Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

poczatkujaca 08:16, 24 maj 2014

Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 23
Gardenarium ddziękuję Ci za tak szybką odpowiedź. Czy tej ziemi to musze wysypać tak dużo żeby przykryć tą trawę? i czy trawę moge sypać ręcznie bo zawsze tak dosiewałąm a może to nieprawidłowo. i Czy trawa wzejdzie jeżeli z 3 tygodnie temu pospypany był nawóz? Tyle pracy włożyłam w ten trawnik i tym bardziej mi szkoda że tak się zaczęło dziać, czy jest to efekt przenawożenia? dzisiaj całą noc padało i trawnik nie wygląda lepiej
gemciu83 09:08, 24 maj 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Trawa wzejdzie bo to nie ma znaczenia kiedy nawóz rozsypiesz.
Siać możesz trawę ręcznie.
Nasiona traw powinny być tylko okryte ziemią, a więc nie 1cm tylko cienką warstwą przesypane i tyle.
Jak używasz ziemi torfowej z sklepu to rozsyp ją sobie (przesiej przez sito czyli przez ażurową skrzynkę na kwiaty), jak przeschnie taka ziemia uwałuj ją, udepcz.
Podlewaj ale nie zalewaj trawnika tylko trzymaj wilgoć.
W zależności od składu mieszanki w optymalnych warunkach trawa wzejdzie po 5-21 dniach.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
gemciu83 09:09, 24 maj 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
nodan napisał(a)
Jaki nawóz uzyć w czerwcu do trawnika? Miesiąc temu nawoził mi firma, która reanimowała trawnik. Byo to jakieś 4-5 tygodni temu. Obecnie "uczę się" i chcę już pełne rzeczy robić samemu. Wiem, że składniki zależnie od pory roku i miesiąca muszą być odpowiednio dobrane. Proszę o poradę jaki nawóz uzyć mniej więcej w połowie czerwca i jaki w sierpniu

NPK ale nie super bogaty w azot.
Polifoska wystarczy. Teraz idą upały więc trawa nie ma co rosnąć, warto wzmocnić system korzeniowy poprzez dużą zawartość PK.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Gardenarium 00:38, 25 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
nodan napisał(a)
Jaki nawóz uzyć w czerwcu do trawnika? Miesiąc temu nawoził mi firma, która reanimowała trawnik. Byo to jakieś 4-5 tygodni temu. Obecnie "uczę się" i chcę już pełne rzeczy robić samemu. Wiem, że składniki zależnie od pory roku i miesiąca muszą być odpowiednio dobrane. Proszę o poradę jaki nawóz uzyć mniej więcej w połowie czerwca i jaki w sierpniu


Używaj dowolnej firmy, aby tylko był przeznaczony do trawnika. No i nie jesienny, bo ten zawiera mało azotu, a w czerwcu jest go potrzeba optymalnie, jeśli oczywiście podlewasz trawnik jak należy i kosisz co tydzień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:42, 25 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
poczatkujaca napisał(a)
Gardenarium ddziękuję Ci za tak szybką odpowiedź. Czy tej ziemi to musze wysypać tak dużo żeby przykryć tą trawę? i czy trawę moge sypać ręcznie bo zawsze tak dosiewałąm a może to nieprawidłowo. i Czy trawa wzejdzie jeżeli z 3 tygodnie temu pospypany był nawóz? Tyle pracy włożyłam w ten trawnik i tym bardziej mi szkoda że tak się zaczęło dziać, czy jest to efekt przenawożenia? dzisiaj całą noc padało i trawnik nie wygląda lepiej


Sypiesz równomiernie i przegrabiasz tak, żeby "listki" były na wierzchu, czyli nie przykrywasz trawy bo ją zadusisz, czyli trawa zgnije pod ziemią.

Popatrz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
poczatkujaca 10:24, 25 maj 2014

Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 23
Gardenarium kochana z Ciebie osoba. Jutro zabieram się za naprawę trawnicza po własnej głupocie że go przenawoziłam. A jeżeli mam duzo cienia na trawniku to kupić nasiona do miejsc zacienionych czy nie ma to znaczenia jakie nasiona dokupię - oczywiście z tych które proponowałas boiskowe albo uniwersalne?
gemciu83 12:48, 25 maj 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Azot w czasie upałów nie pomaga.
Obfite nawadnianie + cień = mech i po zabawie.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Gardenarium 16:32, 25 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dużo cienia = kiepski trawnik, trudno utrzymać trawnik w dobrej kondycji w cieniu. Jest ciągła robota. Dużo wody? - nie. Umiarkowanie.
Ja nie wierzę w żadne trawy do cienia, jest trudno i koniec. W zasadzie w cieniu nie powinno się zakładać trawnika, a sadzić cieniolubne rośliny okrywowe.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
poczatkujaca 21:41, 25 maj 2014

Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 23

Gardenarium samych okrywowych nie moge zasadzić bo mój ogródek to taki około 60m pod niskim blokiem do kórego mam zejście. Ale dziękuję poczytałam bo mam miejśce pod tujami gdzie zastanawiałam się co posadzić. Jutro ma nie padać więc zabieram się za odnowę trawniki bo we wtorek ma padać to fajnie jak dosieje trawę




waldek727 23:59, 25 maj 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
nodan napisał:

Obecnie "uczę się" i chcę już pewne rzeczy robić samemu. Wiem, że składniki zależnie od pory roku i miesiąca muszą być odpowiednio dobrane.


nodan.
Mineralne składniki odżywcze dobiera się mając w ręku wyniki analizy gleby, a nie w zależności od pory roku, miesiąca, faz księżyca czy stanu wody na Warcie. Każdy właściciel ogrodu stosujący sztuczne nawozy mineralne przeprowadza co parę lat kompleksowe badania swojej gleby.
Tym samym określa jej odczyn pH oraz wie jakich składników w glebie jest za mało i w jakim stopniu musi je uzupełnić. Zarówno niedobór pewnych elementów jak i ich nadmiar jest szkodliwy dla roślin. Nawożenie na ,,chybił trafił" doprowadza do zasolenia gleby i antagonizmu jonów. Oznacza to, że nadmiar lub niedobór jednego składnika automatycznie blokuje pobieranie drugiego. Konsekwencją takiego nawożenia w ciemno jest to, że u osób które to praktykują rośliny częściej przemarzają, chorują i usychają.
nodan.
Życzę Ci cierpliwości w uczeniu się i poznawaniu tajników zarówno gleby jak i roślin.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies