Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Murowana sadzawka/oczko

Pokaż wątki Pokaż posty

Murowana sadzawka/oczko

Radziu2013 15:03, 15 mar 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
Cześć

Po wczorajszych pracach ogrodowych, zacząłem jeszcze intensywniej myśleć o zmianach na ten rok. W planach mam między innymi budowę drugiej sadzawki. Przy budowie pierwszej już teraz wiem, że jednak popełniłem błąd, bo o ile folia jest po zimie cała, o tyle będę miał teraz większe problemu z posprzątaniem sadzawki (doczyszczenie folii itd.)

Dlatego teraz chciałbym to lepiej zaplanować.
Plan jest taki



Białe prostokąty -biała cegła z której będzie wymurowany stelaż, obarcie dla folii
Pogrubiona czarna linia - folia
pomarańczowe prostokąty - czerwona cegła
siwy pasek na dole - wylane cementem dno

Chodzi mi o to, żeby w przypadku brudnej wody, po prostu ją wylać, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, ściany i dno po prostu szybko i łatwo wyczyścić myjąc tylko wymurowane ściany z czerwonej cegły?

Czy waszym zdaniem ma to sens?

Od razu powiem, że sprawdzałem już co i jak z EPDM. No koszty łącznie z łączeniem poszczególnych fragmentów nie na moją kieszeń (chociaż wiem, że jeżeli ma być zrobione dobrze to i koszty wzrastają), a baaaardzo dużo folii zostało mi jeszcze z ubiegłego roku (na co najmniej dwa takie oczka). A skoro oczko i tak od środka będzie murowane, to może sama folia by wystarczyła?

Co o tym uważacie?
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Gardenarium 20:05, 15 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wymurujesz narobisz się, a folia się przetrze i będzie przeciekało. Mój sąsiad tak robił po oszczędności, to co roku mu woda ucieka i co roku coś tam grzebie przy tym. Jak masz robić z cegły, to zaizoluj tym co trzeba, czyli rozciągliwą gumą nie sztywną folią od oczek.

W narożnikach szczególnie może się rozerwać, bo jest napór ciężar cegły i wody.

Ja radzę, albo zrób dobrze, albo wcale.

Jeszcze do tego trzeba zrobić przelew, żeby po deszczu woda się nie wylewała na krawędź a poziom wody był stały. 3 cm pod wypuszczoną cegłą a nie z poziomem cegły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Radziu2013 20:24, 15 mar 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
No właśnie też sobie Danusiu pomyślałem że nawet przy murowaniu ta folia może się pozadzierać...masz rację, albo porządek albo wcale, bo jakbym miał się co roku potem bawić w jakieś poprawki to bez sensu...

A powiedz proszę jeszcze, gdzie można kupić ten EPDM? W jakiś zwykłym budowalnym typu Castorama będzie? Bo ja przeglądałem w sumie tylko w internecie...
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Gardenarium 22:12, 15 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W zbiorniku wodnym najważniejsza jest hydroizolacja, jak to spierniczysz to nie ma co w ogóle zabierać się za to. A żeby nie spierniczyć to trzeba użyć profesjonalnych materiałów. Kupisz w internecie EPDM do stawów nie na zielone dachy.

W żadnym budowlanym, ani myśl o tym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Radziu2013 22:35, 15 mar 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
Dobra, to zdaje się że w kwestii wyboru hydroizolacjii, wiem co robić...No i ten przelew dla wody

A jak już będzie EPDM kupiony, to myślisz Danusiu, że ogólny zamysł ok?
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Gardenarium 07:40, 16 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przelew nie jest konieczny ale u nas Witek zrobił w tej fontannie przed szklarnią i działa, bo inaczej by się wylało na taras.
Zamysł dobry, tylko jeszcze nie wiem jak roślinność będziesz wprowadzał tutaj. Kosze będziesz murował w dnie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dachotek 11:02, 27 gru 2020

Dołączył: 26 gru 2020
Posty: 3
z teo co wiem to woda będzie uciekać w którymś momencie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies