Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

m_gocha 21:58, 21 kwi 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
O clematisach od Gosi (Malkull) z wątku Izy (Ogród pod lasem)

Sposób przyrządzania:
1 pałka czosnku,
8 tabletek nadmanganianu potasu (różowe tabletki do kąpieli niemowląt kupisz w aptece),
5-7 l wody,
czosnek miażdżymy, tabletki rozgniatamy (będzie szybciej ) i mieszamy z wodą,
odczekać 2-3 godz. i podlać obficie na wiosnę clematisy.

Mikstura zapobiega bardzo popularnej chorobie - uwiądowi powojników, chorobie grzybowej, przez którą dochodzi do porażenia i zamierania pędów.

Dobrze na powojniki działa też popiół drzewny z kominka, dlatego w zimie można obsypywać je kopczykami z popiołu, a na wiosnę zmieszać z ziemią lub korą.
Nie można też zapomnieć, że clematisy muszą mieć nóżki w cieniu, a górę w słońcu, tzn. że w nogach musimy zasadzić jakąś bylinę, żeby osłaniała cienkie łodyżki przed zbytnim nasłonecznieniem.
Również bardzo ważne jest odpowiednie sadzenie tej rośliny. Musimy pamiętać o wykopaniu porządnej dużej dziury na 0,5 metra. Na spodzie powinien się znaleźć rozłożony obornik, ok. 2 łopaty zmieszany z ziemią. Przysypujemy go następną warstwą, żeby młode korzenie nie od razu w tej mieszance się znalazły. Potem używamy zwykłych mieszanek ziemi, najlepiej z dojrzanym kompostem. Jak najwięcej mieszajmy ziemię z piachem, jeżeli jest to glina nieprzepuszczalna, jeżeli nie jest to glina to piasek jest zbędny.
Nawozy, które stosuję ja, to raz na wiosnę mikstura z guana gołębiego w rozcieńczeniu 2:10 liter, a potem jeszcze magiczna siła do powojników 2-3 razy i to wszystko.

A jeszcze dodam od siebie - pod powojniki sypię zmielone skorupki po jajkach. Można kilka godzin moczyć w wodzie zmielone skorupki i tą miksturą podlewać powojniki (mikstura dobra też do sasanek, ciemierników)


A skoro mowa o powojnikach mój clematis Pamela Jackman już w pąkach


____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Dorota123 21:47, 22 kwi 2017


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Świetna lekcja obsługi clematisów, chętnie z niej skorzystam, bo po zimie marniutkie mam clematisy.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Margerytka40 21:58, 22 kwi 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14798
Fajna rozpiska,skopiowałam sobie
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
jolka 09:30, 23 kwi 2017


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
Też sobie pokopiowałam "instrukcje obsługi" Śliczne masz hiacynty, u mnie już przekwitnięte. Pozdrawiam niedzielnie I czekam jak się dalej dzień rozwinie, bo obecnie mam w oknie od wschodu - słońce, od południa zadymka śnieżna


____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
m_gocha 10:54, 23 kwi 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Dorotko, Asiu, Jolka - jak się tylko instrukcja przyda to proszę bardzo

Pozdrawiam kolorowo, hiacyntowo .Wbrew temu co serwuje pogoda...



____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 17:03, 23 kwi 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Dla pamięci tym razem o jeżówkach z cyklu Złote rady Toszki od Iwonki (iwka z Od nowa...na przekór wszystkim)


"ABC uprawy jeżówek"

1. Nie wolno sadzić głęboko, sadzimy płytko żeby miały siłę przy wschodzeniu.
2. Korzenie nie mogą stać w wodzie, wrażliwe są na choroby grzybowe
3. Wiosną, wczesną wiosna usuwamy wszystkie zaschnięte części rośliny, zwłaszcza badyle po łodygach. W nich najszybciej rozwijają się choroby grzybowe. Jak jeżówka ładnie wychodzi wiosną i nagle pada to jest sprawka choroby grzybowej spowodowanej złym czyszczeniem rośliny
4. Trzeba te odmianowe dzielić co trzy lata bo się wyradzają i zanikają. Nie bać się dziewczynki, ja dzieliłam i mają się dobrze.
5. Dzielimy wiosną

Urwij / utnij młode gałązki- od kępy na dole, albo rozgałęzienie z pędu. U niektórych też pęd kwiatowy się nada, tylko zetnij pączek. I do wody na dwa tygodnie, a potem do doniczki i trzymaj w wilgoci. Jak puszcza nowe listki, zmniejsz podlewanie. Jak da Ci się urwać z piętką z rośliny to od razu do ziemi. Ziemię daj neutralną jak do warzyw- źle znoszą kwaśną. Najlepiej idzie mnożenie wiosną aż do lipca, późnym latem i jesienią ciut gorzej"

Hiacyntów ciąg dalszy... Nie mogę im się oprzeć




____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Monia81 19:27, 23 kwi 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8061
Cudne te hiacynty, takie ładne grubaski
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
BasiaLT 21:01, 23 kwi 2017


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Świetne ściągi, ja też chętnie skorzystam.
____________________
Basia Tu narazie jest ściernisko...
m_gocha 22:18, 23 kwi 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Monia! Hiacyntom z grubością do twarzy

Basia, oczywiście korzystaj ze ściągawek

U mnie pogoda dzisiaj oszalała! Cały dzień co 15 minut zmiana pogody: raz czarne wręcz ołowiane chmury i zamiecie śnieżne, (na kilka metrów trudno cokolwiek było zobaczyć) a zaraz potem błękitne niebo z białymi obłoczkami i słońce. Ale po chwili znów to samo... Zimnica straszna
Pomimo tego zimna zaczynają kwitnąć tulipany





____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:29, 23 kwi 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
I jeszcze portreciki


Przeglądam moje zapiski i się zastanawiam czy to Orange Emeror czy Tom Pouce a może Dordogone lub Heart?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies