Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 11:09, 09 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ulubiony punkt widokowy.







Na cypelku widać teraz głównie brunnery.





Śledzę moje ulubione wątki, ale po zmianie czasu coraz później zasiadam do ich przeglądania i brakuje mi sił na wpisy. Postaram się to zmienić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
MartaCho 11:44, 09 kwi 2024

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2206
Cudowności pokazujesz Haniu! Piękny ten Twój kawałek świata!

Faktycznie troszkę żal, że przyroda w tym roku aż tak bardzo pędzi- ostatnimi czasy czekaliśmy w nieskończoność na koniec zimy, teraz bez wiosny od razu przyszło lato. Choć od jutra ponoć pogoda ostro hamulec zaciąga i jednak będzie po kwietniowemu, czyli trochę zimy dla odmiany. Żeby tylko bez jakiś burz przymrozków i innych gwałtownych zjawisk ta diametralna zmiana się odbyła, to może troszkę dłużej będzie nas ten ogrom kwiecia cieszył!
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Juzia 12:08, 09 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38863
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Te bezodmianowe kukliki jakoś skromniej kwitną w tym sezonie. Może też ciężej zniosły tę dziwna zimę. Może muszę je odmłodzić. One lubią częste wykopywanie i ponowne sadzenie. Odmianowe dopiero się zbierają.

Mnie łażenie po tatrach przez dwa tygodnie wyleczyło z lęku wysokości, ale niestety nie był to stan trwały. Szybko mijał.

Teraz też bym się nie odważyła łazić po Tatrach zimą, ale wtedy miałam 17 lat. Byłam na zimowisku. Zwykle jeździliśmy na nartach, ale tego dnia zaplanowano nam wycieczkę kolejką na Kasprowy. Jakimś dziwnym trafem nastąpiła pomyłka w rezerwacji i biletów nie było. Kilkuosobową grupą stwierdziliśmy, że na Kasprowy udamy się pieszo. Opiekunami byli pracownicy działu socjalnego z miejsca pracy rodziców. Do dzisiaj nie rozumiem, dlaczego nie zaprotestowali.
Byliśmy w jakiś dresikach, na nogach mieliśmy welurki- jak to w latach 70- specjalistycznego ubrania w sklepach nie było. Do Myślenickich Turni szliśmy po śladzie zostawionym przez kogoś. Zapadliśmy się w nim po uda. A potem- trasę wytyczaliśmy sobie patrząc na budynki stacji meteo. Nie mieliśmy prowiantu ani picia w termosie. Resztkami sił dotarliśmy do schroniska. Pamiętam, że wypiłam tam herbatę z 10 łyżeczkami cukru. Powrót na dół na szczęście odbył się kolejką. Narciarze zwykle kupują bilet tam, a wagoniki powrotne są puste. Niewątpliwie odhaczyłam wtedy popełnienie największej głupoty swego życia, a co się najadłam strachu, to moje.



Ale przygoda!
Też miałam przygodę... na kolonii... skończyło się udarem słonecznym
Takie momenty to się pamięta do końca życia
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Juzia 12:13, 09 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38863
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
sad- tutaj czeka mnie kancikowanie granicy trawnika i żywopłotu oraz okręgów wokół drzewek; czekam z tym aż opadną stare bukowe liście.






O! Też chcę taki!
ALe nie mam pojęcia o drzewkach owocowych
Czeka mnie nauka...
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gruszka_na_w... 12:39, 09 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
MartaCho napisał(a)
Cudowności pokazujesz Haniu! Piękny ten Twój kawałek świata!

Faktycznie troszkę żal, że przyroda w tym roku aż tak bardzo pędzi- ostatnimi czasy czekaliśmy w nieskończoność na koniec zimy, teraz bez wiosny od razu przyszło lato. Choć od jutra ponoć pogoda ostro hamulec zaciąga i jednak będzie po kwietniowemu, czyli trochę zimy dla odmiany. Żeby tylko bez jakiś burz przymrozków i innych gwałtownych zjawisk ta diametralna zmiana się odbyła, to może troszkę dłużej będzie nas ten ogrom kwiecia cieszył!


Jutro faktycznie ma być jedynie 13 stopni, ale jest nadzieja na deszcz, a potem kolejne dni w okolicach 20 stopni. Ochłodzenie ma być dopiero za tydzień. Do początków maja prognozują 15 stopni.
Miejmy nadzieję, że gwałtowne zjawiska ominą nasze ogrody.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:41, 09 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Juzia napisał(a)



Ale przygoda!
Też miałam przygodę... na kolonii... skończyło się udarem słonecznym
Takie momenty to się pamięta do końca życia

Pamięta bardzo; zwłaszcza pękającą połać śniegu, kiedy przecinaliśmy jakiś stok. Cud, że wyszliśmy z tego żywi.
Udar słoneczny to też nic przyjemnego.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 12:46, 09 kwi 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7607
Haniu, u Ciebie pozna wiosna poczatek lata u mnie zgodnie z terminami, wiosna sie zaczyna, jutro ma byc chlodniej i ja wcale nie narzekam ale te 25 stopni dzisiaj to przesada jak na kwiecien. Za duze roznice temperatur jak dla mnie.
Zobaczymy jak roslinom pojdzie, kuksy bezodmianowe sie zbieraja na rowni z odmianowymi, kilka ledwie wyskoczylo ale powolutku.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gruszka_na_w... 12:46, 09 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Juzia napisał(a)


O! Też chcę taki!
ALe nie mam pojęcia o drzewkach owocowych
Czeka mnie nauka...


Chciałam mieć sad, ale miejsca za dużo nie miałam. Szukałam drzewek szczepionych na podkładce półkarłowej M26. Tych karłowych nie wybrałam, bo drzewka na nich szczepione są krótkowieczne. Z kolei stare, duże odmiany bardzo długo wchodzą w okres owocowania. Te moje po dwóch sezonach dawały już owoce.
Trzeba szukać drzewek, które są dla siebie zapylaczami. Trochę czasu mi to zajęło, żeby się w tym rozeznać. W przypadku moreli zdarzają się odmiany samopylne.
Wiśnie posadziłam na rabatach ozdobnych, bo w sadzie zabrakło miejsca.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:48, 09 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
TAR napisał(a)
Haniu, u Ciebie pozna wiosna poczatek lata u mnie zgodnie z terminami, wiosna sie zaczyna, jutro ma byc chlodniej i ja wcale nie narzekam ale te 25 stopni dzisiaj to przesada jak na kwiecien. Za duze roznice temperatur jak dla mnie.
Zobaczymy jak roslinom pojdzie, kuksy bezodmianowe sie zbieraja na rowni z odmianowymi, kilka ledwie wyskoczylo ale powolutku.


Mnie już bokiem wychodzą te 30 stopniowe upały. Tulipany przekwitają bardzo szybko. Marzy mi się normalna wiosna.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Juzia 15:07, 09 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38863
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Chciałam mieć sad, ale miejsca za dużo nie miałam. Szukałam drzewek szczepionych na podkładce półkarłowej M26. Tych karłowych nie wybrałam, bo drzewka na nich szczepione są krótkowieczne. Z kolei stare, duże odmiany bardzo długo wchodzą w okres owocowania. Te moje po dwóch sezonach dawały już owoce.
Trzeba szukać drzewek, które są dla siebie zapylaczami. Trochę czasu mi to zajęło, żeby się w tym rozeznać. W przypadku moreli zdarzają się odmiany samopylne.
Wiśnie posadziłam na rabatach ozdobnych, bo w sadzie zabrakło miejsca.



O! Dobrze wiedzieć! To chyba też będę szukać takich półkarłowych, bo moja młoda się owoców nie będzie mogła doczekać
Zapylacze... a ja myslałam, że to pszczoły zapylają
U mnie rabat będzie jak na lekarstwo...tzn...taki jest plan to wiśnie będą w sadzie.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies