Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Miejski, mały ogród ..

Pokaż wątki Pokaż posty

Miejski, mały ogród ..

Olas 22:43, 14 lip 2020


Dołączył: 02 cze 2020
Posty: 10
Witam wszystkich serdecznie,
Mam na imię Ola, jestem tu raczej nowa, podczytuje od jakiegoś czasu.
Kończymy długą i wyboista drogę, jaką była budowa domu na bardzo małej działce a zaczynam drugą, myślę przyjemniejszą, jaka jest stworzenie ogrodu, który mimo, że niewielki da trochę prywatności..
Dom jest w Krakowie, stąd gęsta zabudowa wokół, ale działka ma swoje atuty - z tylu domu, tam gdzie mam większą część działki mam piękny widok, na sąsiedniej działce rośnie wielki dąb, który zwłaszcza wiosna wyglada obłędnie. W okolicy jest trochę zieleni, dużych drzew, sporo ptaków - wierzę, że nawet w tak gęstej zabudowie uda się stworzyć wspaniały ogród, choć jest to wyzwanie.

Na ta chwile posadziłam z tylu bukowy żywopłot oraz trzy brzozy. Mam plan na hortensje Limelight, rododendron, koniecznie! piwonie,jaskry i wiele innych.
W sierpniu będę montować zbiornik na deszczówkę i robić system automatycznego podlewania.
Postanowiłam wiec najpierw wydzielić rabaty - ok 2 m wzdłuż całego ogrodzenia z tylu a od września będę je obsadzać.

Problem mam z przodem domu - mniejszą częścią ogrodu - jest tam zaledwie 80 m2 trawnika, z czego chce wydzielić rabaty - zaczęłam już bardzo nieudolnie. Będę zmieniać na pewno.
To co mnie przeszkadza, to spory dom, sporo kostki, mało zieleni - tak betonowo, chciałabym to zmienić.




Dodatkowo chciałabym się odgrodzić zielenią z boku, z jednej strony posadziłam laurowiśnie - potem dopiero poczytałam, że to kiepski wybór - nie dość, że w śłońcu, to jeszcze przemarzła. No ale jest - narazie zostać musi .
Z drugiej strony, mam 22 m do obsadzenia wzdłuż chodnika - problem w tym, że jest tam od 40-70 cm między ogrodzeniem a kostką - co tam można posadzić? Macie pomysły? Słońce i półcień - najlepiej, żeby chociaż do 150 cm urosło.
Cisy? Tylko duże są drogie, a niższe ok 100 cm będą rosły długo. I czy dadzą radę? I gdzie mogę kupić ładne cisy w ilości 70 szt?
Hortensje? - długo szpaler, który wejdzie trochę na chodnik - da się je prowadzić wąsko?
Nie mam pojęcia a bardzo zależy mi na osłonięciu się.




Drugi problem - dom nowoczesny, a mnie nie do końca Podobają się te proste linie w ogrodzie - czy kształt rabat jest wg was w porządku? Muszę już decydować bo niebawem prace nad nawodnieniem.




Wzdłuż muru myślałam, żeby dać 3 hortensje Limelight, 3 drzewka i tu nie wiem: wiśnia kulista, śliwa Nigra czy platan kulisty na pniu, ewentualnie ambrowiec Gumball
A może coś o bardziej strzelistym pokroju?



Od strony ulicy - narazie dałam trawy, ale będę szukać innych rozwiązań, bo te trawy niezbyt są dekoracyjne i puściłam bluszcz na murze, żeby było bardziej zielono.










Zastanawiam się nad kolumnowym drzewem np tu, co myślicie?




Dodam jeszcze, że wjazd od południa, główny taras buduje się z tylu, ale od przodu mam salon i chciałabym mieć fajny widok.


Edit: jeszcze dodam, że zaczynaja mi się podobać bukszpanu - może wiec te rabaty otoczyć obwódka, abo kule zamówić?

Jagodaa 23:15, 14 lip 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Witaj, bardzo ładny dom, warto dać sobie więcej czasu na przemyślenie ogrodu, aby dopełnił całości.
Cis wbrew pozorom nie rośnie tak strasznie wolno, a można go utrzymać w formie dość wąskiego żywopłotu. Pomyślałam też o grabowym zywoplocie, ale nie mam doświadczenia, choć planowałam początkowo.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Olas 23:29, 14 lip 2020


Dołączył: 02 cze 2020
Posty: 10
Dziękuję.
Tak, zdecydowanie trzeba czasu, aby poukładać sobie co i gdzie w ogrodzie.
Ja pojechałam do ogrodniczego, w amoku kupiłam mnóstwo roślin - pewnie nie tylko ja tak miałam i potem posadziłam byle jak, No bo gdzieś trzeba, ale jestem gotowa na zmiany. Jutro zrobię zdjecie z góry, bo mam miesiąc na wytyczenie rabat z przodu - potem wchodzi nawodnienie.

Teraz przy tarasie rośnie lawenda i stipa nawet ładnie rosną, ale już wiem, ze trzeba je rozdzielić, lawendy wogóle nie widać. Więc będę zmieniać. Sporo wpadek już zaliczyłam
sylwia_slomc... 23:41, 14 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
Witam Krajankę
Bryła domu sugerowałaby ogród nowoczesny. Myślę, z trawy to dobry wybór , lawenda jeśli masz dla niej odpowiednie miejsce też, do tego dołożyłabym kocimiętkę, szałwię, dużo traw i białe czosnki i białe tulipany.
Zrób szkic działki z domem i tym co już na niej masz, napisz jakie strefy ogrodowe byś chciała np. plac zabaw dla dzieci, piaskownica, basen, altana, ławeczka śmietnik, garaż co ma być żeby od razu było wiadome i poobserwuj światło na działce bo kiesrunki świata nie wiele nam dadzą przy gęstej zabudowie sąsiedzkiej
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Olas 23:49, 14 lip 2020


Dołączył: 02 cze 2020
Posty: 10
Tak zrobię

Co do światła obserwuje i teraz cień mam tylko za domem, ale większość rabat będzie i tak w słońcu - tak ustawiony mam dom, że domy obok niczego mi nie zacieniają.
Jutro zrobię dokumentacje.

Szałwię białe nawet kupiłam, kocimiętki też, narazie w doniczkach.
Planuje właśnie czosnki, może biały zawciąg nadmorski.
Trochę mi ciężko, bo w głowie chaos i ja raczej z tych nieuporządkowanych a tu przynajmniej z przodu pasowałby nowoczesny wygładzony ogródek.


Juzia 23:53, 14 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38691
Hej!
Ja tak na szybko to tylko mogę napisać, że okręgi w nowoczesne ogrody też dobrze się wpisują. Jak Ci linie proste nie leżą
Może być okrągły trawnik, może być półkole, mogą być różne wariacje po łuku.
Jak wrzucisz rzut z góry, to na bank Ci ktoś coś urysuje

I zgadzam się z Jagódką... cis wcale tak wolno nie rośnie, tylko trzeba wybrać dobrą odmianę.
Grab i buk też na wąski żywopłot dobre.
Możesz też się osłonić sezonowo np. miskantami.

Drzewo kolumnowe w fajnym miejscu!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
sylwia_slomc... 23:54, 14 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
Jak masz część ogrodu przed domem, a część za domem to można zrobić dwa różne ogrody
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Jagodaa 00:10, 15 lip 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Mnie osobiście bardzo by się tu podobała taka wielka rabata na froncie w stylu tej z grabami u Marty. Na pewno dałaby dużo zieleni, ale wymagałaby też trochę pracy .

https://www.ogrodowisko.pl/watek/4039-ogrod-pod-trzema-debami?page=227
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Olas 10:14, 15 lip 2020


Dołączył: 02 cze 2020
Posty: 10
O piękny ten ogród pod 3 dębami!

Wklejam mapkę ogródka z przodu - narazie jest tak - na mniejszej rabacie przy tarasie trawy i lawenda, od frontu jest też śmietnik.





Rabatę skróciłam i zakończyłam przed śmietnikiem, bo tam idzie gaz;/ ale może coś z niezbyt rozbudowanym systemem korzeniowym da radę?

Juzia 21:52, 15 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38691
Jak nie chcesz prostych rabat

Tam w prawym górnym rogu wtedy mogłabyś posadzić to drzewo kolumnowe, a po lewej łany stipy z lawendą czy czym tam byś chciała. NO i trzy drzewka kuliste pod murem.

Ale ja osobiście też bym trawnika tam nie zostawiała jednak.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies