Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Podlewanie pomidorów gnojówką

jerzy10

Dołączył: 23 cze 2020
Posty: 1
Dodany 08:38, 23 cze 2020
Witam.
Pytanie konkretne:
Jaką ilością gnojówki z pokrzywy w litrach w rozcięczeniu 1/10 powinno się podlewać pod jeden krzak popidora w uprawie szklarniowej przy częstotliwości podlewania co dwa tygodnie.
Gardenarium
Img 1374 001

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 73735
Dodany 00:05, 24 cze 2020
Gdy pomidory zaczną kwitnąć nie podlewasz już pokrzywą tylko żywokostem, na kwitnienie i owocowanie, pokrzywa jest na przyrost masy zielonej.

O gnojówkach

Skula napisał(a)
"Gnojówka z pokrzywy - łatwa i szybka w przygotowaniu. Pocięte zielone części pokrzywy zalewa się wodą i pozostawia do przefermentowania (około 10 dni). Nie używamy metalowych pojemników. Do przygotowania gnojówki wybieramy rośliny, które jeszcze nie zakwitły. Pojemnik z gnojówką ustawiamy z dala od domu, czy altany, gdyż wydzielany zapach nie należy do przyjemnych. Wybieramy miejsce zacienione. Ustawienie gnojówki na słońcu bardzo przyspiesza i wzmaga proces fermentacji.

Rozcieńczoną gnojówką zasilamy warzywa, szczególnie pomidory, kapustę, seler, ogórki i kwiaty, zarówno te ogrodowe jak i domowe. Można ją także zastosować do podlewania krzewów, drzew owocowych i iglaków. Nie używamy gnojówki do zasilania grochu, fasoli, cebuli i czosnku.

Gnojówka z pokrzyw jest bardzo bogata w składniki mineralne, które są idealnie przyswajane przez rośliny. Zawiera dużo azotu, fosforu i potasu, a także wapnia, magnezu i żelaza.

Rozcieńczoną w proporcji 1:10 gnojówką po 5 dniach fermentacji możemy opryskać rośliny, aby uchronić je przed inwazją mszyc i przędziorków. Nawet jeśli spadnie deszcz, to taki oprysk zadziała jak nawożenie dolistne.

Nierozcieńczoną gnojówką polewamy pryzmę kompostową. Przyspiesza to rozkład materii organicznej i zwiększa zawartość składników mineralnych. Założenie kompostownika nie jest trudne, a daje nam na wiosnę spore oszczędności. Zamiast kupować ziemię w workach używa się własnego kompostu. Dodany do gleby zapewnia jej żyzność.

Ściółkowanie pokrzywą między rzędami roślin sprawia, że uprawa jest bardziej odporna na choroby. Zabieg ten również zwiększa plonowanie i przyspiesza tworzenie próchnicy w glebie. Zastosowanie pokrzywowej ściółki na rabacie ziołowej zwiększa zawartość olejków eterycznych w roślinach.

Pokrzywa jest rośliną wskaźnikową, czyli ma wąski zakres tolerancji ekologicznej. Najchętniej rośnie w miejscach zasobnych w azot."


Tutaj jest sporo informacji https://www.ogrodowisko.pl/watek/303-wywary-odwary-napary-i-gnojowki-do-opryskiwania-roslin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies