Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

gemciu83 07:38, 11 cze 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Zamiast hydrocomplexu możesz sobie użyć Tarnogranu 9 lub 15, Polifoski 12 lub M.
Na jesień polifoska 5 lub 6 lub Tarnogran PK.


Wertykulacja młodego trawnika według mnie nie jest konieczna. Lepiej zastosować nawozy na rozbudowę systemu korzeniowego, a kosząc kosić z koszem i gdy nóż nie narzuca do kosza trawy lepiej go opróżnić i ewentualnie kupić nowy nóż. Mulczowanie bee.

Wiosną podawać nawóz Salmag lub Saletra amonowa.

Ceny nawozów w punktach rolniczych to od 100 do 130zł za 100kg pakowane głównie w worki po 50kg w cenie o ok. połowę taniej.
Nawóz średnio na każde 100m kw to porcja 3-6kg, więc łatwo policzyć.


Ja osobiście polecam te nawozy co wymieniłem wyżej.


Nawóz taki bezpieczny do wszystkiego nawet do storczyków to Unifoska 01 NPK(CaS) 8,5-8,5-8,5-(11-15) - cena 100kg 96zł to jak u mnie na 4 tys. m kw na 2x prawie obsiania, a nawóz ten stosuję pod krzewy iglaste, liściaste, kwiaty, różaneczniki itd.


Beata123 kup nawóz NPK obojętnie jaki - nie wiem ile tego trawnika masz ale jak ww. piszę od 3-6kg na 100m kw będziesz potrzebować taką dawkę. Rozsiej nawóz, podlej. Oprysk na chwasty wykonać np. Chwastox trio 540, Starane itp. jest tego masa.
Jak trawy brakuje dokonać dosiewki - wzruszyć lekko puste place rozsiać nasiona traw, zasypać lekko ziemią udeptać podlewać i czekać od 5 do 21 dni na wschód nasion. Więcej rajgrasu w mieszance to i trawa po 5 dniach się pojawi już.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
marcin_adamczyk 23:20, 11 cze 2014

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Witam ponownie,

Mój 12-sto tygodniowy trawnik ładnie się zagęścił i nawet taszniki w większości wyginęły.



Pojawił się jednak kolejny problem...



Koszę co tydzień, podlewam zawsze po koszeniu plus jeszcze raz lub dwa razy w tygodniu, jednak w ostatnim czasie co najmniej dwukrotnie w tygodniu padał deszcz. Więc wody nie powinno brakować.
Ponadto widoczne przesuszenia pojawiają się tylko miejscami.
Zastanawiam się czy problemem rzeczywiście jest zbyt rzadkie podlewanie czy raczej gleba, skoro część trawnika wygląda nieźle a część wysycha.



Miesiąc temu dosiewałem łyse placki i nasiona lekko przykryłem ziemią pod trawnik pół na pół z torfem. W większości ładnie się zagęściło, po czym pojawiły się przeschnięcia, które w dużej mierze pokrywają miejsca dosiewki. Czy to właśnie ta dosiewka może być powodem?
Gardenarium 13:07, 12 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Brak wody, lanie, lanie, lanie wody. I się wyrówna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lawnda 21:02, 13 cze 2014

Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 15
Witam. Proszę o poradę co zrobić z moim trawnikiem. Był siany ręcznie 2 lata temu.Pierwszą wertykulację zrobiliśmy w tym roku w kwietniu.Wtedy też został nawieziony nawozem Hydrocomplex.Od samego początku mam z nim problem żółknie wysusza się i wygląda strasznie.Rośnie na glinie w pełym słońcu - mam bardzo młode drzewka które nie dają w zasadzie cienia. Wokół same zachwaszczone
nieużytki, walcze więc stale z chwastami - ostami, babką i konczynami.Tydzień temu pryskałam Mniszkiem. Pojawiły sie jakies czarne plamy - moze od oprysku klona?
Zielone plamy to skupiska kończyn a pionowa kreska pojawiła sie w miejscu odprowadzenia rynny.
Staram się podlewać trawnik prawie codziennie wieczorem - szczególnie w upalne dni.Jest koszony na 2 poziomie co tydzien dwa.Proszę o jakąs poradę i z góry dziękuje.
____________________
gemciu83 22:06, 13 cze 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Brak nawozu, szkoda że jak robiłeś wertykulację nie rozluźniłeś gleby piaskowaniem.
Glina twardnieje jak skała w pełnym słońcu tak czy siak, a żywotniku dużego zacienienia nie dadzą.
Tutaj brakuje nawozu kup teraz NPK coś np. Polifoskę 8, a jak chcesz dać kopa w barwę (N) i wzrost to Salmag.

Stosuj częściej nawozy NPK by sobie system korzeniowy zaaplikować głębiej w tę glinę by trawa lepiej się trzymała.

Po podaniu polifoski i podlaniu będzie znaczny efekt.
Przestań kosić w upały i przed upałami. Koś troszkę wyżej trawnik.
Jak podlewasz to podlewaj teraz tak np. między 17-19 później nie ma sensu.

Takie jest moje zdanie.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
blackstork 23:15, 13 cze 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
gemciu83 napisał(a)

Stosuj częściej nawozy NPK by sobie system korzeniowy zaaplikować głębiej w tę glinę by trawa lepiej się trzymała.


A hydrocomplex to nie jest NPK ?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Lawnda 23:34, 13 cze 2014

Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 15
gemciu83 napisał(a)
Brak nawozu, szkoda że jak robiłeś wertykulację nie rozluźniłeś gleby piaskowaniem.
Glina twardnieje jak skała w pełnym słońcu tak czy siak, a żywotniku dużego zacienienia nie dadzą.
Tutaj brakuje nawozu kup teraz NPK coś np. Polifoskę 8, a jak chcesz dać kopa w barwę (N) i wzrost to Salmag.

Stosuj częściej nawozy NPK by sobie system korzeniowy zaaplikować głębiej w tę glinę by trawa lepiej się trzymała.

Po podaniu polifoski i podlaniu będzie znaczny efekt.
Przestań kosić w upały i przed upałami. Koś troszkę wyżej trawnik.
Jak podlewasz to podlewaj teraz tak np. między 17-19 później nie ma sensu.

Takie jest moje zdanie.


Dziękuje za radę.Właśnie bylo piaskowane - piasek leży do tej pory pomiędzy źdźbłami trawy. Nie wniknął w glebę. Może przez to trawa sie nie zagęściła?.
Podlewam wieczorem bo 17 - 19 mam pełne słońce na trawniku i wydawalo mi się że mogę popalić trawę.
Właśnie czy jest jakaś różnica pomiędzy tym nawozami?
____________________
Gardenarium 23:59, 13 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Róznice są, ale nie ma jedynego, najlepszego, każdy jest do czegoś przyzwyczajony, każdy ma jakieś preferencje. Wystarczy wpisać w google nazwę i popatrzeć na skład, to nic trudnego porównać, nie ma identycznych nawozów.

Hydrocomplex: (dane z jednego ze sklepów internetowych)

SKŁAD NAWOZU:
- azot N – 12%
- fosfor P - 11%
- potas K 18%
- magnez – 2,7%
- siarka – 8%
- bor – 0,015%
- żelazo – 0,2%
- mangan – 0,02%
- cynk – 0,02

Polifoska® 6 zawiera
6% azotu (N) w formie amonowej, 20% fosforu, 30% potasu, 7% trójtlenku siarki w formie siarczanu.

Salmag zawiera 27,5 % azotu. Resztę poczytaj w google.

Wg mnie zastosuj nawóz 1 lub 3 - z jak największym procentem azotu, aby uzyskać barwę.

Hydrocomplex był dobry tylko albo dałeś go za mało, albo za słabo podlewałeś trawnik. Należałoby się przesypać trawnik ziemią do trawników, przegrabić, dać dobrze nawozu i podlewać obficie.

Ja używam wiosną (jeden z nich: mocznik, saletra wapniowa lub amonowa), potem Hydrocomplex a potem na jesień Florovit jesienny do trawników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lawnda 00:33, 14 cze 2014

Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 15
Gardenarium napisał(a)
Róznice są, ale nie ma jedynego, najlepszego, każdy jest do czegoś przyzwyczajony, każdy ma jakieś preferencje. Wystarczy wpisać w google nazwę i popatrzeć na skład, to nic trudnego porównać, nie ma identycznych nawozów.

Hydrocomplex: (dane z jednego ze sklepów internetowych)

SKŁAD NAWOZU:
- azot N – 12%
- fosfor P - 11%
- potas K 18%
- magnez – 2,7%
- siarka – 8%
- bor – 0,015%
- żelazo – 0,2%
- mangan – 0,02%
- cynk – 0,02

Polifoska® 6 zawiera
6% azotu (N) w formie amonowej, 20% fosforu, 30% potasu, 7% trójtlenku siarki w formie siarczanu.

Salmag zawiera 27,5 % azotu. Resztę poczytaj w google.

Wg mnie zastosuj nawóz 1 lub 3 - z jak największym procentem azotu, aby uzyskać barwę.

Hydrocomplex był dobry tylko albo dałeś go za mało, albo za słabo podlewałeś trawnik. Należałoby się przesypać trawnik ziemią do trawników, przegrabić, dać dobrze nawozu i podlewać obficie.

Ja używam wiosną (jeden z nich: mocznik, saletra wapniowa lub amonowa), potem Hydrocomplex a potem na jesień Florovit jesienny do trawników.



Dziękuje bardzo.Dopiero zaczynam moją przygodę z ogrodnictwem i wszystkiego muszę się uczyć.A mam mnóstwo pytań i wątpliwości. Mój ogród to na razie taki poligon doświadczalny.
Zabieram się w taki razie za dosypywanie ziemi i nawożenie.
1 Czy warto przed tym zrobić jeszcze areacje?
2 czy wygrabić suche żółte żdźbła?
3 dosypać trawy?

Pani Danusiu przepiękny ogród.Podziwiam z zachwytem.Jest dla mnie wzorem wymarzonego ogrodu.
____________________
gemciu83 07:24, 14 cze 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
blackstork napisał(a)


A hydrocomplex to nie jest NPK ?


Czy powiedziałem, że NIE jest ? Powiedziałem by stosować częściej NPK.

Druga sprawa Hydrek kosztuje ok. 100-110zł 20kg, a 100kg w hurt rolniczej też 100zł, więc za ten sam nawóz przepłacać 4x nie ma sensu moim zdaniem - taka uwaga.

Na glinie ja proponuję właśnie wzmacniać system korzeniowy PK
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies