Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

marbrz 11:30, 04 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Danielw- nie do końca w 100% sugeruj się zaleceniami. Nie powinieneś na chwilę obecną używać wapnia, bo jest ono w gronie najpotrzebniejszych pierwiastków na 5-6 miejscu, a dalej będziesz zwiększał PH trawnika. Ty masz go obniżyć do około 6,5. Zatem stosowanie saletry wapniowej, innych płynów spowoduje efekt odwrotny do potrzeb. Twoim zadaniem jest się skupić na dostarczeniu miesięcznego minimum trawnikowi w tej kolejności N-P-K. Pamiętaj jeszcze, że zalecenia masz na 100m2,zatem jeśli trawnik jest większy proporcjonalnie zwiększasz nawożenie.
marbrz 11:31, 04 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
MarcinCz napisał(a)
Witam w czwartek zawoże glebę do analizy OSCHR Poznań.Mam założoną siatkę na krety na głębokości około 10 cm.Czy jeśli pobiorę glebę tylko z tych 10 cm czy będzie ok.

Za płytko. 20-25 cm powinna być pobrana ziemia.
MarcinCz 11:50, 04 sie 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
No to kicha chyba zrezygnuje ponieważ zniszcze sobie siatke a nie pomyslałem wzceśniej żeby pobrać glebę do analizy.Jeśli porobie w niej dziury to krecik walnie kopiec na wierzchu trawnika i mi go zniszczy a uwież mi że akurat na mojej działce wcześniej był kopiec przy kopcu dlatego założyłem siatkę.
____________________
marbrz 12:28, 04 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
A ja pozbyłem się kretów u siebie i całej okolicy sąsiedzkiej.
Możesz też pobrać ziemię kopiąc kwadrat łopatą 20x20x20 z jednego miejsca, w miejscu gdzieś np blisko brzegu, gdzie uniesiesz siatkę.
danielw 12:29, 04 sie 2015

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
marbrz napisał(a)
Danielw- nie do końca w 100% sugeruj się zaleceniami. Nie powinieneś na chwilę obecną używać wapnia, bo jest ono w gronie najpotrzebniejszych pierwiastków na 5-6 miejscu, a dalej będziesz zwiększał PH trawnika. Ty masz go obniżyć do około 6,5. Zatem stosowanie saletry wapniowej, innych płynów spowoduje efekt odwrotny do potrzeb. Twoim zadaniem jest się skupić na dostarczeniu miesięcznego minimum trawnikowi w tej kolejności N-P-K. Pamiętaj jeszcze, że zalecenia masz na 100m2,zatem jeśli trawnik jest większy proporcjonalnie zwiększasz nawożenie.


Twoja opinia jest odmienna o 180 stopni od opinii Waldek727 a uważam Was za obeznanych z tematem.
Łącznie od posiania trawy (ale już po pobraniu próbek do badań)w tym roku rozrzuciłem 50kg nawozu Yara i trochę mocznika dolistnie. Jak sobie policzyłem to dostarczyłem na 1 ar -> 1,1kg N, 0,6kg P i 1,0kg K, a więc powoli zbliżam się do mojej rocznej normy. Oczywiście wszystko dawkuję x 7 (bo mam 7 ar trawnika) a więc uważam, że temat składników NPK mam na bieżąco załatwiany.
No i teraz kto ma racje? - podobno nawozy azotowe zakwaszają glebę, czy wapno w umiarkowanej dawce dolistnie może zaszkodzić?

PS: Teraz w te upały to chyba podlewanie staje się tematem nr 1, no i co raz atakujące chwasty (szczególnie chwastnica)
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
waldek727 12:37, 04 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
danielw napisał(a)

Zmodyfikowałem jeszcze tabelę do kolejnej wersji, raczej pozostane przy produktach Yara, wykorzystam też mocznik, którego mam pod dostatkiem, i dodatkowo będę aplikował żelazo w postaci siarczanu żelaza przy okazji obniżając PH zawartą w nim siarką.

Jeżeli będziesz wprowadzał do gleby oddzielnie azot i oddzielnie siarkę, to w takiej sytuacji trzeba całkowicie zrezygnować z zaproponowanego przeze mnie siarczanu amonu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
danielw 12:44, 04 sie 2015

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Tak, masz rację, nie będę dublował składników.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
waldek727 13:01, 04 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
danielw napisał(a)
Tak, masz rację, nie będę dublował składników.

Daniel. Po 15 sierpnia to uważaj z tym 46% mocznikiem bo w grudniu będziesz latał po ogrodzie z kosiarką .
Ja w tej chwili to nie pisałbym się nawet na saletrzak, ale to Twój wybór.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 13:36, 04 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
danielw napisał(a)


Twoja opinia jest odmienna o 180 stopni od opinii Waldek727 a uważam Was za obeznanych z tematem.

Ja wcale się Tobie nie dziwię, że tak to odbierasz choć nie jest to prawdą. Diabeł tkwi w szczegółach. Wapnowanie gleby o którym pisze Mariusz jest czynnością całkowicie odmienną od dolistnego dostarczania wapnia roślinie o którym pisałem ja. Przy pH 7,4 w znacznym stopniu zablokowane jest pobieranie wapnia przez trawę z gleby i trzeba go uzupełnić poprzez oprysk dolistny.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
danielw 14:06, 04 sie 2015

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Ok, czyli nawozy azotowe i siarczan żelaza będzie mi obniżać PH, a wapń podam dolistnie.

Mocznik już odstawiam powoli na bok, przecież nie będę w wigilię latał z kosiarką
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies