Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co by tu posadzic.....?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co by tu posadzic.....?

jacekg80 12:34, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Dodaje jeszcze jedno zdjecie widoku skarpy od strony ulicy, przedogródek. Tu musze nawieźć ziemi i usypac z lekkim spadkiem.... I co tu posadzić ???



Pozdrawiam serdecznie,

Ps. Wyszło słonko, lecę kopać
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
Toszka 15:16, 09 mar 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
jacekg80 napisał(a)
Mam kłopot ze skarpą przy tarasie ktora ciagnie sie obok chodnika skręca pod kątem 90 stopni i prowadzi do ulicy z przodu domu. Jak widać na zdjeciach coś juz tam posadziłem, ale to chyba do zmiany. Szmaty tez nie bedzie. Pierwotnie chciałem zrobić żwirową scieżke obok szmaragdów, ale skarpa jest zbyt stroma. I wszystko bedzie spływac. Jesli uda mi sie ja wypłaszczyc, dowioze ziemi to co i jak ją obsadzić? Czy usunąć te cisy i posadzić trawy, irgę płożącą, laweny...., może szpaler hortensi??? Może coś na pniu. Chciałbym zostawić te 3 derenie przy tarasie. Maja stwożyć osłonę przed sąsiadami, wprowadzić trochę intymnosci. Tej furtki też w przyszłosci nie bedzie, jak już dorobimy sie ogrodzenia frontowego :-/ Bez Was nie dam rady






Jacku, mam dwie propozycje i obie łączy opcja zlikwidowania tego paska trawnika

Jedna opcja to murek oporowy pod skarpą. a przed tujami albo wykorowana ścieżka, albo zero ścieżki i np. pas hortek.
Druga opcja to spłaszczenie/złagodzenie skarpy aż do tuj, I też obsadzenie pasem roslin, ale w tej opcji przejście tylko kostką koło domu.

Tu absolutnie bym zrezygnowała z trawnika, bo on nie ma uzasadznienia, a jest tylko zbędnym i kłopotliwym balastem do pielęgnacji i koszenia.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jacekg80 15:44, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Witaj Toszko !
Ale sie ciesze że Cię "widzę"

Chyba bardziej się skłaniam do dosypania ziemi i wypłaszczenia tej skarpy. Podoba mi się pomysł z hortkami. Przyznam się ze już o tym myślałem Jaka odmiana była by najodpowiedniejsza? Czy to co już tam rośnie, tuje danica i cisy mogą zostać czy raczej nie?

Dziękuję
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 17:42, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Rabata z tyłu domu nabiera krztałtów. Trzymam sie planu nakreślonego przez Asię. Mam nadzieję ze te zawijasy jakoś wyglądają. Chciałabym skończyć tą stronę do końca marca :-/



____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 17:54, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Jeszcze jedno zdjęcie. Rodzą mi się w głowie różne pomysły. W miejscu gdzie wbity jest szpadel wsadził bym klona poslolitego globosum, zrobił mu obwódkę z bukszpanu a między bukszpanem a pniem posadził rozplenice, lawendę lub kostrzewę.....???



Tego kantu nie będzie, wyokrągle to i dosieje trawę no i pozmieniam te nasadzenia....
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 17:57, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Tu gdzie jeszcze leży szmatka chciałbym rodki Cunningham's white a co dalej to jeszcze nie wymyśliłem...., ale sie rozpisałem :-/


____________________
Jacek i moje ogrodowanie
makadamia 18:25, 09 mar 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Bardzo ładne zawijaski: brawo

Co do rodków, to one są niekłopotliwe w uprawie, pod warunkiem, że mają odpowiednie stanowisko. Ostatnio właśnie u mnie na wątku o tym rozmawialiśmy, bo wydawało mi się, że w zeszłym roku stanowisko przygotowałam prawidłowo, a w tym okazało się, że ph jest zdecydowanie za wysokie.
Zapraszam do lektury.

A druga sprawa - pilnuj docelowych wysokości nasadzeń. Dobrze by było, żeby nie zasłaniały widoku osobie pijącej kawę na tarasie. Szkoda by było
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwik69 18:50, 09 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Widać Cię Jacku!i widać pracę jaką już wykonałeś ładne kanciki wyszły!zlikwiduj ten pas trawnika przy skarpie tak jak radzi Toszka i posadż hortensje
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
jacekg80 20:34, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Witajcie Asiu, Sylwik

Asiu dziekuję, staram się zrobić te zawijasy najlepiej jak się da. Jeśli chodzi o rodki to je przemyślę, ale chciałbym sròbować z nimi w tym miejscu ( obok tarasu ) podoba mi się też nova zembla, dorasta do 1,5 m wysokosci. Przygotuje dobrze podłoże i zobaczymy. Jeśli będzie im tu dobrze i będa rosły, nie przysłonia ogrodu

Sylwik ten pas trawy przy skarpie usunę. Dowiozę ziemi, wypłaszcze i posadzę hortensje. Tylko jakie???


Pozdrawiam
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
Toszka 21:21, 09 mar 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Póki pamiętam - zawijaski trawnikowe sprawdź z kosiarką... mam nadzieję, że wiesz o czym piszę... chodzi o to, że czasami trzeba wyłagodzić łuki i przejścia, bo koszenie płynnym ruchem jest bardzo utrudnione, a na dłuższą metę koszenie staje się zmorą ogrodnika. Od razu to sprawdź i w razie czego koryguj... wiem co piszę

trawe przy skarpie dokładnie usuń, zwłaszcza spomiędzy tujek, bo ich słaba kondycja po zimie to robota konkurencyjnej trawy (żarłoczny złodziej składników pokarmowych i wody).

Zrób łagodny spadek skarpy. Nie zasyp podstaw pni tujek. Dosypywaną ziemię koniecznie przekopuj z macierzystą, tak, by łatwo i szybko odbudowały się właściwości kapilarne gleby. Ziemia, czyli dosypana skarpa będzie osadzać się do dwóch lat. Uprzedzam To normalny proces. Od razu zmieszaj z dużą ilością mączki bazaltowej, obornika i kory (nie musi być kompostowana, może być grubej frakcji.

Wybór hortek musicie przemysleć. Np. hortensja bukietowa 'Limelight', tak popularna na ogrodowisku, jest sztywna, niełamiąca się, łatwa do prowadzenia (zerknij u Anbu ostatnie strony), ale... w pewnym momencie różowieje. Mamy tu, na forum także mały klub "nielubiących różowiejących hortek". Jesli i ty do tego klubu należysz to jest Magical Moonlight'.
Są i inne - niższe. Szukaj twojej hortensji


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies