Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Okrągła rabata klejnotów

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrągła rabata klejnotów

AgaCzek 13:54, 16 lip 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Kochani pomóżcie proszę przy zaprojektowaniu rabaty.

Mam idealne miejsce na okrągłą rabatę przy wejściu na centralną cześć ogrodu



Na środku rabaty bedzie niewielkie drzewo bądź iglaste bonsai
Do tego planuje symetrycznie posadzić rośliny zimozielone - bukszpany cisy trzmieliny

Rabata bedzie miała 3,5 metra średnicy i bedzie symetrycznie obsadzona tak, by z każdej strony wyglądała dobrze
A teraz najważniejsze chciałabym, by ta rabata była klejnotem w ogrodzie- by cały czas kwitła i by była bardzo kolorowa i by rośliny tworzyły kilka poziomów od najniższych na obrysie po wysokie byliny bądź krzewy bliżej środka

Jednego jestem pewna - na samym obrysie koła bedą jedyne rośliny jednoroczne - cynie

Napisze wam jakie rośliny chciałabym tam umieścić doradźcie mi co można jeszcze- co by sie sprawdziło.
U mnie rosną niezawodnie liliowce stella d’oro i inne liliowce, lilie tez o dzień dobrze czuja sie w gliniastym podłożu, zastanawiam sie nad pysznoglowkami ale wiem ze trzeba je odmładzać.

Najważniejsze, by rośliny kwitły długo i nie sprawiały problemów i jeszcze by miały ładne liscie, dobrze by było dodać jakieś trawy sle takie o niezbyt głębokim systemie korzeniowym. Roślinki musza zimować normalnie w ogrodzie. Zawsze mam problem z wyższymi roślinami - za mało ich znam.

Pomożecie?


____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
kawa8002 14:13, 16 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Witam.
Nie mam doświadczenia w projektowaniu, więc nic nie doradzę niestety, jednak widziałam na stronie "Busem przez polskie ogrody" rabatę, która mnie zachwyciła. Może coś z niej i Tobie przypadnie go gustu.

Link do strony:

https://zogrodemnaty.pl/busem-przez-polskie-ogrody-sezon-2-ogrod-12-czesc-1/?fbclid=IwAR2bvBBSXkIFN9CK7Ie9S8NfE_16Z8zpApfQImg2glKnF0vBThgCow3soMg

Pozdrawiam.
____________________
Kasia między polem a lasem
sylwia_slomc... 17:59, 16 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81818
Zajrzyj do "Mój azyl na wichrowym wzgórzu" Anitka ma okrągłą rabatę z magnolią w centrum koła. Pięknie obsadzoną.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AgaCzek 20:17, 16 lip 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Wielkie dzięki za podpowiedzi.

A macie jakieś pomysły na piękne kolorowe długo kwitnące rośliny - najlepiej z tych wyższych i na trawy które ułatwiłyby dodatkowo rabatę i nie były zbytnio ekspansywne
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
kawa8002 20:48, 16 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
AgaCzek napisał(a)
Wielkie dzięki za podpowiedzi.

A macie jakieś pomysły na piękne kolorowe długo kwitnące rośliny - najlepiej z tych wyższych i na trawy które ułatwiłyby dodatkowo rabatę i nie były zbytnio ekspansywne


Ja pokochałam jeżówki i krwawnice. U mnie obie kwitną od końca czerwca do mrozów. Jeżówka southern belle jest wysoka - do metra, a krwawnica do 1,5.
____________________
Kasia między polem a lasem
AgaCzek 06:17, 17 lip 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
No wlasnie m.in nad tymi tez się zastanawiam- Mam nawet w koszyku na Allegro wrzuconych kilka odmian W tym co dokładnie tą co napisałaś: southern belle, Blackberry trufle, secret affair i z żółtych secret glow i lemon drop (w sumie wszystkie pełne ale jakos najbardziej mi die podobają) i czekają na moją decyzję, chciałabym tez coś niebieskiego i ogólnie takie perełki mieć na tej okrągłej rabacie.

Co do krwawnicy to tez mi siępodoba, chyba mamy podobny gust kwiatowy
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
kawa8002 11:30, 17 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
AgaCzek napisał(a)
No wlasnie m.in nad tymi tez się zastanawiam- Mam nawet w koszyku na Allegro wrzuconych kilka odmian W tym co dokładnie tą co napisałaś: southern belle, Blackberry trufle, secret affair i z żółtych secret glow i lemon drop (w sumie wszystkie pełne ale jakos najbardziej mi die podobają) i czekają na moją decyzję, chciałabym tez coś niebieskiego i ogólnie takie perełki mieć na tej okrągłej rabacie.

Co do krwawnicy to tez mi siępodoba, chyba mamy podobny gust kwiatowy



Secret affair jest niższa od southern belle. Krwawnice mam fioletową i różową (pomyłka w sklepie). Też jest dożo niższa niż fioletowa, ale to jej pierwszy sezon, więc może jeszcze się rozbuja. Z niebieskiego, to może barbula - dziewczyny chwaliły. Ja nie mam, ale się zastanawiam Może jakieś astry jesienne, one też są w rożnych kolorach i wysokościach. Hortensja przebarwiająca się na niebiesko? Szałwia, przetacznik?

Taaaa. fiolety, róże, fuksje i niebieskości to zdecydowanie moje kolory
____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies