Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Rojodziejowa 09:44, 20 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8482
Agatorek napisał(a)


Na szczęście jeszcze nie jestem przekonana do dalii. Coroczne wykopywanie mnie powstrzymuje


Wiesz co, ja nie jestem pewna, jak się rozwinie moja przygoda z daliami. Na razie je mam. Zobaczymy, nam długo mi na nie starczy zapału
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Agnieszka_Z 09:54, 20 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 417
Rojodziejowa napisał(a)


Fajnie! Ja to bym chętnie spróbowała wspólczesnego, ale u nas takiej możliwości dla ludzi 40+ nie ma

U nas grupa jest mieszana w wieku 20-50, może i u siebie podobną znajdziesz
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 09:56, 20 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 417
Wczoraj zamówiłam 2 dalie a miał być ogród niewymagający przechowywania na zimę. Trudno, są takie piękne. Pokusiłam się też o piwonie.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Joann 10:13, 20 sty 2024


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2064
Ja też szukam białych dalii do siebie, bo te moje niestety nie przetrwały. Już nie mogę doczekać się prac w ogrodzie! Daliami i superpetuniami mam zamiar wypełnić luki na rabatach. I jeszcze podzielę biala gaure.
____________________
Joanna Ogród długi
Rojodziejowa 10:16, 20 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8482
Agnieszka_Z napisał(a)
Wczoraj zamówiłam 2 dalie a miał być ogród niewymagający przechowywania na zimę. Trudno, są takie piękne. Pokusiłam się też o piwonie.


Czytam (dopiero teraz - nie wiem jak się to stało) Twój wątek. Masz tam info o odmianach, jakie wybrałaś?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 10:24, 20 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8482
Joann napisał(a)
Ja też szukam białych dalii do siebie, bo te moje niestety nie przetrwały. Już nie mogę doczekać się prac w ogrodzie! Daliami i superpetuniami mam zamiar wypełnić luki na rabatach. I jeszcze podzielę biala gaure.

Asiu kilka odmian chwali farma PodGroblą. Z tego, co widzę, to są dostępne w różnych miejscach


____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Joann 10:25, 20 sty 2024


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2064
Dziękuję Asiu:*
____________________
Joanna Ogród długi
Patrycja_KG_Lu 11:03, 20 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2679
Czytałaś pewnie dużo o piwoniach. Minusem jest, że nie kwitną zbyt długo. Czy da się dobrać tak odmiany by wydłużyć ich kwitnienie? Czy raczej każda odmiana kwitnie niemal w tym samym czasie?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Rojodziejowa 11:27, 20 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8482
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Czytałaś pewnie dużo o piwoniach. Minusem jest, że nie kwitną zbyt długo. Czy da się dobrać tak odmiany by wydłużyć ich kwitnienie? Czy raczej każda odmiana kwitnie niemal w tym samym czasie?


Jest taki spis piwonii Bloom Date Project, w którym uszeregowali je w kolejności kwitnięcia porównując ją do piwonii Red Charm i przypisując im offset.

Oczywiście z różnych względów nie jest to bardzo dokładne, ale może pomóc wybrać odmiany tak, żeby jak najdłużej cieszyć się kwitnięciem piwonii. W polskich grupach piwoniowych na FB można sobie zerknąć jak to wygląda w Polsce. Oczywiście u nas też są pewne różnice, ale niektóre z piwonii uchodzą za bardzo wczesne, a niektóre bardzo późne.
W moim przypadku te najwcześniejsze i najpóżniejsze powinien dzielić miesiąc, a nie jest to maksimum jakie można uzyskać.

W PeonyMax najwcześniej kwitnie Paeonia mairei (połowa kwietnia), najpóźniej Elsa Sass.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Patrycja_KG_Lu 12:57, 20 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2679
Dzięki za bardzo konkretne info
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies