Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Świerki rosną...co dalej

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerki rosną...co dalej

mazowsze 12:40, 31 lip 2020

Dołączył: 31 lip 2020
Posty: 3
Witam serdecznie
Proszę o pomoc w zaplanowaniu niewielkiej działki 944m kw.
Działka posiada wymiary 22m szerokości, długość 42m. Wjazd od strony północno-zachodniej.
Na załączonym zdjęciu widać granice działek. Moja działka jest to ta zaznaczona na zielono (trawa) , kolor szary to mój dom oraz domy sąsiadów. Ciemnozielonym kolorem zaznaczone są świerki, które rosną od kilku miesięcy (w odległości 110 cm od siebie). Od frontu działki znajduje się ponad dwumetrowy żywopłot ligustr zaznaczony długim prostokątem koloru zielonego, wypełniony kolorem żółtym. Sąsiad od strony południowo-zachodniej ma na działce świerki kilkunastoletnie oraz kilkuletnie tuje zaznaczone ciemnozielonymi okręgami wypełnionymi żółtym kolorem.

Świerki już rosną i raczej je zostawię.
Nie wiem co zrobić od strony północno-wschodniej, najchętniej by miało wysokość 2-6 metrów (może ligustr jak od frontu)?

Jak osłonić się (czym) od tarasu pozostałych sąsiadów? Chciałbym całą działkę ogrodzić przy ogrodzeniach.
Lubię rośliny zimozielone, jednak rozważę każdą ciekawą propozycję.
Myślałem by od strony południowo-zachodniej posadzić tuje - jednak nie do końca mi one odpowiadają, poza tym nie wiem czy nie będzie "nudno".

Podsumowując, od frontu jest żywopłot ligustr. Od północnego sąsiada do samych świerków również myślałęm o ligustrze. Od sąsiada południowo-zachodniego myślałem o jałowcach, lecz 10 lat czekania zanim zasłonią taras.

Proszę o propozycje.
Najchętniej może jakieś wasze ciekawe rozwiązania ze zdjęciem.
Pozdrawiam
Anda 12:57, 31 lip 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Witaj. Nie sadzilabym już świerków. Są przecież zagrożone przez zmiany klimatyczne i związaną z tym suszę. Poczytaj na ten temat
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C415353%2Cocieplenie-klimatu-oznacza-zmiany-dla-gospodarki-lesnej.html

Wg mnie lepsze byłyby cisy, ewentualnie graby. Slicznie wyglądają również żywopłoty z Acer campestre.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mazowsze 13:17, 31 lip 2020

Dołączył: 31 lip 2020
Posty: 3
Chciałbym osiągnąć "ścianę żywopłotu" ze świerków, które już na działce rosną.
Czyli uważasz, że je usunąć i postawić na cis lub grab? Czy mowa tutaj o zmianie ligustra na grab?
Zależy mi na zimozielonym ogrodzie.

Najlepiej gdyby dookoła działki uzyskać wysoką 3-5 metrową, zwartą ścianę, a tutaj gdzie świerki rosną mogę mieć spokojnie ponad 10 metrów, tak jak ma sąsiad.

Rozważam również brzozy gdzieś na działce, które bardzo lubię, jednak nie wiem co z czym i gdzie połączyć, by nie wyszedł misz-masz.
Anda 17:18, 31 lip 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Stawiałabym na cisy ewentualnie graby zamiast świerków. Są o wiele mniej problematyczne i przede wszystkim wg mnie ładniej wyglądają.

Nie wiem, czy pomyślałeś o tym, ale na tak małej działce tak wysoki żywopłot będzie sprawiał trochę takie wrażenie murów więziennych
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mazowsze 11:50, 01 sie 2020

Dołączył: 31 lip 2020
Posty: 3
Mury więzienne z uwagi na świerki czy plan żywopłotu przy granicach działki? Świerki raczej zostaną, ale zastanowię się. Nie wiem nadal co przy pozostałych granicach działki posadzić.
Gdy mowa o cis i grab to masz na myśli krzewy na żywopłot czy drzewa ?
Anda 19:39, 01 sie 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Mury więzienne ze względu na wysokość. 5 m to bardzo dużo. 2m wystarczą, żeby mieć zapewnioną prywatność.

Cisy Taxus baccata i graby pospolite, Carpinus betulus, krzewy na żywopłot oczywiście
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies