Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moja próba - stworzenia mini Japonii na Śląsku

Pokaż wątki Pokaż posty

Moja próba - stworzenia mini Japonii na Śląsku

Przemo77 22:52, 30 lis 2019

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40
Pomimo dzisiejszego zimna udało mi się przed zimą dokończyć przebudowę altanki. Oto efekt.
____________________
Przemek Moja mini Japonia
waldek727 02:52, 01 gru 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Źródłem sztuki projektowania ogrodów wschodnich jest związana z buddyjską religią skłonność do kontemplacji natury i umiejętność czerpania z niej wiedzy o porządku świata.

Yoko. Twoim zdaniem poza domkiem herbacianym (nie altaną!) ogród Przemka w niczym nie przypomina Ci ogrodu japońskiego. Masz rację. Z tym, że Przemek wcale nie ma zamiaru go tworzyć. Jedynie co, to próbuje sobie stworzyć mini Japonię na Śląsku. A to jest już co innego.

Japońskie ogrody są z reguły małe i skromne, posługują się skomplikowaną symboliką, dzięki czemu bardzo oszczędnymi środkami (kamień, mech, woda i drzewa) są w stanie na niewielkiej powierzchni przedstawić cały wszechświat. Proponuję Ci Przemku, abyś zawęził swoje poczynania i oparł swoją mini-Japonię na ogrodach herbacianych o których wspomniał już wcześniej Jan (bql3).
Charakterystyczną architekturą w takich ogrodach jest lekki pawilon, kamienne schody, kamienne latarnie i staw jako symbol oczyszczenia. W/g mnie masz już w swoim ogrodzie fundament do tego, aby z czasem stworzyć jedną zharmonizowaną całość. Jak wcześniej byłem sceptyczny co do Twoich poczynań, to po zbudowaniu pawilonu herbacianego przekonałeś mnie do swojej ,,mini Japonii".
Od dawna interesuję się historią ogrodów na świecie, dlatego też mogę Ci polecić do dalszej inspiracji trzy piękne ogrody japońskie. Są to Kenroku-en, Kairaku-en i Koraku-en.
Pozdrawiam.

http://www.pref.ishikawa.jp/siro-niwa/kenrokuen/e/movie.html
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Przemo77 10:27, 01 gru 2019

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40
waldek727 dziękuję za wskazówki. Tak jak pisałem wcześniej skalniak stworzyłem wcześniej tak na żywioł i nie było wtedy mowy o żadnej herbaciarni. Dopiero później gdy wpadłem tutaj na ogród Jana i odwiedziłem 2 profesjonalne ogrody japońskie narodziła się u mnie fascynacja stylem japońskim. Po zimie będę w miarę czasu i możliwości finansowych rozwijał ogród. Pozdrawiam
____________________
Przemek Moja mini Japonia
Przemo77 17:58, 12 maj 2020

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40
Minęła zima więc był czas na przemyślenia i to od czego powinienem zacząć, czyli lektura książek o ogrodach japońskich. I tak zacząłem zmiany.
Powstaje taras wokół herbaciarni (już nie piszę altany ) i powstaje mój pierwszy element ogrodu suchego karesansui.
____________________
Przemek Moja mini Japonia
Przemo77 22:19, 27 maj 2020

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40
Prace w ogrodzie trwają, mam nadzieję że teraz będzie bardziej stylizowany na ogród japoński


Mój pierwszy element ogrodu suchego karesansui i pierwsze próby grabienia żwiru.



Sucha rzeka jako górski potok




Jeszcze trochę roboty zostało

____________________
Przemek Moja mini Japonia
bql3 16:26, 30 maj 2020


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Przemek,

jest super i pięknie - Twoja praca a co z tym idzie idą w dobrym kierunku i wierzę że efekty finalne będą rewelacyjne. ( czekam oczywiście na fotki )


gorąco pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Przemo77 17:28, 31 maj 2020

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40
dziękuję za miłe słowa
____________________
Przemek Moja mini Japonia
Przemo77 11:13, 07 cze 2020

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40


widać że karmnik ościsty się przyjął bo pięknie zaczyna kwitnąć.
____________________
Przemek Moja mini Japonia
Przemo77 11:14, 07 cze 2020

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40

Hortensja bukietowa posadzona już w docelowym miejscu. Mam nadzieję że zakwitnie
____________________
Przemek Moja mini Japonia
Przemo77 11:18, 07 cze 2020

Dołączył: 22 lut 2019
Posty: 40
Kilka zdjęć moich powojników.
____________________
Przemek Moja mini Japonia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies