Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Prostowanie drzewa

Pokaż wątki Pokaż posty

Prostowanie drzewa

bamo 14:32, 04 sie 2020

Dołączył: 04 sie 2020
Posty: 2
Dzien dobry Forumowicze,
mam wyzwanie - na początek zaznaczę że ogród jest we Włoszech więc klimat, flora i fauna nieco inna. Mam sporego figowca, na oko jakieś 4m wysokości, rozpiętość podobna, średnica podstawy pnia 30-40cm. Drzewo po rozmaitych wypadkach i infekcji szkodnikami pochyliło się dość mocno - ok 45st. Pytania mam dwa:

1. robię odciągi żeby je z powrotem przywrócić do pionu - czy ktokolwiek ma pomysł z jaką siłą je ciągnąć? Na przymiarkę przyłożyłem niecałe 100kg, ale jak się zastanowić to takie drzewo chyba waży grubo ponad tonę(??), więc cokolwiek poniżej 500kg jest bez sensu. Dobrze liczę? Odciąg jest na bloczkach pod kątem w górę, więc mogę go w miarę precyzyjnie wymierzyć

2. oczyściłem ziemię wokół podstawy, usunąłem spróchniałą korę, wypsikałem jakimś sprayem na mrówki i żuki, robactwa już nie widzę (choć pewnie gdzieś jeszcze coś się mogło głębiej pochować), ale podstawa pnia wygląda jak ser szwajcarski. Jak mogę wytępić cokolwiek co jeszcze może się wykluć i jak zabezpieczyć ten biedny goły pień? A, robactwo to były głównie takie czarne chrząszcze z "ryjkiem" jak na zdjęciu i mrówki.

Dzięki z góry za pomysły i porady.
Gardenarium 16:36, 04 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
My prostowaliśmy spore drzewo. Obejrzyj odcinek Mai w ogrodzie, jest o tym mowa a Witek wykonał specjalną, ruchomą, regulowaną konstrukcję.

https://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,1,1,0/zimozielony-uporzadkowany-ogrod-z-lustrem-odc-487,1253499.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bamo 12:44, 12 sie 2020

Dołączył: 04 sie 2020
Posty: 2
Dziękuję za podpowiedź - sprytna podpórka. W moim przypadku potrzebuję czegoś trochę mocniejszego, ale taka wersja rozsuwana przyda się do lekkiego prostowania innego dużo mniejszego drzewka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies