Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

ren133 13:32, 22 lip 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
marbrz napisał(a)
Przy takim dość sporym trawniku warto zainwestować w badanie gleby, które kosztuje zaledwie 50 zł, by nie sypać zbędnie składników odżywczych, których on nie potrzebuje. Dodatkowo przy okazji dowiesz się jakie jest prawidłowe ph trawnika. Na chwasty zastosuj starane lub mniszek, albo aminopielik wg dawki podanej przez producenta. Grzyby mogą być spowodowane pozostałością w glebie starych korzeni, desek.


Gdzie się robi takie badania
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
MarcinCz 13:40, 22 lip 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
mir_bks napisał(a)
czyli bez tego wikinga sie obejdzie może byc sam complex?

Pewnie że TAK nawet complex jest lepszy bo ma więcej składników.
____________________
MarcinCz 13:43, 22 lip 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
ren133 napisał(a)


Gdzie się robi takie badania

Hej wpisz sobie w przegladarkę OSCHR i znajdz w swojej najbliższej okolicy punkt w którym możesz sobie zrobić takie badanie.
____________________
mir_bks 16:49, 23 lip 2015

Dołączył: 16 maj 2015
Posty: 8
MarcinCz napisał(a)
Hej dokładnie taki nawóz jak pod linkiem ?????.Poczytaj sobie o tym nawozie tam masz dokładnie napisane jaki masz skład i dawkowanie.Tu masz linka
http://www.yara.pl/Images/YaraMila%20Complex%20ulotka%20v2015_tcm456-174246.pdf
spokojnie możesz posiać trawnik i nic sie nie stanie tylko z umiarem około 3 kg na 100m2.Ważne żebyś to zrobił równomiernie na całym trawniku bo będą miejsca gdzie trawa będzie zielona i miejsca gdzie będzie żółta.


Kupiłem 2.5 kg starczy to na taki mały trawnik przed domem 5.5 długi i szeroki 1.5 ?
Zuważylem takie białe kulki na dole w trawie pewnie jakaś pleśń i pełno takich małych muszek jak przejdę po trawie jakaś plaga bo wszędzie to jest .

MarcinCz 07:17, 24 lip 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
mir_bks a więc 5,5 m X 1.5 m wychodzi nam 8,25 m2 taką masz powierzchnię trawnika.Teraz nawóz przyjmijmy że 3 kg na 100 m2 a więc 3:100=0,03kg tyle nawozu na 1 m2.Ilość nawozu na Twój trawnik 0,03kg x 8,25m2=0,247kg. Matematyka szkoła podstawowa się kłania.
Co do kulek i pleśni to nie wiem.
Pozdrawiam.
____________________
zetton 19:38, 24 lip 2015

Dołączył: 24 lip 2015
Posty: 10


Witam wszystkich! Przedstawiam zdjecia mego trawnika i proszę o pomoc. Mam duzo takich malutkich kopców z ziemi dosłownie na całym trawniku nie wiem co to jest i czym się tego pozbyć. Czytałem że może to być turkuć podjadek nicica lub jakies tam dżdżownice. Trawnik ma dużo kopców i przy okazji wyblakł jest w wielu miejscach suchy oraz sporo różnych zielsk sie zasiało. Czy przez te kopce tak się stało? Proszę o fachową poradę kogoś kto się na tym zna i jak to zwalczyć by trawnik znowu był piękny. Nadmieniam że trawnik ma 4 lub 5 lat już nie pamiętam Z góry dziękuje za podpowiedź.
waldek727 18:41, 25 lip 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
MarcinCz napisał(a)
mir_bks a więc 5,5 m X 1.5 m wychodzi nam 8,25 m2 taką masz powierzchnię trawnika.Teraz nawóz przyjmijmy że 3 kg na 100 m2 a więc 3:100=0,03kg tyle nawozu na 1 m2.Ilość nawozu na Twój trawnik 0,03kg x 8,25m2=0,247kg. Matematyka szkoła podstawowa się kłania.

Marcin.
Z matematyki może i miałeś piątkę, tylko gdzie byłeś na biologii i chemii.
W ten sposób nie oblicza się ilości potrzebnego roślinom nawozu. Przed zamieszczaniem porad na forum zapoznaj się wcześniej z takimi zagadnieniami jak:

-rola i znaczenie próchnicy glebowej.
-zasobność gleby w składniki pokarmowe.
-potrzeby nawozowe roślin.
-celowość badania próbek gleby przez OSCHR
-formy przyswajalne składników pokarmowych, oraz ich przemieszczanie się w glebie.
-antagonizm pomiędzy jonami poszczególnych pierwiastków.
-prawidłowy odczyn gleby.

Trzymając w ręku wyniki analizy gleby na tej podstawie będziesz mógł obliczyć ile i jakich składników potrzebuje trawnik, a nie na zasadzie ,,przyjmijmy".
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
derek813 19:56, 26 lip 2015

Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 5
marbrz napisał(a)
Przy takim dość sporym trawniku warto zainwestować w badanie gleby, które kosztuje zaledwie 50 zł, by nie sypać zbędnie składników odżywczych, których on nie potrzebuje. Dodatkowo przy okazji dowiesz się jakie jest prawidłowe ph trawnika. Na chwasty zastosuj starane lub mniszek, albo aminopielik wg dawki podanej przez producenta. Grzyby mogą być spowodowane pozostałością w glebie starych korzeni, desek.

Długo nie odzywałem się, ale badania zrobione. Pobrałem 5 próbek i zawiozłem do laboratorium Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ku mojemu zdumieniu pH wynosi od 7.0 do 8.1 w zależności od próbki (przypominam, że trawnik rośnie na samej glinie). Muszę stwierdzić, że po ostatnich dwóch deszczowych tygodniach oraz po wcześniejszym nawożeniu (Humus Active i Yara Procomplex) trawnik ruszył z kopyta. Nawożenie zrobiło swoje i deszcz również. Trawa pięknie zazieleniła się, rośnie i krzewi się jak na drożdżach.
Dzięki za podpowiedź z tym badaniem gleby. Wniosek jest jeszcze jeden, że tanie mierniki elektroniczne do mierzenia pH są bardzo mało dokładne.
Dzięki za porady.
____________________
Darek
marbrz 22:07, 26 lip 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Podaj wyniki tych badań to zobaczymy w co ta glina jest zasobna.
derek813 14:52, 27 lip 2015

Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 5
Zleciłem im badanie pH. Poczytałem trochę i widzę, że nie zrobiłem wszystkiego. Mogłem im zlecić analizę NPK. Wyniki pH podałem wyżej. Nie znam natomiast co w tej glinie siedzi. Moja kulpa. W laboratorium, też nie zasugerowali mi pełnej analizy.
Wiem, że przynajmniej przez ostatnie kilkanaście lat ziemia nie była nawożona. Jak sie dowiedziałem, wcześniej był tam sad (chyba jabłonie), który nie bardzo przynosił dochody. Sad został zlikwidowany, a ziemia sprzedana. Ot cała historia.
____________________
Darek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies