Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Brzegi skalniaka

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzegi skalniaka

Flesz 23:54, 04 cze 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Witam.

Od jakiegoś czasu czerpię inspiracje z tutejszego forum, przyszła pora poprosić o radę, bo od miesiąca urządzamy sobie przydomowy ogród w pewnej wiosce pod Krakowem.

Ogród 900 m2, płaski, na kwadratowej działce, więc spróbowaliśmy uatrakcyjnić nudę skalniakiem, bo dotychczas jest tylko świeży trawnik i podłużne rabaty wzdłuż żywopłotu.

Skalniak ma być możliwie naturalny, przywiozłem trochę średniej wielkości kamieni.

Pytanie, co posadzić/posiać na styku skalniaka z trawnikiem, by osiągnąć efekt możliwie naturalistyczny.

Jakimi roślinami zakryć mozliwie najwięcej tego żwirku?
Czy dosypanie kory w miejscach pod iglakami będzie dobrym pomysłem czy kora + żwirek nie będzie pasować?

Flesz 23:55, 04 cze 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Gardenarium 07:55, 05 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Myślę, że nie bierzesz stąd inspiracji, bo inaczej byś poszedł do tematu ogrodu, nie położył tej okropnej szmaty na kopiec skalniaka. I nie nie usypał tego.

Takie skalniaki nie są już modne, to się robiło w latach 80-tych, wtedy wszyscy przed domami mieli takie kopce. Szmata uniemożliwi ukorzenianie się roślin, zadusi także życie biologiczne w glebie oraz zniszczy jego strukturę.

Także umiejscowienie skalniaka tak przypadkowo gdzieś tam na trawniku moim zdaniem nie za bardzo ma sens. Nie uatrakcyjniłeś ogrodu, a raczej zeszpeciłeś ten ogród takim nienaturalnym tworem.

Przepraszam za szczerość, nie piszę tego żeby Cię zniechęcić, ale żebyś zrozumiał, że to jest beeee....nadał ogrodowi inny charakter. Ten styl nie pasuje do tak ładnego domu i otoczenia.

Możesz mieć pięknie, bo jest potencjał, a robisz brzydko.

Nie sadź pojedynczych iglaków (zwłaszcza takich które urosną kiedyś w ogromne drzewa, a są posadzone tak blisko siebie) na kopcu, nie mieszaj kory tutaj bo będzie jeszcze gorzej.
Kopiec jest oderwany od wszystkiego, czy w naturze tak to wygląda? Czy szmata leży pod roślinami? Czy nie dasz rady opielić kawałeczka gleby?
Pozdrawiam

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Flesz 08:43, 05 cze 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Dziękuje za opinię. Jak to teraz ratować?

Szmatę i żwirek da się jeszcze usunąć, iglaki rosną za kopcem (patrząc od strony domu), plan był by w przyszłości stanowiły dla skalniaka tło przeplatane wiosną czerwonymi azaliami.

Co by Pani radziła zrobić by możliwie poprawić to miejsce bo całkiem go zlikwidować się już nie da.

Wiem, że teraz wygląda nienatualnie, ale gdy zapełni się roślinami i nie będzie widać żwirku powinno byc lepiej?

Flesz 09:11, 05 cze 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Wrzucam kilka wyraźniejszych zdjęć co już posadziłem:
-2 azalie wielkokwiatowe
-2 azalie białe japońskie
Trawy:
-3 trzcinniki overdam
-rozplenica japońska
-proso rózgowate

-3 różne jałowce płożące
-rojniki
-kilka bukszpanów

na górze przy największym głazie myśleliśmy posadzić coś reprezentatywnego, np klon palmowy

sylwia_slomc... 10:32, 05 cze 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Musisz poczytać tu na forum na temat wymagań różnych roślin. Klony palmowe lubią wilgotne powietrze, a od kamieni będą tylko żarem dostawały po listkach( inne środowisko zupełnie, Azalie kompletnie do skalniaka mi nie pasują, z roślin które posadziłeś jedynie rojniki i jałowce na takie stanowisko w słońcu i kamieniach się nadadzą. Azalie wymagają specjalnych warunków by pięknie rosnąć.

Jesteś na początku tworzenia resztę Danusia napisała.
W tle powstaje jakiś kolejny twór oderwany od tego co już jest. Najładniejszy skalniak na O znajdziesz u Madzi w Ogrodzie z Wilkiem i piękny ogród z kamieniem u Agi w Jurajskim ogrodzie. Zajrzyj poczytaj, może Cię natchnie
W dziale projektowym jeśli watek umieścisz, dziewczyny na pewno pomogą w doborze roślin i kształcie rabat.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Flesz 10:50, 05 cze 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Dzięki za rady. Założę wątek w dziale projektowania Może wspólnymi siłami uratujemy to coś.

A azalie mają 40 cm dołki z kwaśnym torfem wymieszanym z ziemią próchniczą i drobną korą.

Poza rojnikiem i jałowcami trawom ozdobnym też chyba nie będzie szkodzić miejsce w skalniaku?

Podobają nam się skalniaki takie w których dużo się dzieje, zmieniają się w trakcie roku a nie nudne, sterylne i symetryczne od linijki.

cos jak na poniższym zdjęciu

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies