Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Żółtodziób w zielonym gąszczu niewiadomych- moja pierwsza ogrodowa przygoda

Pokaż wątki Pokaż posty

Żółtodziób w zielonym gąszczu niewiadomych- moja pierwsza ogrodowa przygoda

say_nice 10:56, 14 sty 2020

Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 5
Na samym początku chciałabym pozdrowić wszystkich wiernych czytelników Ogrodowiska.

Mam na imię Asia i zaczynam ogrodową przygodę. To mój pierwszy wątek więc póki co, bardzo proszę o wyrozumiałość w każdym zagadnieniu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszych bajkowych ogrodów, stąd z wielką nieśmiałością chciałabym się podzielić moją koncepcją. Będę wdzięczna za każde słowo, szczególnie za konstruktywną krytyką i doradztwem. Wśród forumowiczów jest wybitne grono znawców tematu, nie wspominając już o Góru Pani Danusi.

W każdej wolnej chwili próbuje chłonąć wiedzę ale nie ma to jak sugestie doświadczonych ogrodników. Jak do tej pory udało się mi stworzyć ogólny zarys ogrodu. Na początek kilka fot z mojego błotnego basenu. Niestety gleba ciężka-gliniasta. Na ten moment mamy taras i drenaż wraz ze studniami. Ogrodzenie bez fajerwerków - siatka bez podmurówki (cięcie kosztów). Na bank dostanie mi się za te nieszczęsne thuje, ale niestety w krótkim czasie pojawią się nowi sąsiedzi i chcemy z mężem zachować odrobinę prywatności.

Dodatkowo muszę wspomnieć o sztormowych wiatrach, działka położona jest 10km w linii prostej od zatoki puckiej. Falochron thujowy nie jest czymś pożądanym w ogólnym odbiorze ogrodu, ale zmuszę jakoś tę żabę przełknąć. Poza thujami posadziłam w minionym roku szpaler grabów bądź buków. Mam problem z rozszyfrowaniem (taki ze mnie żółtodziób), dwa padły ...na wiosnę muszę dosadzić brakujące. Udało mi się je uformować na stelażu.

Oceńcie proszę, czy ta konstrukcja się sprawdzi Zarys działki to prostokąt, w wyniku błędnego posadowienia domu zmuszeni byliśmy odrobinę zestopniować ogród. Nie jest to bardzo rzucające się w oczy ale pojawiło się coś w rodzaju półki z thujami. Chciałabym uniknąć palisad, murków oporowych itp. Po przeczytaniu kilku wątków doszłam do wniosku, że najlepszą opcją będzie uformować część rabat na dwóch poziomach tak by wypłaszczyć terenu.

Nie wiem czy dobrze tłumacze, zdjęcia może coś więcej powiedzą. Ogród w przeważającej części jest wyeksponowany na stronę południową. Konieczne będzie dobrze rozplanowane nawodnienie. Ale to dopiero dalszy etap. Póki co chciałabym się poradzić, czy plan ogrodu jest dobrze przemyślany.

Aaa, zapomniałabym ...jeszcze nie wspominam o roślinach jakie chciałabym, aby znalazły się w ogrodzie. Chodzi mi po głowie przemycenie stylu nadmorskiego, skoro do morza rzut beretem to , chyba warto to zaakcentować. Marzą mi się sosny, w formie niewielkiego zagajnika. Trawy sprawa oczywista, może podsuniecie jakieś pomysły.

Czekam z niecierpliwością na uwagi











say_nice 10:59, 14 sty 2020

Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 5
Podzieliłam projekt na dwie części , może dzięki temu będzie bardziej czytelny.
sylwia_slomc... 13:01, 14 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Witaj , tak na szybko jawią mi się dwie sprawy.
Pierwsza to faktycznie słaba jakość gleby, koniecznie musisz popracować nad jakością - obornik, kora, piasek, kompost- najlepiej duże ilości szczególnie pod rabaty.
Druga to wydaje mi się( w zasadzie jestem pewna), że rabaty są zdecydowanie za wąskie docelowo 1 metr szerokości to same tuje zajmą ( co najmniej) a braknie miejsca na inne piętra roślin.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
say_nice 13:09, 14 sty 2020

Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 5
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj , tak na szybko jawią mi się dwie sprawy.
Pierwsza to faktycznie słaba jakość gleby, koniecznie musisz popracować nad jakością - obornik, kora, piasek, kompost- najlepiej duże ilości szczególnie pod rabaty.
Druga to wydaje mi się( w zasadzie jestem pewna), że rabaty są zdecydowanie za wąskie docelowo 1 metr szerokości to same tuje zajmą ( co najmniej) a braknie miejsca na inne piętra roślin.


Dziękuję za odpowiedź, z glebą będę walczyć zaraz jak tylko pierwsze skowronki się pojawią. A co do rabat to na thuje przewidziane mam ok 90cm. Ale wiadomo można to jeszcze zniwelować. Czyli powinnam pozostałe rabaty znacznie poszerzyć? Mam nadzieję, że miejsca na trawnik starczy
makadamia 13:10, 14 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Asiu, imienniczko

Widać że porządnie się przygotowałaś - forum czytałaś porządnie, a nie tylko pismo obrazkowe

Kilka tematów mi się nasunęło w odpowiedzi na Twojego posta:

- gleba: nie wiem, czy dotarłaś do wątku Mariposy "Motylogród"; ona też miała glinę i temat przygotowania ziemi dla roślin był u niej mocno wałkowany; w skrócie tylko powiem, że glinę trzeba rozluźnić, żeby woda lepiej się wchłaniała i żeby korzenie roślin nie gniły. Zamawia się przyczepkę grubego piasku, przekopuje glebogryzarką (można wypożyczyć), potem jeszcze parę ciężarówek kompostu, obornika (z kompostowni miejskiej, stadniny, na olx - gdzie uda się znaleźć) i znowu przekopuje. Akurat rozwiąże Ci to problem półek. Przy takiej zimie jak mamy w tym roku mogłabyś to zrobić nawet teraz. Zanim zaczniesz sadzić, to akurat zdąży się trochę uleżeć.

- konstrukcje na graby: wydają mi się równie solidne jak inne, które widziałam, ale zdecydowanie trzeba je poprawić, bo teraz każdy patyk idzie w swoją stronę; żeby to dobrze wyglądało, każda gałąź powinna iść prosto i równo, jak od linijki.

- powiedz trochę więcej o tym, jak widzisz swój ogród, bo te strzyżone graby trochę mi się kłócą ze stylem nadmorskim (który zresztą bardzo lubię), jeśli masz jakieś inspiracje na pintereście, to pokaż, będzie łatwiej rozmawiać.

- plan ogrodu całkiem fajny ale od razu Ci mówię, że rabaty za wąskie. Jestem na to uczulona, bo też mam za wąskie i nie mieszczą mi się na nich krzewy. Tylko ja mam mały ogródek, więc nie jest to takim problemem, a Ty masz duży ogród i krzewy naprawdę by Ci się przydały.

- ta cała konstrukcja w prawym górnym rogu wygląda interesująco - na pewno będzie się z niej wygodnie korzystało (tylko co do kompostownika mam wątpliwości). Jak ma docelowo wyglądać? To, co bym podpowiedziała na początek, to zrobienie porządniejszej ścieżki od tarasu do tej altany - przyda się na pewno
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
say_nice 13:53, 14 sty 2020

Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 5
makadamia napisał(a)
Cześć Asiu, imienniczko

Widać że porządnie się przygotowałaś - forum czytałaś porządnie, a nie tylko pismo obrazkowe

Kilka tematów mi się nasunęło w odpowiedzi na Twojego posta:

- gleba: nie wiem, czy dotarłaś do wątku Mariposy "Motylogród"; ona też miała glinę i temat przygotowania ziemi dla roślin był u niej mocno wałkowany; w skrócie tylko powiem, że glinę trzeba rozluźnić, żeby woda lepiej się wchłaniała i żeby korzenie roślin nie gniły. Zamawia się przyczepkę grubego piasku, przekopuje glebogryzarką (można wypożyczyć), potem jeszcze parę ciężarówek kompostu, obornika (z kompostowni miejskiej, stadniny, na olx - gdzie uda się znaleźć) i znowu przekopuje. Akurat rozwiąże Ci to problem półek. Przy takiej zimie jak mamy w tym roku mogłabyś to zrobić nawet teraz. Zanim zaczniesz sadzić, to akurat zdąży się trochę uleżeć.

- konstrukcje na graby: wydają mi się równie solidne jak inne, które widziałam, ale zdecydowanie trzeba je poprawić, bo teraz każdy patyk idzie w swoją stronę; żeby to dobrze wyglądało, każda gałąź powinna iść prosto i równo, jak od linijki.

- powiedz trochę więcej o tym, jak widzisz swój ogród, bo te strzyżone graby trochę mi się kłócą ze stylem nadmorskim (który zresztą bardzo lubię), jeśli masz jakieś inspiracje na pintereście, to pokaż, będzie łatwiej rozmawiać.

- plan ogrodu całkiem fajny ale od razu Ci mówię, że rabaty za wąskie. Jestem na to uczulona, bo też mam za wąskie i nie mieszczą mi się na nich krzewy. Tylko ja mam mały ogródek, więc nie jest to takim problemem, a Ty masz duży ogród i krzewy naprawdę by Ci się przydały.

- ta cała konstrukcja w prawym górnym rogu wygląda interesująco - na pewno będzie się z niej wygodnie korzystało (tylko co do kompostownika mam wątpliwości). Jak ma docelowo wyglądać? To, co bym podpowiedziała na początek, to zrobienie porządniejszej ścieżki od tarasu do tej altany - przyda się na pewno



Jakie miłe przyjęcie Hej Asiu, jestem pod wrażeniem tak wnikliwej analizy ...super, o to mi chodziło. Mam nad czym pracować. Gleba to będzie przeprawa nie mała, ale w lutym chyba podejmę rękawicę o ile pogoda nie zmieni się na zimową. Rabaty koniecznie do poszerzenia. Ten szpaler przyszedł mi do głowy ze względu na brak miejsca na posadzenie drzew z rozłożystymi koronami, a chciałabym osłonić się od sąsiadów i wiatrów. Nad jego konstrukcją muszę popracować. Może nie będzie idealnie wpisywał się w klimat ogrodu ale jest w miejscu mało reprezentacyjnym. Kompostownik to dla mnie coś nowego, nie mam zielonego pojęcia jak powinien wyglądać. Uwzględniłam tylko miejsce dla niego. Może coś zasugerujesz, Asiu
Ogród nasunął mi się w stylu morskim, choć nie myślę o takim stricte śródziemnomorskim klimacie(czasami bywa w nich zbyt duży chaos). Chciałabym zachować raczej proste formy, rabat z ograniczoną ilością gatunków roślin. Przemycić pojedyńcze akcenty morskie ale nawiązujące do polskiego morza (np.mikołajek, bądź coś w srebrzystych odcieniach może Wydmuchrzyca ),myślałam o sosnach ubóstwiam.
Chciałabym aby trawy (kocham nad życie) i wszystkie ich pochodne stanowiły pewnego rodzaju szkielet ogrodu. Z drzew liściastych min.: brzoza, platan, miłorząb może coś podpowiecie. Drzewa iglaste lubię, ale u siebie w ogrodzie najchętniej widziałabym sosny i kosodrzewiny. Uwielbiam chortensje, różaneczniki, kaliny,tawuły, budleje, szałwie,czosnki, agapantusy, hosty, wrzosy... długo by wymieniać. Lubie oszczędne formy ale nie przesadnie minimalistycznie. Wiem, że jest cieżko pohamować się przy wyborze roślin. Ale muszę wspiąć się na wyżyny, zależy też mi na tym by ogród nie był przesadnie wymagający. Chciałabym się nim nacieszyć z perspektywy hamaka bądź leżaka Z chęcią powrzucam inspiracje, pytanie tylko czy mogę? Własnych zdjęć nie posiadam.
makadamia 14:03, 14 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cudzych zdjęć nie można zamieszczać na forum, ale można podawać linki. Pinterest jest tutaj nieoceniony.
Sama bym pokazała kilka inspiracji ale jak na złość - akurat dzisiaj mi pinterest szwankuje.

Do kompostownika musisz mieć wygodne dojście, żeby podjechać taczką i żeby móc swobodnie machać widłami przy przerzucaniu.
Z tego co widzę, zaplanowałaś 3 komory każda o boku 1,30 - bardzo dobra wielkość przy takim ogrodzie. Tylko że ustawione są wzdłuż gospodarczego i do tych w głębi nie będzie dostępu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
say_nice 14:18, 14 sty 2020

Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 5
Ok, nad kompostownikiem muszę posiedzieć ale chyba całe to zaplecze gospodarcze razem z altaną pchnę w stronę domu i wygospodaruję dzięki temu dojście do kompostownika od strony południowej.
Pinterest to jak dla większości z grona forumowiczów, skarbnica inspiracji i co najlepsze większość zapisanych u mnie zdjęć to foty z ogrodowiska. Spróbuje wrzucić linki tylko nie wiem czy poprawnie
makadamia 14:52, 15 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
I jak Ci idzie z tymi zdjęciami?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Mariposa 21:53, 27 sty 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Asiu, w planowaniu nasadzeń nie pomogę, jednak nie mam do tego drygu, ale w kwestii gleby jako takie doświadczenie już mam, podzielę się spostrzeżeniami.
Dobrze, że tu trafiłaś, witaj!
____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies