Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Pi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pi

Asieq 17:45, 15 sty 2017


Dołączył: 12 sty 2017
Posty: 31
Witajcie
Być może jest zbyt wcześnie, żeby zaczynać planowanie ogrodu, ale już zdążyliśmy popełnić błędy na naszej działce, a dalszych chciałabym uniknąć.

Rok temu zaczęliśmy budowę domu. W chwili obecnej mamy stan surowy otwarty. Budowa idzie powoli i zabiera mnóstwo czasu w sezonie, ponieważ budujemy sami z mężem i moim bratem studentem Żadne z nas nie ma wykształcenia budowlanego, ale dajemy radę

Działka ma 800 m2, z czego około 300 m2 zaplanowane jest pod dom, podjazd i dojście do drzwi.

Od południowej strony mamy rów i słup, z tego powodu musimy trochę cofnąć się z ogrodzeniem.
Ziemia klasy III b, ale w trakcie kopania dołu pod szambo okazało się, że humusu jest jakieś 30 cm, reszta to glina

Wzdłuż wschodniego boku działki, tuż przy naszej granicy, rosną sąsiada tuje Smaragd. Poza tym ta część działki jest pusta.
Za domem, od północnej strony, jest stary zaniedbany sad z kilkoma średnimi jabłoniami, śliwami, porzeczkami. Rosną też lilaki, jaśminowce, aronia, ale wszystko dość chaotycznie.

Błędem, który popełniliśmy, było rozwiezienie gliny z wykopów wokół domu. Teraz po każdym deszczu mamy masło pod nogami i "urocze" oczka wodne w koleinach po koparce.
Została jeszcze jedna górka z gliny, z którą nie wiem co zrobić, a powiększy się, bo czeka nas w tym roku kopanie pod wodociąg i zrobienie wjazdu na działkę.

Drodzy Forumowicze, co tu robić?
Wywozić glinę, czy może mieszać z piachem i nawozem (mam dostępny kurzeniec)?
Czy może przeorać i posiać rośliny na zielony nawóz?
Do głowy przyszło mi też zrobienie odwodnienia, wzniesień, bagienka, "suchego strumienia".
Póki co mam mętlik w głowie, mam nadzieję, że pomożecie

Prześledziłam wątek "ogród z lustrem", założony na gliniastym podłożu. Jestem pełna podziwu!
Chciałabym mieć piękny ogród, choć może nieco bardziej swobodny i mniej wymagający
____________________
Ogród Pi
AgaCzek 19:36, 15 sty 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Witaj.
Ja za bardzo nie pomogę, ponieważ sama zaczynam ale mogę trzymać kciuki i kibicować.

Jeśli chodzi o ziemię to u nas jest podobna. Humus (u nas był 30-50 cm ) rozprowadziliśmy po działce i ponieważ nadal było za tłusto wymieszaliśmy z piachem. Potem mini ciągnik kilka razy to przeorał, przegryzł - nie wiem ja to się nazywa. Następnie dokupiliśmy ziemi pod trawnik a glina pod spodem jak była tak jest. Jak to wszystko będzie rosnąć zobaczymy.

Powodzenia
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
sylwia_slomc... 20:17, 15 sty 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Witaj, gdybym była w Waszej sytuacji zrobiłabym tak przeorałabym tą glinę razem z humusem, na głęboką skibę, rozsypałabym kurzeniec i piasek i przeorała jeszcze raz, żeby się dobrze wymieszało, potem trzeba puścić glebogryzarkę, żeby rozdrobniła i zmieszała jeszcze bardziej, można by jeszcze dowieźć czarnej ziemi i kompostu z kompostowni i jeszcze raz zgryzować. Dopiero wtedy można by próbować coś sadzić , gliny bym się nie pozbywała bo dobrze w lecie roślinom wodę trzyma, trzeba jej tylko poprawić strukturę i przepuszczalność. Suchy strumień to fajny akcent architektoniczny w ogrodzie ja mam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwik69 21:02, 15 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj!zajrzyj do wątku "Jak zamienić glinę w wymarzony skrawek Ziemi",jest tu wiele takich ogrodów.Bardzo dobrze że na tym etapie myślisz o polepszeniu struktury ziemi,poczytaj na forum o glebie.Sylwia dobrze CI radzi.Dokupiłabym jeszcze do tej mieszanki mączki bazaltowej aby wszystko razem przemieszaćlub można posiać jakieś rośliny na zielony nawóz-to bardzo dobry pomysł!bardziej doświadczeni niech się wypowiedzą.Powodzenia
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Gardenarium 21:44, 15 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odzywam się jako autorka ogrodu z lustrem . Faktycznie trochę zła sytuacja. Glina gliną, ale co jest w zasadzie na działce, skąd glina z wykopu? więc jest też wszędzie? Wywieźć glinę.

Pozostały teren po zakończeniu budowy mieszać tak, jak pokazałam w ogr. z lustrem.
Poza tym w miedzyczasie siej nawozy zielone. Żeby spulchniać i użyźniać.

Zapewne to wykopane to nie tylko glina, ale też martwica glebowa, skoro tak głęboko. O uprawie roślin na tym nie ma mowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maly_Bialy_D... 11:09, 16 sty 2017


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Asiu witaj cieplutko, przydreptałam Może nie na całej działce masz glinę? My mamy częściowo z przodu, przed i z boku domu, z tyłu ładna, czarna ziemia, też klasa 3b. Warto najpierw sprawdzić miejscami całą działkę, zanim podejmiesz drastyczne kroki.
Trzymam kciuki i kibicuję, jestem na podobnym ogrodowym etapie
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
pestka56 12:13, 16 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Melduję się

Świetnie, że zaczęłaś od pokazania planu. A drugie świetnie, że już myślisz o ogrodzie.


Masz podobną sytuację z gliną jak u mnie. 30-40 cm humusu i niżej glina do 100-150 cm.
Nie jest źle. Uda Ci się stworzyć piękny ogród.
____________________
Kasia
Asieq 12:42, 16 sty 2017


Dołączył: 12 sty 2017
Posty: 31
Bardzo dziękuję za Wasze uwagi
Na tej działce kiedyś były uprawiane ziemniaki, później zboża, następnie rosła koniczyna. A od kilkunastu lat nic prócz koszenia raz w roku.

Większość gleby nie jest przemieszana, tylko wokół domu na wierzchu jest ta glina rozrzucona, no i została jeszcze gliniana górka.

Zatem czekam teraz na wiosnę, będę działać
____________________
Ogród Pi
pestka56 13:13, 16 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Glinianą górkę możesz wykorzystać jak Ela z Ptasiego Gaju http://www.ogrodowisko.pl/watek/7308-ptasi-gaj?page=25#post_7
Płaskie ogrody są nudne. Popatrz jakie świetnie obsadzone skarpy ma Paweł http://www.ogrodowisko.pl/watek/4090-kwitnace-skarpy?page=222#post_6
Admete http://www.ogrodowisko.pl/watek/2242-jak-zamienic-gline-w-wymarzony-skrawek-ziemi?page=555 pewnie spotkałaś na forum Muratora. Jej ogród też na glinie.
Nie mówiąc już o cudach jakie nasza Gospodyni Danusia robi na gliniastych glebach.
____________________
Kasia
Asieq 07:42, 17 sty 2017


Dołączył: 12 sty 2017
Posty: 31
Zatem zaglądam w podane przez Ciebie wątki, póki jeszcze górka istnieje
____________________
Ogród Pi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies