Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z połączenia klimatów śródziemnomorskiego i orientalnego

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z połączenia klimatów śródziemnomorskiego i orientalnego

moni 19:36, 09 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
czy taki ogród da się stworzyć porady i listy roślin mile widziane.
____________________
Mona
moni 19:37, 09 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
co do klimatów mam na myśli rośliny i charakterystyczne cechy tych typów ogrodów.
____________________
Mona
jambosana 21:25, 09 paź 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Co do japońskich-nie znam się, nie interesowałam się, bo te co widziałam w Polsce, nazywane japońskimi były śmieszne i żałosne, ocierały się o kicz, przy czym także i te robione przez projektantów.
Co do śródziemnomorskich, ponieważ taki klimat chciałam swego czasu stworzyć, to wiele czytałam i poniżej w skrócie moja "książkowo-gazetowa" wiedza w tym zakresie.
Śródziemnomorskie ogrody mają oddawać klimat tych oryginalnych ogrodów z basenu morza śródziemnego- rośliny słońcolubne i znoszące upały, kwieciste, miejsca wypoczynku w świetlistym cieniu, np. osłonięte pergolą z pnącymi się roślinami (np. winorośl, róże, milin), dużo glinianych donic, dzbanów terakotowych, a z nich "wylewają" sie np. rojniki. W ogrodzie śródziemnomorskim nie może zabraknąć lawendy, perowskiej, budleji, ketmii syryjskiej. Może być wawrzynek główkowy, mikołajek nadmorski, przegorzan, karagana syberyjska, rozchodnik okazały, róże. Poduszki na meblach ogrodowych kolorowe w żywych barwach. Mury w ogrodzie też mogą być w żywych barwach. W donicy oleander, a nawet bugenwilla. Pewnych roślin jak cyprysy, nie da się przenieść, może ją udawać kolumnowy jałowiec, najlepiej w błękitnym kolorze, np. blue arrow (ale uwaga łapie wiele chorób, w tym licinka jałowcowiaczka, a z wiekiem nawet jeśli nie choruje robi się łysy), a drzewko oliwne może udawać grusza wierzbolistna, w ogóle ogród śródziemnomorski lubi srebrzyste kolory - rokitnika (daje obrzydliwe odrosty), oliwnika, świerka kłującego (też choruje i z wiekiem robi sie łysy, ma formy karłowe, zajmujące mało miejsca). No i zioła, choćby tylko w doniczkach. To tak w skrócie.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 08:28, 10 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem to połączenie nie wyjdzie, ze względu na skrajnie różne rośliny reprezentujące te style.

Orientalny - bardzo minimalistyczny, strzyżone okazy, bonsai, woda, mchy, a śródziemnomorski - rośliny suchych stanowisk, słoneczne tarasy z ziołami i lawendą.

To zupełne przeciwności.

Jedyną cechą wspólną są powierzchnie wyżwirowane, jednak w orientalnym specjalnie zagrabiane, a w śródziemnomorskim mogą być obsadzone roślinnością.

Jedyną możliwością połączenia tych stylów w jednym ogrodzie jest stworzenie odrębnych kącików wydzielonych ekranem, żywopłotem i wtedy każdy kącik może mieć inny styl.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 16:17, 10 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
właśnie oto mi chodziło Danusiu
____________________
Mona
zbigniew_gazda 18:52, 10 paź 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11168
Moni skromna moja uwaga na temat oleandra w donicy. Mamy kilkunastoletni okaz który u nas najlepiej czuje się w wystawie zachodniej . Na tarasie od południowej strony i przy ścianie obsychał i nie kwitł tak obficie.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Gardenarium 23:27, 10 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to podziel ekranem z cisa zakątki, zrób przejście po płytach i można sadzić.
W śródziemnomorskim wykonaj placyk z płyt ze szparami, w które wsadzisz macierzanki, w donicach lawendę, bugenwille i oleander, a nawet oliwki.

W japońskim posadź bonsai, połóż 3 głazy, dodaj bambusowy płotek lub element wodny, poidełko w kamieniu wyżłobione, strzyżone poduchy azalii japońskich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 00:11, 11 paź 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
zamiast oliwek może być oliwnik, pięknie pachnie i ma ładne kwiaty
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
moni 20:23, 11 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
dziękuję Danusiu zrobię jak mówisz.
____________________
Mona
moni 20:24, 11 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
a klony palmowe też można wkomponować w to?.
____________________
Mona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies