Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Magara 23:35, 10 wrz 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Moje pomidorowe poletko tez już zlikwidowane. Pomidorowy sezon był w tym roku wyjątkowo krótki. Trwał w zasadzie miesiąc, a bywały lata, że pierwsze gruntowe pomidory miałam na początku lipca, a zbiory trwały do października. Na szczęście, choć sezon trwał krótko, to zbiory były niezłe. Mam kilkadziesiąt słoików passaty. Z suszonymi jest gorzej, bo mam tylko jeden słoik.
Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie owoce zainfekowane zarazą z reguły nie osiągają stadium dojrzałości. Szybko gniją.
Moje ogrodowe obserwacje skłaniają mnie do wysnucia tezy, że ekologiczne opryski sprawdzają się w warunkach stabilnej aury. One jedynie wzmacniają rośliny. Jeśli warunki pogodowe są ekstremalne (częste opady, niskie temperatury, zamglenia), to trzeba by posiłkować się zapobiegawczo chemicznymi środkami p/ zarazie. Te ekologiczne nie pomogą.


Haniu, obserwacje mam podobne. Ale na chemię się nie skuszę do upraw "jedzeniowych". Zebrałam wszystkie zielone pomidory, leżą na kartonach, i codziennie wywalam wiaderko, bo jednak zarazę złapały. Serce i dusza boli, ale mówi się "trudno". Spróbuję za rok z jodyną i w ogóle bardziej będę uważna i pilna Dziwi mnie jedynie to, że jak były deszcze i termometr w foliaku wskazywał wilgotność na poziomie 90 procent - było ok, a zaraza przyszła w ciepłe suche dni Eh...

P.S. Ogrodem oczywiście się zachwycam - u Ciebie zawsze ładnie
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 21:13, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)

Haniu, obserwacje mam podobne. Ale na chemię się nie skuszę do upraw "jedzeniowych". Zebrałam wszystkie zielone pomidory, leżą na kartonach, i codziennie wywalam wiaderko, bo jednak zarazę złapały. Serce i dusza boli, ale mówi się "trudno". Spróbuję za rok z jodyną i w ogóle bardziej będę uważna i pilna Dziwi mnie jedynie to, że jak były deszcze i termometr w foliaku wskazywał wilgotność na poziomie 90 procent - było ok, a zaraza przyszła w ciepłe suche dni Eh...



Mnie zaskoczyła informacja, że zarodniki zarazy rozwijają się już w temperaturze 3 stopni. Optymalna temperatura dla ich rozwoju to 20 stopni. Zarodniki kiełkują wtedy w ciągu 2-3 godzin.
Więcej informacji tutaj
W foliaku miałaś za dużą wilgotność i pewnie na powierzchni folii skraplała się woda i opadała na liście. Tegoroczne lato było bardzo dziwne. Fale upałów przeplatały się z okresami zimnych nocy i deszczowych dni. Taka aura nie służy pomidorom. Może za rok będzie lepiej.
Na poletku po pomidorach bujnie już mi kiełkuje gorczyca.

Na pocieszenie Bonica. Pięknie powtarza kwitnienie.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:39, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)



P.S. Ogrodem oczywiście się zachwycam - u Ciebie zawsze ładnie


Są takie miejsca, które lubię, ale są też takie, które nie spełniają w pełni moich wymagań (a nie są one zbyt wysokie ).
W ostatnich latach bardzo zmieniły mi się warunki świetlne w niektórych miejscach i teraz trzeba dostosować do nich nasadzenia. Rok temu modernizowałam fragmenty długiej prostej. W tym sezonie zmotywowałam się do roszad na rabacie wzdłuż zachodniej granicy działki.
O tej





Z profilu wygląda jako tako (głównie z tej perspektywy robię jej zdjęcia ), ale podczas oglądu z przodu obraz jest mocno chaotyczny i zmusza do zgrzytania zębami.

Wiosną wykopałam stamtąd dwa świerki serbskie i jedną czerwoną różę. Dosadziłam dwie róże Alden Biesen, żółtolistne rdesty, gilenie trójlistkowe i bodziszki, ale wrażenie chaosu wciąż było odczuwalne. Do robót zmotywował mnie usychający szczepiony na pniu modrzew Kórnik (nota bene chyba sama go uśmierciłam poprzez niestaranne mocowanie palika; nie kontrolowałam na bieżąco mocowania sznurka i ten mocno wrósł w pień). Usechł też rosnący w pobliżu berberys.
Denerwowała mnie na tej rabacie gaura, która urosła na wysokość 1.5 m, a posadziłam ją na brzegu rabaty, bo w momencie zakupu miała 30 cm.



Mocno wypiętrzył się krwiściąg, zamierała piwonia, która jest pamiątką po tacie. Słowem roszady były konieczne. Miejsce trudne Spora część rabaty jest po koronami rosnącej tam morwy, brzozy Doorenbos i bzu czarnego Aurea.
Stan na dziś: morwa nieco podkrzesana, modrzew i berberys są wykarczowane. Kompost przekopany z zastaną glebą. Gaura i krwiściąg przesadzone na tył rabaty. W suchym półcieniu posadzony przywrotnik ostroklapkowy i hosty (te sobie u mnie radzą pod drzewami).
Reszta prac jutro.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:57, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ostatnimi czasy skupiałam się na kancikowaniu rabat przy ścianach domu. Przy okazji wzruszam glebę. Chwastów wiele nie ma. Obserwuję kwiatostany werbeny. U mnie ona ma mocną tendencję do samosiewu, więc przycinam przysychające kwiaty.






Pogoda zrobiła się akuratna. W dzień jest w okolicach 20-22 stopni, ale noce są już wyraźnie chłodniejsze.
Do ogrodu zawitały jeże. Pierwszy zauważył je pies. Zwykle jest zdyscyplinowany i nie ma zwyczaju włażenia w głąb rabat, a od paru dni wykazywał takowe tendencje. Często podbiegał też do ławeczki stojącej na zakończeniu długiej prostej.
Mocno ciekawiło go takie coś



Początkowo myślałam, że to pozostałość po ptasim gnieździe, które spadło z drzewa. Zaczęłam delikatnie podnosić je pazurkami, ale...usłyszałam jakieś dziwne odgłosy. Podeszłam z drugiej strony, a tam pod 30 cm warstwą słomek siedział sobie jeżyk. Szybko odeszłam, bo nie wiem, czy to czasem nie gniazdo lęgowe. Wolałam nie płoszyć mieszkańca. Tyle stosików gałązek porozkładałam w brzeziniaku i pod krzaczkami, a on sobie wybrał samodzielnie zrobioną kryjówkę tuż przy trawiastej ścieżce.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:08, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Oprysk Lepinoxem pomógł zwalczyć gąsienice ćmy bukszpanowej. Strat wielkich nie ma. Udało się w porę zauważyć ślady żerowania. Podczas wzruszania ziemi na rabatach odkrywam ślady buszowania nornic i kreta. Sporo roślin wisiało w powietrzu, m.in. miniaturowy berberys (odkryłam wreszcie, co było przyczyną opadania z niego liści). Trzeba jednak częściej zaglądać do wnętrza rabat.


Ogrodowe takie tamy z połowy września.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:12, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090










____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:17, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090










____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:23, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090












Koniec.
Życzę wam udanego weekendu i lecę czytać, co u Was w trawie piszczy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Napia 23:08, 15 wrz 2023


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9065
Zachwycam się twoim ogrodem - jednoczenie eleganckim i bujnym. To połączenie bardzo mi się podoba i chciałabym w swoim ogrodzie osiągnąć podobny efekt. Tymczasem podziwiam jesienne przebarwienia trzmieliny, ciesząc się, że moje młode trzmieliny za jakiś czas dadzą podobny spektakl
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Magara 23:15, 15 wrz 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Bonica mnie skutecznie pocieszyła
Haniu, a jaki masz pogląd jeżeli chodzi o ziemię po pomidorach, które złapały zarazę? W sensie czy trzeba ją "naprawiać" czy nie trzeba. Róże info znajduję i sama nie wiem co myśleć.

Info o jeżyku - zawsze dobre Astry - już??? Reszty nie komentuję, żeby się nie powtarzać
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies