Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary z bukszpanu i cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary z bukszpanu i cisa

Elka 18:34, 08 maj 2018


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
A czy te bukszpany da się jakoś uformować w kulkę?
Kupiłam dzisiaj przez internet. Miały być do siebie podobne. Nie dość że całkiem inne to jeszcze nie wiem czy nie chore :'(
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Gardenarium 07:56, 10 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powiem szczerze, że paskudne i wstyd tym co takie rośliny sprzedają.
Mogą być przemarznięte, nie chore bo powinny być żywo zielone i puszczać młode listki.
Jeśli stoją w miejscu, mają taki kolor jak widać, to tak mogą zostać, a potem stać się beżowe i uschnąć.


Jeśli możesz reklamować, to reklamuj i oddaj z powrotem. To nie jest towar, za który płaci się pieniędzmi.

Pokaż zdjęcie liści z bliska, żeby kolor było widać i czy puszczają listki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elka 19:55, 10 maj 2018


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Udało mi się je zareklamować. Sprzedawca był na tyle uczciwy że zobowiązał się zwrócić mi pieniądze. Ktoś mi może poleci szkolke z ładnymi bukszpanow na pniu? W moich okolicach nigdzie ich nie ma dlatego zdecydowałam się na internet.

____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Gardenarium 11:21, 11 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W Krakowie na pewno są, obdzwoń centra ogrodnicze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
apple 21:28, 23 lut 2020

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Czy z cisa Hicksii można formować kule i stożki?
Podejrzewam, że ze stożkiem może być gorzej, bo Hicksii jest łysawy po bokach, ale gdyby go podsadzić małymi cisami?
Gardenarium 21:30, 23 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hicksii nie jest zbytnio przeznaczony na kule i stożki Ma inny kształt i najbardziej nadaje się na sześciany i prostopadłościany, czyli żywopłoty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
apple 19:47, 24 lut 2020

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Rozumiem.

Moje pytanie wzięło się stąd, że chciałabym w ekonomiczny sposób pozyskać trochę takich topiarów właśnie z małych a więc niedrogich Hicksii, który szybko by urósł bo z tego co czytałam, jest najszybciej rosnącą odmianą cisa. Siła wzrostu Hicksii to dla mnie ogromna zaleta, pozostałe cisy nie rosną tak szybko.
Hicksii ma trochę "ciałka", nie jest wąskiego pokroju, więc byłoby z czego wycinać różne kształty.
Potrzebuję ich sporo, bo mam sporo miejsca do zagospodarowania.

Zastanawiam się, jakie byłyby niepożądane konsekwencje gdybym posadziła kilka hicksii koło siebie, "po okręgu" i prowadziła jedne na kule, inne na stożek.
Na razie przychodzi mi do głowy tylko to, że miałabym sporo cięcia z góry po bokach, ale z drugiej strony, przy takich niwakach czy topiarach też jest dużo pracy. Np. spirala z tui nie wiem czy nie wymaga więcej pracy niż stożek z kilku cisów hicksii?
Chyba że jest coś, co mi nie przychodzi do głowy?

Przepraszam, że tak dociekam, mam taką naturę, że jak się czegoś nie da zrobić, to myślę i "kombinuję" czy może jest sposób, żeby się dało

dodaję: teraz przyszło mi do głowy, czy przeszkodą nie będzie, że główne przewodniki każdej sztuki cisa z czasem zrobią się grubymi pędami, trudnymi do zapanowania (w sensie cięcia). Może tu jest problem...
Gardenarium 09:46, 25 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Próbuj, ale na stożek w środku powinien być taki, co ma jeden przewodnik i poziomo rozmieszczone gałęzie, wiem coś o tym bo mam szkółkę topiarów z cisa. A odmiana Hicksii inaczej rośnie niestety, ma prawie pionowe gałęzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
apple 12:32, 25 lut 2020

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Domyślam się, że na kulę też taki powinien być.
Dziękuję za odpowiedzi, potrzebowałam zrozumieć dlaczego ta odmiana nie jest odpowiednim wyborem na formowanie stożka czy kuli.
Nie będę w takim razie nawet zaczynać, zmarnowałabym parę lat i nie wiadomo czy wyszłoby z tego coś sensownego.
Może spróbuję, ale z cisem pospolitym. Szkoda, że nie rośnie tak szybko jak hicksii...
Gintura 16:48, 25 lut 2020

Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 183
apple napisał(a)
Domyślam się, że na kulę też taki powinien być.
Dziękuję za odpowiedzi, potrzebowałam zrozumieć dlaczego ta odmiana nie jest odpowiednim wyborem na formowanie stożka czy kuli.
Nie będę w takim razie nawet zaczynać, zmarnowałabym parę lat i nie wiadomo czy wyszłoby z tego coś sensownego.
Może spróbuję, ale z cisem pospolitym. Szkoda, że nie rośnie tak szybko jak hicksii...


Witam Danusiu czy to oznacza że można u Ciebie kupić cisowe kule na nóżce? Potrzebuję dwóch sztuk.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies