Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Bad Muskau Park Mużakowski, Niemcy i Polska

Pokaż wątki Pokaż posty

Bad Muskau Park Mużakowski, Niemcy i Polska

Gabriela 17:21, 26 wrz 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Zastanawiałam się przez chwilę gdzie umieścić wątek o tym miejscu, ponieważ jednak właścicielem był Niemiec, zdecydowałam się umieścić go tutaj, chociaż mógłby być też w "ogrodach polskich".
Właścicielem i twórcą parku był hrabia Hermann Pűckler ( 1785-1871), który odziedziczył prawie 600-siuset hektarową posiadłość po przodkach, nie był nią jednak zachwycony i postanowił ją gruntowanie przebudować.
Park stworzony został w stylu angielskim, motywem przewodnim jest przepływająca przez środek rzeka Nysa Łużycka. Lewy jej brzeg zajmowała rezydencja, zaś na prawym brzegu zostały urządzone nizinne tereny parkowe z bażantarnią i szkółkami. Usunięto stare fortyfikacje z otoczenia zamku, utworzono nowe jeziora.. Posadzono około miliona drzew i krzewów, w tym wiele okazów rzadkich. Wzniesiono rozmaite budowle ogrodowe ( domek angielski, wiele mostków, wiaduktów, Góra Dębów). Prace nad udoskonalaniem parku nie zostały nigdy zakończone, ponieważ hrabia ulegał wciąż nowym inspiracjom. Budowa parku finansowana była w zasadzie wyłącznie z majątku żony Pűcklera, a kiedy pieniędzy zabrakło, małżonkowie rozmyślnie rozwiedli się, by Pűckler – już wtedy książę – mógł poszukać nowej żony z odpowiednim majątkiem i kontynuować budowę posiadłości. Nic z tego jednak nie wyszło i park nigdy nie został dokończony zgodnie z zamysłem właściciela.
Pod koniec II wojny światowej zamek został zbombardowany i niewiele z niego zostało, granica ustanowiona została jak wiadomo na Nysie, zamek wraz z ok. 1/3 parku pozostał po stronie NRD, reszta po Polskiej stronie. Z dbałością o starodrzew było różnie.
Zamek został odbudowany w pierwszej połowie lat 90tych XX wieku, teraz można go zwiedzać, chociaż nie odtworzono właściwie dawnych wnętrz. Odrestaurowano jednak park, który jest piękny, rozległy i naprawdę warto spędzić tam jeden dzień. Byłam tam dwa tygodnie temu, zwiedzać najlepiej od strony niemieckiej:
Pałac od strony zachodniej

I od strony wschodniej, parkowej:






____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 17:28, 26 wrz 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Mostek fuksjowy:


Rabaty:


Okaz kasztanowca, nie pamiętam jak się nazywa ta oryginalna odmiana, ogromny, na zewnątrz i w środku:


Stareńki dąb:

Zamek wyłaniający się z jednej z alejek:
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 17:34, 26 wrz 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Rabaty obwiedzione stalowymi obwódkami, a na nich m.in. dorodne werbeny patagońskie i ogromne agastache:




ławka ze starego pnia:

rabata ze strzyżonych bukszpanów, cisów i irg, jak falujące zielone morze
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Joanka 17:36, 26 wrz 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Podoba mnie się ten niebieski mostek
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Gabriela 17:45, 26 wrz 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Park po polskiej stronie:


















____________________
Ogród w budowie nieustającej
hanka_andrus 18:29, 26 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Będąc kiedyś w okolicach Zielonej Góry słyszałam o tym projekcie polsko-niemieckim.Widzę,że już jest w realizacji,czy nawet zakończony.Piękne miejsce.Dzięki Gabrielo.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
monteverde 00:54, 28 wrz 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
po polskiej stronie wygląda ładniej, naturalniej, no tylko zamek po niemieckiej jest piękny, a komnaty zwiedzałaś?mnie się niebieski mostek nie podoba, jak landrynka i fajna rabata z cisów, bukszpanów i irg
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Sebek 13:17, 02 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ale przepiękny ogród - i ta powierzchnia.

Przepiękne te trawniki, takie zieloniutkie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
EPODLAS 20:35, 07 gru 2011


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 5549
Piękny miejsce, ale i piękne zdjęcia, Brawo!
____________________
Mój ogród
Pszczelarnia 12:52, 25 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gabrysiu, ładne zdjęcia. Ja też tam byłam. I niestety rozczarowałam się. Po niemieckiej stronie do ogrodu w stylu krajobrazowym angielskim gospodarze wprowadzają nowe nasadzenia - niestety kiczowate partery (bardzo źle obrzeżone i wypełnione). Takie mikro w skali całego rozmachu i tych wielkich trawników. Trawnik wcale nie angielski wszędzie. Oczywiście budowla pięknie (jak to Niemcy mają w zwyczaju) doszczętnie odrestaurowana. A w środku droga napuszona restauracja.
A po polskiej stronie po prostu park z ładnym starodrzewiem i chaszczami. Jakaś górka z płytą kamienną. Brak pomysłu i funduszy. Po stronie niemieckiej obsługa ruchu turystycznego istnieje, po stronie polskiej nic. No dostało się nam takie coś i nie wiadomo, co z tym dziedzictwem zrobić. Jak je unieść?

To jeszcze dodam, bo to ważny element krajobrazowy parku: rzeka. Niestety wylewała ostatnio, więc zrobiono roboty budowlane i powstał szeroki rów z piaskiem na dnie. Szkoda, że elektrownia wodna (stary zabytek sztuki przemysłowej) nie jest udostępniana do zwiedzania.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies