Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Prosionek szorstki albo stonoga murowa jak zwalczyć?

Pokaż wątki Pokaż posty

Prosionek szorstki albo stonoga murowa jak zwalczyć?

Andrzej83 13:23, 07 cze 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 4
Witam posadziłem niedawno pomidory w ogródku (4-5 metrów dalej jest mała rzeczka) i zobaczyłem ostatnio że pod każdym wykopkiem czyli korzeniem pomidora zrobiły sobie gniazda prosionki lub stonoga murowa (ciężko odróżnić) jak z tym walczyć?
Niżej wrzucam zdjęcie
hankaandrus_44 14:05, 07 cze 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7200
Wg mnie stonóg zwalczać nie trzeba, one przerabiają pozostałości po drewnie i innych organicznych. Nie lubią wilgoci, więc trzeba podlewać często, to same się wyniosą. U mnie ich dość sporo w kompostowniku, nie zauważyłam, żeby mi podgryzały żywe pomidory w szklarni, chociaż kompost idzie pod rośliny nie przesiewany.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Andrzej83 14:17, 07 cze 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 4
"Stonoga murowa (Oniscus asellus) – skorupiak z rodziny Oniscidae, nazywany również stonogiem myszatym. Jest to niewielkich rozmiarów zwierzę, które często zamieszkuje piwnice lub szklarnie, wyrządzając przy tym ogromne szkody, głównie w hodowli roślin[3]." Tak pisze wikipedia.
Wczytałem wcześniej że giną gdy wilgotność spadnie poniżej 86%, z tego wynika że nie warto podlewać, sam już nie wiem co zrobić.
Czy ktoś wie czy w ogóle jest to stonoga czy przesionek?
Andrzej83 14:19, 07 cze 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 4
Dorzucam kilka zdjęć
Annaxx 10:43, 11 lip 2020

Dołączył: 11 lip 2020
Posty: 3
Witam.
Mam stonogi murowej bardzo dużo całe ściany budynku , oraz wejście . Jak się tego pozbyć. Pojawiają się pod koniec lipca i znikają początkiem września. Żadne środki chemiczne nie działają. Rano wszystkie zbieramy. Na drugi dzień jest ich znowu masa .Pomocny
Annaxx 10:45, 11 lip 2020

Dołączył: 11 lip 2020
Posty: 3
Witam.
Mam stonogi murowej bardzo dużo całe ściany budynku , oraz wejście . Jak się tego pozbyć. Pojawiają się pod koniec lipca i znikają początkiem września. Żadne środki chemiczne nie działają. Rano wszystkie zbieramy. Na drugi dzień jest ich znowu masa .Pomocny
Annaxx 12:15, 11 lip 2020

Dołączył: 11 lip 2020
Posty: 3
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies