Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogrodzenie na skarpie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodzenie na skarpie

Lukasz2020 11:20, 14 paź 2020

Dołączył: 20 sie 2020
Posty: 7
Witam
proszę o poradę co mógłbym posadzić na skarpie pod ogrodzeniem, tak żeby zasłonić betonową deskę, tak żeby było to na lata. (ja myślałem o bukszpanie lub berberysie karłowatym)
skarpa ma długość około 20mb,
szerokość u góry to jakieś 30 - 40cm
Gardenarium 16:43, 14 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzmielinę Fortunego, dowolna odmiana, wejdzie na siatkę również, jeśli pozwolisz. A jak nie, to nie. Bukszpan odpada, ćma go zeżre.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukasz2020 17:22, 14 paź 2020

Dołączył: 20 sie 2020
Posty: 7
Dziękuję za informację,
A w jakich odległościach sadzić takie rośliny,
czy ich system korzeniowy nie "rozwali" kamiennego muru?

p.s.
jakie rośliny wieloletnie polecała by Pani do obsadzenia tego typu muru?
kamienie układane na dziko przesypywane niskiej jakości ziemią.
Gardenarium 19:51, 14 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzmielina Fortunego ma dwie najbardziej popularne odmiany 'Emerald'n Gold' żólto-zielona i 'Emerald Gaiety- biało-zielona. Są to krzewinki zimozielone, mogą się piąć gdy nie są przycinane, a zimą nabierają bardziej wyrazistego koloru. Nie rozwalą murku, to nie dęby

Innych roślin nie polecę, bo nie uważam że coś innego będzie odpowiednie. Poza tym te kamienie aż przytłaczają, nie wygląda to dobrze, a trzmielina nieco zasłoni i można też sadzonkować kawałki pędów między kamienie. Niech zarasta te najeżone skarpy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukasz2020 07:05, 16 paź 2020

Dołączył: 20 sie 2020
Posty: 7
Dziękuję za informacje.
Mur jest jaki jest niestety nic innego nie wymyśliłem, żeby wyprowadzić linię granicy, bez jakichś kosmicznych kosztów.
W jakich odległościach sadzić tą trzmielinę, bo spodobała mi się ta roślina.
Gardenarium 18:24, 19 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co 30-40 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukasz2020 10:57, 18 lis 2020

Dołączył: 20 sie 2020
Posty: 7

Czy mogę prosić o informację co to są za rośliny na zamieszczonych zdjęciach?



Gardenarium 20:13, 21 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Cis, podejrzewam że odmiana Repandens
2. Berberys, ale za daleko zrobione zdjęcie, żeby określić czy to b. Juliany czy jakiś inny, niezimozielony. Jeszcze podejrzewałam irgę, ale raczej na 90% berberys.

Obie rośliny nie przykryją murku z kamieni, a jedynie wierzchnią warstwę ziemi. One nie zwisają.

Irga byłaby dobra.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukasz2020 11:51, 23 lis 2020

Dołączył: 20 sie 2020
Posty: 7
Dziękuje za odpowiedz.
Lukasz2020 08:04, 08 cze 2021

Dołączył: 20 sie 2020
Posty: 7
Witam ponownie,
za poradą zakupiłem trzmielinę (65 sztuk) - już na początku kwietnia (nie spodziewałem się że będzie aż tak zimno) - na szczęście mimo tego ze na początku tawuły długo nie dawały oznak że się przyjęły teraz już ładnie się żółcą na całej długości skarpy (nie przyjęło się 2 sztuki) i zaczyna to ładnie wyglądać, w niedługim czasie wrzucę zdjęcia dalszej części skarpy i poproszę o poradę co dalej.

Ale teraz mam pytanie o inną część mojego podwórka - mianowicie chodzi mi o podjazd - czym obsadzić pas około 1,5 m szeroki (skarpa) tak żeby uzyskać trochę cienia na "parkingu" przed garażem - i jednoczeni żeby potem tą samą roślinnością (lub pasującą) obsadzić resztę podjazdu (jakieś 25mb długości i 2m szerokości)
Ja wstępnie myślę aby posadzić 0,5m od ogrodzenia klony kuliste , potem może jakiś berberys czerwony, i przy samym krawężniku lawendę (bo tam będzie już bardzo sucho).
Dodam ze niestety mocno tam wieje i jest to strona południowa.
Podjazd narazie rozkopany bo czekam na przyłącz gazu......

p.s.
jakie pnącze można bezpiecznie posadzić przy tego typu ogrodzeniu - w sensie takim żeby nie zniszczyło drutów.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies