Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nowy Stary Ogród Angielski

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowy Stary Ogród Angielski

jul_tt 18:06, 01 lut 2021

Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2
Drodzy Forumowicze,
podglądam Was od wielu lat, ale dopiero dzisiaj zebrałam się aby zarejestrować swoje konto i dokonać pierwszego wpisu.

Otóż mam do rozplanowania swój nowy ogród. Po pierwszym, który okazał się projektową porażką (właściwie ze względu na brak planu), chciałabym tym razem dopracować koncepcję przed wbiciem pierwszej łopaty. Z pewnością najlepiej byłoby skonsultować się z profesjonalistą, ale ogrody to moja pasja i chciałabym mieć poczucie, że podołałam sama.

Więc do rzeczy - marzę o starym angielskim ogrodzie, ale na mojej działce nie rośnie w tym momencie niestety nic Zero. Może znajdą się jakieś kartfole, bo buduję się właściwie na byłym polu uprawnym.

Ogród jest przydomowy na działce o wielkości 1100m. Część za domem to zgrabny prostokąt o wymiarach 26x24m. Ziemia niestety gliniasta, wysoki poziom wód gruntowych, ale myślimy, żeby ją wzbogacić przed nasadzeniami.

Dom będzie z czerwonej cegły i cegłę chciałabym wprowadzić również do ogrodu.

Marzą mi się brzozy, wielkie świerki, paprocie, bluszcze jednym słowem zieleń, zieleń, zieleń i to ta dzika, nieposkromiona, z nutą leśnych inspiracji.

Załączam mój wstępny szkic rozmieszczenia ścieżek i zakątków. Znalazły się tam:
- Duży trawnik ze względu na dzieci, psy i zamiłowanie mojego partnera do ruchu na świeżym powietrzu.
- Alatana ze stołem przy której chciałabym grillować.
- Strefa wypoczynkowa z paleniskiem - obok myślałam o małej drewnianej konstrukcji, która byłaby przy okazji fontanną.
- Mała szklarnia na pomidorową hodowlę.
- Wzdłuż domu dobudowana zostanie pergola obsadzona bluszczem.




Za każdym razem kiedy zabieram się za projekt dostaje bólu głowy Z wytyczonymi zakątkami i rabatami byłoby mi łatwiej poradzić sobie z nasadzeniami, ale to właśnie z tym mam największy problem - jak prowadzić ścieżki? Jak ułożyć wszystkie elementy względem siebie?

Moi Drodzy będę wdzięczna za wszelkie wskazówki albo słowa otuchy, bo czuję się podekscytowana ale pełna obaw. Prowadzę już jeden ogród od ok. 10 lat, ale ten wydaje się zdecydowanie większym wyzwaniem.

Pozdrawiam Was wszystkich w oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu!
sylwia_slomc... 20:20, 01 lut 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82025
Witaj Rozumiem, że te białe powierzchnie to rabaty?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
jul_tt 23:25, 01 lut 2021

Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj Rozumiem, że te białe powierzchnie to rabaty?


Tak, jeszcze niewypełnione, bo chciałam zacząć od nadania jakiegoś kształtu całości

Cały czas zastanawiam się czy taki duży trawnik to dobry pomysł, czy warto prowadzić takie długie ścieżki od domu, czy takim szpalerem świerków nie zamknę za mocno przestrzeni (za siatką mamy niestety ulicę)itd.
Gruszka_na_w... 16:41, 02 lut 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
jul_tt napisał(a)


Tak, jeszcze niewypełnione, bo chciałam zacząć od nadania jakiegoś kształtu całości

Cały czas zastanawiam się czy taki duży trawnik to dobry pomysł, czy warto prowadzić takie długie ścieżki od domu, czy takim szpalerem świerków nie zamknę za mocno przestrzeni (za siatką mamy niestety ulicę)itd.


Ze świerkami uważaj. Mają płytki i rozległy system korzeniowy. W niedalekiej przyszłości nic nie będzie chciało pod nimi rosnąć.
Skoro teraz jest potrzebny większy trawnik, to spokojnie taki może być. Kiedy dzieci podrosną zawsze można wprowadzić w miejsce trawnika rabaty.

Porolnicza glina to cudowna gleba dla większości roślin. Rosną na niej jak na drożdżach. Trzeba tylko nieco ją rozluźnić piaskiem, pociętą słomą lub inną materią.
Na planie brakuje informacji o stronach świata. To ważne, bo drzewa posadzone na południu działki kompletnie ją zacienią.

Dobrze byłoby, aby na planie był naniesiony dom z zaznaczonymi oknami. Planując ogród planuje się jednocześnie przyszły widok z okien.

Czy oprócz szklarenki planowany jest jakiś warzywnik?
Warto zaplanować miejsce na kompostownik. Własny kompost z pewnością się przyda.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies