Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

sylwia_slomc... 10:51, 16 lut 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
m_gocha napisał(a)
Sylwia ja nawet poczytałam jak zrobić miksturę na szybkie "omszenie" kamieni czy starych pni w ogrodzie

Hmmm, nie wiedziałam że języczka może się rozsiewać... Dzisiaj sprawdziłam - pomponiki nadal w nienaruszonym stanie

Hiacynty z kuchennego ogródka zostawiam



Ale fajny pomysł na doniczkiteż znam ten sposób na miksturę z mchu..jeszcze nie robiłam, ale zrobię jak ciut cienia w lasku już uzyskam, zależy mi, żeby potem mocno ten mój lasek postarzyć
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
basia3012 15:49, 16 lut 2018


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9553
Cudne te sweterki-skarpetki dla hiacyntów. Fajny pomysł. Dziękuję za odwiedziny w moim ogrodzie. Pozdrawiam.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
MirellaB 23:37, 16 lut 2018


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
m_gocha napisał(a)
Hiacynty dostały cieplutkie sweterki - toż to zima jeszcze

Super super super
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
m_gocha 00:03, 17 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Margerytka40 napisał(a)
Ale narobiłaś mi apetytu na te kiełki. Nigdy nie próbowałam sama tego robić. Trudno jest samemu hodować takie witaminki?
Asia! Hodowla własnych kiełków to banalna czynność. Kupujesz nasiona na kiełki (zapewne w każdym ogrodniczym, ale i markecie spotkasz - cena 1,50-2,50). Na kiełki spokasz nasiona poszczególnych warzyw lub ich gotowe mieszanki (np. łagodna, francuska, odtruwająca organizm etc. ). Najszybciej i najwięcej kiełków uzyskuję z nasion rzodkiewki. Praktycznie wszystkie nasionka kiełkują. Nieco gorzej np. warzywa kapustne. Gotowe mieszanki nasion może są i fajne, ale niestety nierówno kiełkują i jedne kiełki już są duże a inne nasionka dopiero pękają.

Dobrze jest zaopatrzyć się w kiełkownicę (też kupisz w ogrodniczym ale i w marketach widziałam - koszt ok. 30 zł). A potem to już zgodnie z tym co pisze na opakowaniu nasion, czyli:
-przepłukać nasionka na sitku. Można na kilka godzin namoczyć je w letniej wodzie (szybciej potem kiełkują)
-wysypać nasionka na tacki do kiełkownicy.
-2-3 razy dziennie "przelewać" przez nasionka letnią wodę (płukając je w ten sposób) - tacki kiełkownicy mają otworki więc woda sama spływa.

Po około 4 dniach kiełki gotowe (przepłukać na sitku, odsączyć i do pojemniczka do lodówki a potem to już pyszne kanapeczki, surówki z dodatkiem tych witaminek

Jeżeli nie masz kiełownicy możesz kiełki hodować w słoiku. Wypłukane i namoczone nasionka daj do słoika a słoik zamiast zakrętki obwiąż np. gazą. Potem je co najmniej 3xdziennie przepłukujesz wodą (nalać do słoika wodę i wylać - gaza zatrzyma kiełki w słoiku).
Pamiętaj że nasionka kiełkując zwiększają swoją objętość i nie może być ich zbyt dużo w słoiku.
Dodam jeszcze, że zwykłe nasiona raczej nie nadają się na kiełki bo mogą być np. potraktowane preparatami grzybobójczymi czy przyspieszającymi kiełkowanie)
Kiełkownica (słoik z kiełkami) nie powinny stać w słońcu.

Zachęcam do produkcji własnych witaminek - na pewno zdrowsze niż wszelkiego typu nowalijki. U mnie produkcja leci od listopada
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:13, 17 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
abiko napisał(a)
Hiacynty w tych skarpetach fajne Mamy widzę taką samą gwiazdę betonową
Pytałaś o storczyki, odpowiem też u Ciebie. Jakąś specjalistką to ja nie jestem, raczej praktykiem
Storczyki nie lubią jak im się wietrzy a zwłaszcza jak mają już zawiązane pąki kwiatowe. Zobacz, że często jak kupujesz w pąkach i zmieniasz im miejscówkę ze sklepu do domu to zrzucają pąki właśnie. Postaw tego storczyka w takie miejsce gdzie nie będziesz mu otwierała okna.. nawet jak zrzucił teraz pąki to może zawiązać nowe w innym miejscu. Te żółte pąki niestety opadną teraz.
Byłam też u Ciebie i czytałam Wielkie dzięki za rady. Postaram się je zastosować
Zastanawiam się nad zdaniem, że ważny jest dostęp światła do korzeni storczyka. Czyli jednak powinno się używać np. szklanych nie barwionych osłonek? Zaciekawiła mnie teoria, że koło storczyków nie powinny blisko stać świeże owoce

Gwiazda kupiona w P.
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:16, 17 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
AgataM napisał(a)
Jeny jakie świetne sweterki( golfiki) mają Twoje hiacynty Ależ Ty masz pomysły, super. I ten kolorek Wiosna pełna parą u Ciebie

Agatko, toż to zima w pełni i trzeba było kwiatuchom dać ciepłe bamboszki
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:19, 17 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
sylwia_slomczewska napisał(a)

Ale fajny pomysł na doniczkiteż znam ten sposób na miksturę z mchu..jeszcze nie robiłam, ale zrobię jak ciut cienia w lasku już uzyskam, zależy mi, żeby potem mocno ten mój lasek postarzyć
Sylwia, właśnie ciekawa jestem na ile skuteczna jest ta "mchowa" mikstura. Ale myślę, że jak będą sprzyjające warunki tzn. wilgoć i trochę cienia to i mchy będą
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:21, 17 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
MirellaB napisał(a)

Super super super
Mirellko, przyznam, że wpadłam na ten pomysł po obejrzeniu Twoich dzierganych wianków. Byłaś zatem moją inspiracją
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
jolanka 08:35, 17 lut 2018


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16474
Tez sama robię od wielu lat kiełki. Mam dwie kiełkownice i robię często na zmianę.: Duuuużo jemy EM najbardziej lubi kiełki słonecznika.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Margerytka40 10:11, 17 lut 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14761
Chyba skuszę się na zakup kiełkownicy w takim razie. Tylko z tym płukaniem mam pytanko. Widzisz ja pracuję często 12g,jakbym przepłukała wcześnie rano i później wieczorkiem to starczy? Nie ma mi kto tego zrobić jak jestem w pracy.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies