Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Problem z przedogródkiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Problem z przedogródkiem

Anna_I 19:08, 06 sty 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Witam wszystkich ogrodników

Kochani chciałam zwrócić się o pomoc - a mianowicie, abyście doradzili mi w kwestii mojego nieszczęsnego przedogródka. Mam strasznie dużo koncepcji, ale każdą zmieniam już po tygodniu Po prostu nie mogę się zdecydować. Już piszę o co chodzi:

- przedogródek jak i ogród powstaje u mnie na papierze od roku (w marcu ruszamy z utwardzeniem podjazdów , ścieżek, tarasu -kostką brukową)
- ziemia na działce jest przepuszczalna , w okolicy budynku bym powiedziała że jest piaszczysta (dlatego na pewno będą wkomponowane jałowce)
- przód domu jest do godziny 15-16 wystawiony na ciągłe słońce (strona południowo-wschodnia)
Łezkę między ścieżką do domu a podjazdem myślałam obsadzić tujami Danica -po stronie prawej, z lewej natomiast myślałam o lawendzie (ale nie jestem przekonana), dodatkowo myślę o jakimś drzewku na pniu lub nie za dużym świerku, chciałabym również wkomponować juki karolińskie lub kostrzewy. Łezka ma średnio szerokość 3,5m a długa będzie na jakieś 9m.
Chciałabym, aby rośliny na niej współgrały z roślinami po obu stronach wejścia do domu, a że jest tam słonecznie i sucho to mam ciężki orzech do zgryzienia
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
sylwia_slomc... 19:23, 06 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82025
Witaj Na takim stanowisku dobrze się będą czuły również trytomy. Jeśli masz możliwość wzbogacić ten piach gliną i obornikiem z kompostem to może być idealne miejsce dla róż pod ścianami, wystawa południowa ciepło dużo słońca, pięknie będą wyglądały w bliskim sąsiedztwie lawendy Ale bez wzbogacenia podłoża nie dadzą rady, na to co masz to jeszcze mi perowskia do głowy przychodzi, bo lubi jałowo i gorąco. Kostrzewy sine natomiast bardzo szybko się starzeją.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anna_I 21:34, 06 sty 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Dziękuję za podpowiedzi- szczerze mówiąc, róże będę chciała - ukryć w dalszej części ogrodu - przed domem raczej wolałabym, aby było zielono także zimą. Oczywiście jestem w stanie wzbogacić glebę - dla pięknego ogrodu wszystko.
Kostrzewa w takim razie odpada
A czy np. rozplenice w takim słońcu dadzą radę? Czy ktoś na takim stanowisku może ma trzmieliny na pniu?
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 23:47, 07 sty 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Czy dobrym pomysłem będzie posadzenie po drugiej stronie łezki ,alejki z bukszpanu?Jakie drzewko mogłoby pasować na środku łezki,może tuja przycieta na bonsai?
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies