Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nowa działka, dużo drzew, przesadzanie samosiejek i relacje między roślinami.

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowa działka, dużo drzew, przesadzanie samosiejek i relacje między roślinami.

Semkro 19:43, 25 mar 2020

Dołączył: 25 mar 2020
Posty: 1
Witam wszystkich serdecznie,



CEL:

Planuję budować dom na działce. Póki co działka jest pusta z jednej strony zacieniona drzewami sąsiada. Niewielka miejscowość na podkarpaciu w niedalekiej odległości (100m) od lasu. Powietrze czyste a pobliskie drzewa porośnięte przez porosty. Teren umiarkowany. Gleba klasy III.
Zależy mi na w miarę szybko rosnących drzewach. Mam jeden pas w lekkim zacienieniu a drugi w pełnym słońcu więc gatunki dopasuje sobie już do ich preferencji.



WYBÓR ROŚLIN:

Przygotowałem sobie wstępnie gatunki drzew jakie chciałbym mieć na tej działce (kolejność przypadkowa):

- Lipa szerokolistna
- Czeremcha zwyczajna
- Morwa Biała
- Wiąz Szypułkowy
- Lilak
- Jarząb Pospolity
- Dereń Jadalny
- Głóg Jednoszyjkowy
- Pigwa
- Sosna Czarna
- Modrzew Europejski
- Leszczyna Pospolita
- Dąb Czerwony
- Robinia Akacjowa
- Wiśnia (2 szt.)
- Czereśnia (2 szt.)



MOJE PYTANIA:

1. Są jakieś zależności które przychodzą Wam do głowy która z roślin czuje się dobrze przy innej lub które się nie tolerują?

2. Sadzić na wiosnę czy na jesień? Internet do tej pory powiedział mi, że na jesień będzie najlepiej.

3. Czy sadzić przed rozpoczęciem budowy? Jak często trzeba być na takiej działce aby podlać i sprawdzić co z nimi?

4. Które z powyższych gatunków muszę zabezpieczyć przed zwierzętami?

5. Skąd pozyskać sadzonki? Mam cztery możliwości. Ze szkółki, z allegro, od panów z olx gdzie można podjechać i sobie wybrać lub jeszcze ostatnia opcja to mam kilka działek polnych oraz moja rodzina też ma. Są na nich samosiejki ale bardzo ładne i stosunkowo duże (nawet 3 metry wysokości) gatunków które mnie interesują. Ostatnia opcja wydaje mi się najlepsza ale czy takie dziczki będą szybko rosły i czy się przyjmą?

6. Jak duże drzewa mogę wykopać, wsadzić na przyczepkę i przewieźć?

7. Same korzenie czy muszę z fragmentem ziemi?

8. Jeśli same korzenie to jak je przygotować? Namaczać? Mogę przyciąć? Korony nie przycinać tylko przygotować same korzenie pod posadzenie czy na etapie sadzenia już odciąć brzydkie odrosty?

9. Z którymi z tych gatunków może być problem z adaptacją w nowym miejscu?






Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie.


Gardenarium 23:16, 28 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moja rada, nie zaczynać z sadzeniem zanim powstanie dom. Szkoda roboty. Budowlańcy zniszczą, staniesz się niewolnikiem podlewania i pilnowania drzew.

Za dużo gatunków jak na jedną działkę.

Trzeba najpierw zrobić koncepcję, a nie sadzić po prostu po głupiemu ile tylko wlezie drzew, w dodatku szybko rosnących, a dlaczego szybko rosnącyc?

A może ładnie kwitnące? albo pięknie przebarwiające się jesienią?

Albo o atrakcyjnej korze?

A może gdzieś trzeba będzie posadzić szpaler kilku drzew takich samych? Wiesz gdzie? nie wiesz przecież jakie.

1.Drzewa sadzi się w odpowiedniej odległości, to nie warzywa że allelopatia tutaj znajduje zastosowanie. Raczej dobierasz zgodnie z wymaganiami glebowymi, strefą klimatyczną, czy wieje czy zacisznie
2.Kopane drzewa na jesień i wiosną, internet nie jest wyrocznią, pytaj szkółkarza od którego masz zamiar kupować, zależy jak dobrze wykopane. Doniczkowane drzewa w 100% ukorzenione możesz sadzić cały rok, oprócz tego czasu gdy ziemia jest zmarznięta
3. Nie sadzić w trakcie budowy
4.Wszystkie
5.Nie sadzonki tylko egzemplarze, nie wszystkie są z sadzonek, są też drzewa szczepione i siewki. Skąd? z dobrej szkółki najlepiej z długoletnią tradycją, na pokolenia
6.Zależy od tonażu przyczepki, zważ drzewo(niech podadzą ile waży) i będzie wiadomo
7.Drzewa kopane muszą być balotowane, czyli zwarta bryła owiązana drutem i owinięta jutą. Z gołym korzeniem kupuje się przeważnie buki czy graby na żywopłoty, albo drzewka owocowe
8.Nie kupować z gołymi korzeniami
9.Z każdym jeśli kupisz zły materiał szkółkarski.

Moja rada, daj na wstrzymanie, bo z takim doświadczeniem słabym źle to wróży.
Ten rok poświęć na dokształcanie się w zakresie ogrodnictwa i uprawy gleby. Także ukształtowania terenu, bo jeśli posadzisz za nisko albo za głęboko, a potem jeszcze będziesz musiał nasypać/podnieść poziom ziemi, to co zrobisz z drzewami??


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies