Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

grzegorz_gra... 22:39, 21 sie 2015

Dołączył: 24 cze 2015
Posty: 19
Jak to się ma do opinii, że nawozy jesienne mają mniej N niż PK bo trawa ma takie wymagania przed zimą?
marbrz 09:48, 22 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Jak sam napisałeś są to tylko czyjeś opinie. Być może że zasady są inne i odmienne od opinii.
waldek727 12:17, 22 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
grzegorz_grabarczyk napisał(a)
Jak to się ma do opinii, że nawozy jesienne mają mniej N niż PK bo trawa ma takie wymagania przed zimą?

Nie tylko trawa, ale wszystkie rośliny które spowalniają przed zimą swoją wegetację i przechodzą w stan spoczynku. W tym okresie roślina nie potrzebuje pierwiastków budulcowych jakimi są azot i siarka. Związane jest to również z fotosyntezą która jest nieodzownym procesem budowy białek. Poza tym to nie ilość azotu jest najważniejsza dla roślin tylko formy w jakich on występuje.
Schultz jesienny ma skład 22/3/14. Nie muszę czytać dalej ulotki aby zorientować się, że tak duża dawka azotu w nawozie jesiennym nie może zawierać w sobie formy saletrzanej.
Zapewne azot występujący w tym nawozie występuje w formie amidowej.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
lawenda001 14:18, 25 sie 2015

Dołączył: 16 lis 2012
Posty: 180
witam jeszcze raz dziękuję za rady, oczywiście się przydały. Dokładniej zapoznaliśmy się z tematem glebogryzarek i nie kupujemy jednak.
Możliwe, że w tym roku wypożyczymy i rozprawimy się z terenem, na którym mamy ziemie. Strefa tzw "łąkowa" pozostanie na przyszły rok, w tym nie damy rady. Pozdrawiam
Daku 11:02, 28 sie 2015

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 5
Witajcie,
staram się utrzymać mój trawnik w dobrej formie, regularnie koszony, podlewany, nawożony. Od 2 lat mam taki problem, że na trawniku pojawiają się dziwne plamy (zdjęcia poniżej).
Co to może być?

Gardenarium 12:57, 28 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kilka powodów może być

- przenawożenie w tym miejscu
- turkuć podjadek
- choroba grzybowa
- nadmierny filc

Potrzebna skuteczna wertykulacja i odkopanie czy nie ma pod ziemią czegoś

Typuję chorobę grzybową.

Skosić nisko, zrobić wertykulację, dobrze wygrabić filc, opryskać trawnik Topsinem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daku 13:24, 28 sie 2015

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 5
Dzień dobry,
dziękuję za podpowiedź. Kilka dodatkowych uwag z mojej strony:
- trawnik zawsze na wiosnę przechodzi wertykulację i dosiew.
- nawożę trawnik tylko nieznacznie, 3-4 razy w roku. Na wiosnę, po wertykulacji i latem, do połowy sierpnia.
- filcu raczej nie mam jako, że jak wspomniałem trawnik wertykuluję. Koszę oczywiście z koszem więc nic na trawniku nie zostaje.

Czy mam teraz robić wertykulację? Czy można robić oprysk Topsinem jeszcze teraz?
marbrz 14:25, 28 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
A ja dodam jeszcze do tego 2 elementy, z którymi miałem do czynienia osobiście w latach poprzednich gdzie trawa wyglądała identycznie.
Za rzadkie nawożenie i za mało wody. Problem rozwiązałem dokładając w tamto miejsce dodatkowy zraszacz i zrobiłem badanie gleby, które pokazało jakich pierwiastków i w jakich ilościach glebie potrzeba. Nawozy sypię z zegarkiem w ręku co 2 tygodnie a nie 3 razy w sezonie. System 3 krotnego zasilania stosuje się na trawach pastwiskowych koszonych 2-3 razy na sezon.
Generalnie wygląda mi to na braki azotu w glebie.
Daku 14:31, 28 sie 2015

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 5
Dziękuję za sugestie. Jaki nawóz polecasz?
marbrz 15:15, 28 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Najpierw za całe 50 zł badanie gleby w OSCHR. To Ci pokaże czego w glebie brakuje i w jakich ilościach. Opisy gdzie zrobić badania i jak pobrać próbki poczytaj w moich postach a masz je w mojej stopce.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies