Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rewitalizacja starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Rewitalizacja starego ogródka

natalia160984 11:51, 25 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 7
Witam,
Jestem nowa na forum i zakres mojej wiedzy na temat ogrodnictwa równy jest zeru Kupilam mieszkanie w kmaienicy z przylegającym ogrodkiem i chcialabym prosic o rade w sprawie jego odnowy.
Ogródek jest stary, nic nie było w nim robione od przynajmniej 5lat, a może i dłuzej. Rosły tam stare krzaki róż, kilka tuji, jeden jakiś iglak, mnóstwo chwastow, paproci i wszystko obrosniete czyms pnacym, chyba chmielem?
Na dzien dzisiejszy usunelam co moglam, wykopalam jakies korzenie - to bylo z miesiac temu i czesc 'zieleniny' juz odrosla,zostal jeden krzak (a raczej juz drzewko)róż i iglaki. Tuje sa zaniedbane i pożółkłe, więc sie zastanawiam czy ratowac czy usunac (jak?!). Najgorszy problem to z tymi pnaczami - tyle tego pod ziemia, ze nie wiem jak to wyplenić. Cudów tu nie bedzię od razu na pewno, ale na obecną chwile zastanawiam sie od czego w ogóle zaczac. Jak przygotowac grunt na zime? Jak sie tego pozbyc, czy czegos nawiezc? Jak to przekopac z tymi pnaczami? Mam dostep do glebogryzarki, ale chyba musze najpierw pousuwac korzenie?

PS. Ogródek jest dość spory, ale od ulicy. Chciałabym w przyszłośći, zeby byl odgrodzony (byc moze na jakis czas plotkiem tymczasowym). Jakie drzewa/krzewy najlepiej przemyslec? Byc moze cos co jest zielone caly rok. Najlepiej cos co szybko rosnie, nie jest trudne w utrzymaniu i z czym poradzilby sobie taki 'świeżak jak ja'. Nie mam pomyslu na reszte ogródka, ale marzy mi sie miejsce do siedzenia i moze jakas rabata na ziola. Chyba nie trawnik (bo wiadomo, o to trzeba dbac caly czasOgolnie nie mam tez nic przeciwko pnaczom, ktore moglyby otulic jakis plotek itp., tylko jak to ogarnac? Byl czas, gdy ogródek zamieniał sie w jungle

Dołacze zdjecia jak zrobie (akurat jestem w pracy i mam chwilke wolnego

Wszystkie rady beda bardzo mile widziane
z góry dziękuję
natalia160984 12:14, 25 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 7
sylwia_slomc... 16:55, 25 wrz 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Witaj Nie wygląda mi to na chmiel, a bardziej na winobluszcz....
Musisz usunąć jego korzenie bardzo dokładnie bo potrafi odrosnąć w szybkim tempie, do tego sieje się na potęgę. Od razu mówię, chemia nic nie da tylko na chwilkę zatrzyma, a potem i tak odrośnie Wykopać poczekać do wiosny kiedy zacznie odbijać lub wschodzić i ponownie wykopać. Wiem męczące, ale innej rady nie ma. Tuje jeśli były takim szczelnym kożuchem nakryte, raczej są nie do uratowania. Z brązowego nie odbiją raczej, a jeśli to bardzo długo będzie to trwało.
Zrób zdjęcia jak to wygląda obecnie po usunięciu zielska. I zmierz powierzchnię zrób plan( rzut z góry i spis tego co tam jest. Jaka jest wystawa tego ogródeczka ( który kierunek świata?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
natalia160984 12:49, 26 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 7
Dziękuję bardzo Sylwia. Ogródek ma 5x15m i teraz wyglada jak na zdjęciach. Nie zostaje nic oprócz tego drzewka na środku, chociaż nie wiem czy ergonomicznie i wizualnie to będzie dobrze. Dzięki za wszystkie rady. Będę walczyła z korzeniami
HannaR 20:06, 26 wrz 2020


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Cześć,
Fajny ogródeczek do zagospodarowania.
Co tam chcesz mieć oprócz roślin? Jakiś placyk na stolik i foteliki?

Rozejrzyj się za jakimś niewielkim drzewkiem, które da trochę cienia i osłoni od sąsiadów i ulicy. Teraz widać w szkółkach jak drzewa się przebarwiają. Ja niedawno posadziłam grujecznik i klon ginnala. Obydwa ładnie się przebarwiają i nie są wymagające. Dorastają do 8-10 m. Na ogrodowisku popularne są brzozy doorenbos i graby Fastigiata i Fontaine. Niektórzy lubią drzewa z kulistą koroną.

A teraz modne są drzewa wielopniowe. Ja mam kilka świdośliw lamarckich, które też są bardzo ładne i niewysokie. Pięknie kwitną na biało i przebarwiają się na czerwono.
Pozdrawiam,
Hania

____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
sylwia_slomc... 20:25, 26 wrz 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Kawał dobrej roboty już zrobiłaś To drzewko na środku zrób zbliżenie na listki i kwiaty to zdiagnozujemy co toTen rządek cyprysów( bo to nie tuje) bym usunęła całkiem. Poszukaj na O lub Pintereście ogródków, które Ci się podobają i podlinkuj tutaj to będziemy wiedzieć co Ci się podoba
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
HannaR 20:27, 26 wrz 2020


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Akurat natknęłam się na stronę z fajnymi małymi ogrodami. Może coś ci się przyda:

http://tomhowardgardens.co.uk/portfolio/fulham-london-4/
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
natalia160984 10:25, 28 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 7
Dziękuję Wam wszystkim bardzo za opinie i pomysły. Nie mam żadnego planu i nawet jeszcze sie nie rozglądałam za czymś co mogloby mi sie spodobac. Poki co chcialabym jak najwiecej oczyscic przed zima i jakos przygotowac grunt na wiosne. Troszke teraz pada wiec moze troche latwiej bedzie mi wykopac te wszytskie pnacza Nie chcialam na razie wycinac drzewek, sa poki co jakas tam ochrona, do wiosny i tak pewnie nie uda mi sie za duzo zdzialac, wiec zapewne wytne w przyszlym roku. Na te chwile, czy warto je podciac? Usunac zbrazowiale czesci?
Jak dokladnie przygotowac ziemie? Zakladajac, ze oczyszcze podloze z korzeni, czy wtedy glebogryzarka? Czy naniesc jakiejs ziemii? Kompostu? Czy lepiej oczekac do wiosny?
Przez zie mialabym czas zaplanowac co i jak chcialabym miec w ogrodku. Na wiosne na pewno jakas oslona przy plotku, zanim drzewka jakiekolwiek urosna. Oslona moze byc do 2,2m - czego najlepiej uzyc? Pewnie lepiej, zeby bylo w miare ekonomicznie, jesli mialabym to potem usuwac.
Docelowo, chcialabym zeby byla tam raczej otwarta przestrzen, wiec zapewne trawa, ale o ta bedzie trzeba pewnie regularnie dbac, plus zaopatrzec sie w kosiark Chcialabym tez zbudowac skrzynia z ziolami i na pewno miejsce do siedzenia (stolik, lawka etc..
Bardzo podobaja mi sie graby Z kwiatow nasturcje czy jakies takie inne pnace , bo to jedyna roslina jaka znam i wiem ze nie wymaga zadnej uwagi a rosnie gesto i szybku (moze aby oplotla murek przy budynku ). Ale przez zime bede miala wiecej czasu to postaram sie cos zaplanowac i nakreslic szkic.

Dzieki
natalia160984 09:58, 30 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 7
Jeszcze zbliżenie drzewka. I jakieś kwiatki się wyłoniły
natalia160984 15:42, 06 paź 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 7
witam,

doradzcie prosze czy wycinac to drzewko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies