Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Szeflera choruje

Pokaż wątki Pokaż posty

Szeflera choruje

Lasica 13:43, 18 maj 2020


Dołączył: 18 maj 2020
Posty: 1


Dzień dobry wszystkim

Od razu przejdę do rzeczy więc:
Miesiąc temu stałam się posiadaczką nowej roślinki. Dostałam ją od pani, która spisała ją na straty. Generalnie jestem młodym ogrodnikiem, gdyż moja miłość do roślin zapłonęła około rok temu, więc przede mną jeszcze duuuużo nauki, a stanęłam przed nie lada wyzwaniem.

Nie jestem pewna ale roślinka którą nabyłam do Szeflera Parasolowata, aczkolwiek nie mam pewności. Co do pomocy to jest tak: gdy ją przyniosłam - cała się sypała i więdła. Przesadziłam ją do większej doniczki (ma bardzo malutki korzeń), dałam nowej ziemi i dałam drenaż. Miejsce w którym stoi chyba jej odpowiada, bo w ciągu dnia ma umiarkowane światło ( nie stoi bezpośrednio na słońcu). Na samej górze pojawił się malutki zielony ogonek, a łodyżki liści, które były za ciężkie i gniły w miejscu łączenia łodygi liścia z pniem głównym - podparłam patykami, tak żeby miała swobodny przepływ wewnątrz. Liście przestały spadać, a cała ogólnie zrobiła się bardziej zielona, jednak mimo wszytko myślę, że coś powinnam z nią zrobić i tu moje pytania:

1. Czy ona jest za duża? (czy trzeba ją przyciąć? a jeśli tak, to jak i gdzie? )
2. Czy ona nie jest już za stara? (czy jakakolwiek ingerencja ma sens? )
3. Co to znaczy, że liście się zwijają?

A i jeszcze istotna kwestia: Jedyne co wiem o jej przeszłości to, że ostatni rok stała w doniczce bez dziurek u dołu i bez drenażu. Przy przesadzaniu czuć było, że ziemia jest już po prostu zepsuta (od pleśni? ), a roślinka ma dość.

Bardzo proszę o pomoc





Gardenarium 22:26, 18 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba ją przede wszystkim przesadzić do większej doniczki, jest zalana, korzeniom brak powietrza i za chwilę padnie całkowicie. MOżna ją jeszcze uratować. Musi doniczka mieć dziurę na odpływ nadmiaru wody. Zgniłe korzenie poobcinać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies