Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Bad Muskau Park Mużakowski, Niemcy i Polska

Pokaż wątki Pokaż posty

Bad Muskau Park Mużakowski, Niemcy i Polska

Gabriela 15:43, 25 sty 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Zamek był zniszczony doszczętnie, to i doszczętnie go odbudowano. Coś jak nasz Zamek Królewski w Warszawie, nie ma on "ducha", bo i skąd? Wnętrz też właściwie pałac nie posiada, poza jedną aranżacją "gabinetu pana domu" z epoki. O niegdysiejszej świetności świadczą teraz tylko zdjęcia.
Za to zrobiła na mnie wrażenie kolekcja książek, a właściwie ksiąg o botanice, teraz byśmy je nazwali książkami ogrodniczymi, całkiem spore szafy pełne wiekowych tomów w różnych językach, także zbiorów ówczesnych czasopism.
O drogiej restauracji nawet nie wiedziałam, pewnie była zamknięta, podobnie jak wieża - w remoncie. Może restauracja jest w tej wieży. Za to w części folwarcznej jedliśmy gulasch suppe, (bardzo lubię jeść w Niemczech, wszędzie jest dobra) i pyszne ciasto.
Całe założenie odnawiane jest powoli, bo wymaga wielkich środków finansowych.
Masz rację, że rabaty nieduże w stosunku do całego założenia, a te niklowe obręcze przed zamkiem wyglądają średnio, no gorzej niż średnio, bo są z innej bajki. Ale ja mam nadzieję, że to dopiero początek.
Żal tylko bierze jak się patrzy na chaszcze po tzw. naszej stronie, gdzie nie dzieje się nic. Puckler pewnie by umarł, jakby to widział, ale rozumiem brak dotychczasowego zainteresowania "naszych", a ponieważ wymaga to ogromnych nakładów finansowych, to już w ogóle nie ma co się dziwić. Chyba żeby komuś dać to w arendę na określonych warunkach, kto wie?
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Pszczelarnia 15:54, 25 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale śmiesznie mi się robi, jak czytam o polsko-niemieckim projekcie zrealizowanym z pieniędzy unijnych. Z pieniędzy unijnych to zrealizowała strona niemiecka i odniosła (odnosi) korzyść. My nic nie zrobiliśmy. Dobra więcej nie będę. Zawsze mam tendencję do wchodzenia na tematy społeczne (zarządzania dobrem publicznym).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gabriela 21:50, 25 paź 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Odkopałam wątek z czeluści niepamięci, bo właśnie skończyłam oglądać film o Bad Muskau, odcinek francuskiej serii Jardins d'ici et d'ailleurs.

https://www.youtube.com/watch?v=VmyF69heH30&index=34&list=PLLZpvxOtAP3j9_ZbMl-xF5Lo1xk9DNoAF

W ciągu paru lat powstał ogród warzywno-ziołowy za murami, a w nich oszklone "szafki" ze starymi narzędziami ogrodniczymi. Hm, niespotykane.
Można by się wybrać zobaczyć co się zmieniło, spacerowało się tam bardzo dobrze.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Anda 10:14, 26 paź 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Dobrze, ze wyciagnelas ten watek z powrotem na "powierzchnie" Bardzo fajna relacja. Dziekuje

Znalazlam jeszcze taki film o tym parku
https://www.youtube.com/watch?v=_obCQ3TvK2w
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies