Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Hippeastrum - Amarylis

Pokaż wątki Pokaż posty

Hippeastrum - Amarylis

sysa2 10:57, 30 paź 2012

Dołączył: 30 paź 2012
Posty: 5
witam was kochane
doradzcie mi kupilam tydzien temu amarylisa odchowanego czyli kwitnacego tzn juz 2 paki przekwitly , moje pytanie co ja mam z nim zrobic jak przekwitnie jest to moj 1 kwiat cebulowy i chce byc z niego kiedys dumna jak jestem dumna z storczykow ktore bardzo kocham


Gardenarium 11:26, 30 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/119-hippeastrum-zimowa-gwiazda

Wyciąg z art:

Warunki do uprawy Hippeastrum

stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu, najlepiej wystawa wschodnia lub zachodnia
gleba żyzna, zasobna
temperatura optymalna 22 °C, jednak chłodniejsze miejsce po rozpoczęciu kwitnienia pozwoli przedłużyć żywotność kwiatów
konieczny drenaż

Sadzenie

Wybieramy odpowiednią doniczkę, sypiemy kompost dobrej jakości, umieszczamy cebulę tak, aby wystawała 1/3 nad powierzchnię. Podlewamy tylko wtedy, gdy powierzchnia ziemi jest sucha. Staramy się nie moczyć cebuli. Zbyt obfite podlewanie spowoduje gnicie. Ustawiamy w jasnym miejscu, ale nie na pełnym słońcu, obracamy rośliny, aby nie były pochylone w kierunku światła. Używamy także nawozów w płynie mniej więcej co dwa tygodnie.

Po zakończeniu kwitnienia odcinamy łodygi kwiatowe 5-10 cm nad cebulą, nie urywamy liści. Utrzymujemy umiarkowane podlewanie przez lato. Pod koniec lata ( w sierpniu) przestajemy podlewać i przenosimy do ciemności na dwa miesiące. Symuluje to okres suszy. Tak pozostawiamy do wyschnięcia przez kilka miesięcy, aby zwiędły liście.

W listopadzie przenosimy do światła, ale ostrożnie, aby je zaaklimatyzować i rozpoczynamy podlewanie. Wszystkie stare liście powinny zostać usunięte, uważajmy przy tym, aby nie usunąć wyrastających pędów kwiatowych. Możemy przesadzić w świeżą ziemię. Często pojawiają się cebulki przybyszowe, które przy okazji oddzielamy. W ciągu kilku tygodni pojawią się nowe kwiaty.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:27, 30 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj także rady Zbyszka czy innych Forumowiczów w tym wątku, jak to robią, że kwitnie drugi raz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sysa2 09:38, 31 paź 2012

Dołączył: 30 paź 2012
Posty: 5
dziekuje za zainteresowanie moim postem

choc mnie chodzilo a takie proste wytlumaczenie bo zregoly amarylis kwitnie w lecie a my mamy juz listopad
ile mniej wiecej powinnam go trzymac w domu i dbac o niego po przekwitnieciu
po jakim czasie wyniesc go do chlodnego pomieszczenia i dac mu spoczynek
po jakim czasie znowu go przyniesc do domu , mieszkam obecnie w angli wiec tutaj pory roku zabardzo nie roznia sie od siebie hehe
sysa2 09:44, 31 paź 2012

Dołączył: 30 paź 2012
Posty: 5
oki doczytalam ok 2 miesiace mosze mu dac spokoju czyli jakos za 2 tyg mi pewnie wszystkie kwiaty przekwitna , bede go podlewac i mam czekac jak zaczna liscie same obumierac wtedy chlastam do cebulki i chowam do chlodnego pomieszczenia



ps mam taka komorke przy wejsciu do domu czy tej cebulce nie bedzie tam za zimno bo wiadomo nawet tutaj snieg sie moze zdazyc
hanka_andrus 11:35, 31 paź 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Po przekwitnięciu odcinasz tylko pęd kwiatostanowy. Dbasz o roślinkę w dalszym ciągu, a wiozną wystawiasz wraz z doniczką do ogrodu lub na balkon.Dalej podlewasz kiedy jest sucho z dodatkiem nawozów dla zielonych.Około sierpnia zabierasz do ciemnego miejsca i zapominasz do końca października.Po tym czasie,jeżeli roślinka będzie chciała zakwitnąć ,wypuści pęd z kwiatem.Wtedy musowo do nowej ziemi i na światło.Ja od października zaglądam do moich doniczek z hipkami,żeby sprawdzić,czy nie ma jakichś wyrywnych do życia.
W tym roku już jeden jest. Zakwitnie za około 2 tygodnie,a może wcześniej?



____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Milka 11:50, 31 paź 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Sporo z nim pracy; mam aktualnie kwitnący i może uda się z nim , skoro takie rady tutaj Haniu
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
kasiabis 14:28, 30 lis 2012


Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 87
mój hipek w tym roku zakwitł w połowie listopada i tym razem po raz pierwszy podwójnie:



Uploaded with ImageShack.us
____________________
Katarzyna
maria_kalino... 14:48, 30 lis 2012


Dołączył: 24 lis 2010
Posty: 808
Kasiu, Twój hipek jest śliczny, ma ciekawe płatki. Mój jeden już się wybudził, a reszta jeszcze śpi. Pozdrawiam.
____________________
Maria - Moje krzewy
kasiabis 15:05, 01 gru 2012


Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 87
dziękuję
____________________
Katarzyna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies