Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Uszkodzenia kory

Pokaż wątki Pokaż posty

Uszkodzenia kory

girek 22:31, 22 maj 2020

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 5
Co zrobilibyście na moim miejscu? Kupiłem Europe Gold kopane z gruntu, takie ok. 140 cm. Przy sadzeniu zauważyłem, że niektóre z nich posiadają pęknięcia kory - sprzedający twierdzi, że to z różnicy temperatur i mam się nie przejmować ale ja niejedne tuje już sadziłem i nigdy czegoś takiego nie widziałem chociaż muszę przyznać, że żadnych śladów grzybów nie zauważyłem. Co więcej niektóre tuje mają mechaniczne uszkodzenia kory, część z nich dosyć głębokie. Wygląda to chyba na mocny atak kosą spalinową.

Czy Waszym zdaniem tuje z takimi uszkodzeniami mają szansę na przeżycie w dłuższym okresie czasu? Nie chciałbym panikować ale też nie chciałbym wsadzać roślin, które w perspektywie kilku lat padną.

Co radzicie? Może ktoś z Was miał takie przypadki u siebie?
Gardenarium 07:34, 23 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To nie są mechaniczne uszkodzenia kory, moim zdaniem to są uszkodzenia mrozowe. Wiosną słońce nagrzało drzewo, soki zaczęły krążyć pod korą, przyszedł mróz i pękło.
Nic nie robić, samo zarośnie. Drzew iglastych się nie smaruje, posiadają żywicę. Same się zregenerują.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
girek 10:41, 24 maj 2020

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 5
Dzień dobry i dziękuję za odpowiedź. Co do uszkodzeń ze zdjęcia nr 2 to faktycznie mogą być uszkodzenia mrozowe. Ale głębokie uszkodzenia jak na zdjęciu nr 1 wyglądają mi uszkodzenie jakimś narzędziem. Zauważyłem podobne uszkodzenie na kilku tujach - wszystkie mają korę zdartą aż do łyka na niewielkiej wysokości nad ziemią a rany wyglądają na stare. Zdecydowałem, że te tuje jednak wsadzę gdzieś w niewidoczny zakątek i dokupię nowe.

Swoją drogą będę obserwował te uszkodzenia mrozowe na przewodnikach i za jakiś czas zdam relację co się z nimi stało.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies