Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek 50m na parterze w bloku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek 50m na parterze w bloku

pan_natan 22:33, 01 kwi 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Cześć,
Zdecydowałem się założyć oddzielny watek bo potrzebuje kilku porad odnośnie mojego mikro ogródka. Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie na parterze z ogródkiem. Ogródek ma ok 50m, z czego część zielona jakieś 35m.
Krótka historia.
Po zakupie mieszkania ogród był całkowicie zaniedbany przez poprzednich właścicieli, na części podłoża był żwir.



Pierwszy sezon poświęciłem na odżywienie nasadzonych tujek i pozbycie sie żwirku, zamiast żwirku zostało dowiezione ok 2,5m ziemi - niestety jak się okazało była to prawdopodobnie glina/martwica.



Kolejny sezon to pierwsze przycięcie tui i zabudowa "tarasu" z desek tarasowych.



Tak wyglądał ogródek na jesieni 2020:









"taras" raz z donicami na kwiaty:




i widok na ogródek z zewnątrz




aktualny plan ogrodu (oczko widocznej siatki ma 1mx1m):



____________________
Mój mikro Ogródek 50m
HannaR 07:42, 02 kwi 2021


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Witaj,
Uwaga techniczna: Zgodnie z regulaminem w jednym poście można wkleić max. 4 zdjęcia.
No i nie masz podpisu. Nikt do Ciebie nie trafi.


Na odwodnieniu nie znam się, więc nie doradzę. Tu jakiś fachowiec od odwodnienia potrzebny.

Ja raczej nie przywoziłabym zwykłej ziemi, tylko przekompostowany obornik, duuuużo kompostu i kory sosnowej. Niektórzy dodają jeszcze mączkę bazaltową. W miejscu, gdzie chcesz wsadzić rośliny zebrałabym nawiezioną glinę, a ziemię rodzimą wymieszała z tym co powyżej. No i po posadzeniu roślin trzeba je wyściółkować korą, która zatrzyma wilgoć i chwasty.

Tuje bardzo ładnie zaczęły się odbudowywać. Jeśli posadzisz przed nimi gęsto rośliny to będą miały jeszcze więcej cienia i większy problem z odbudową. Cały ogródek skróci się też wizualnie i zrobi się taka wąska kiszka. Może nie rób takiego paska roślin wzdłuż tuj na wprost okien, tylko raczej rabaty po bokach.

Osobiście posadziłabym jakieś niewielkie drzewko/wysoki krzew w miejscu gdzie tuje nie zasłaniają bloków. Widzę tu np. krzew aronii. Mam taki. Na dole ma kilka gołych pni, a na górze chmurkę z liści, która zasłoniłabym bloki. Aronia pięknie kwitnie wiosną, na jesieni ładnie się przebarwia i nie rośnie duża. No i teraz są modne drzewa wielopniowe.

Ten skrawek trawy po prawej stronie trudno będzie kosić. Ja zrobiłabym tam rabatę.

Widzę, że masz też kolorowe żórawki i w ogóle lubisz kolorowo. Fajnie, ale uważaj, żebyś nie przedobrzył z tymi kolorami, bo zrobi się pstrokacizna.

Pozdrawiam świątecznie,
Hania

____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
pan_natan 10:05, 02 kwi 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Chciałbym w ogródku podosadzać roślin tak by było nieco ciekawiej - ale nie wiem dokładnie jak to wszystko zorganizować bo jest parę problemów.

Pierwszym z nich jest wierzchnia warstwa bardzo kiepskiej ziemi. Została nawieziona w miejsce starego żwiru prawdopodobnie martwica - jak ją zwozili to jeszcze nie miałem za bardzo o tym pojęcia, a facet który ją zwoził mówił ze ziemia jest super bo żadne chwasty nie wyrosną - cóż nie chce na niej nic rosnąć - ziemia ta ma bardzo dużą zawartość jakiegoś pyłu (iłu) i zatrzymuje wodę. Po deszczach jest nasiąknięta jak gąbka - jak dostanie trochę wilgoci robi się z niej konsystencja plasteliny.
Ogólnie ziemia jest raczej gliniasta (no i 10 cm wcześniej wspomnianej kiepskiej ziemi). Na głębokości 30cm jest wkopana siatka ogrodowa - taka zielona z oczkiem 1cmx1cm.
Planuję zdjąć te nawiezione 10 cm ziemi i dodać dobrej ziemi z worków (KIK krajewski) - tam gdzie będzie trawa to ziemi pod trawnik, tam gdzie będą rośliny to ziemi ogrodowej i wymieszać całość ze starym podłożem na głębokość tych 30 cm do siatki. Ziemia z worków ponieważ trzeba ja przenieść z zewnątrz przez mieszkanie i tak będzie po prostu wygodniej no i będę miał pewność ze jest dobrej jakości - czyli ok 20 cm ziemi gliniastej przemieszam z 10 cm dobrej ziemi z worków.

Drugi problem to ulewy - po ulewnym deszczu woda stoi w niektórych miejscach 2-3 h i ziemia jest nasiąknięta przez kilka dni - wydaje mi się, że w dużej mierze pomoże wymiana wierzchniej nie przepuszczalnej warstwy ziemi, dodanie nowej i przekopanie całości.
Na środku ogródka jest odpływ wody - rura chyba 150mm, taka typowa rynnowa.
Górna cześć odpływu jest podziurkowana, a do okoła rury był wysypany żwirek czyli taki prosty odpływ, ale żwirek nie był oddzielony od ziemi geowłókniną i aktualnie jest wymieszany z tą gliniastą ziemią.





Rura jest drożna, zakręca na głębokości 60 cm.
Tak jak wspomniałem problemem są ulewne deszcze - dodatkowo wzmożone spływaniem wody z górnych balkonów.
Nie chciałem robić odpływu francuskiego po całości bo to mały ogródek plus ta siatka na głębokości 30cm. Ale pomyślałem że skoro i tak wymieniam wierzchnią warstwę ziemi to wyprofiluje powierzchnie w kształt koperty ze spadkiem 2-3% w stronę odpływu (coś jak pod prysznicem) tak by podczas dużej ulewy woda mogła ściekać po trawie do tego najniższego punktu którym będzie ten odpływ.
Chyba powinienem też udrożnić ten żwir do okoła rury - wykopać go, oczyścić z ziemi, założyć geowłókninę i wysypać żwir/keramzyt między geowłókninę a rurę - to poprawi odpływ wody - zgadza się?
Aktualnie górna kratka jest zakryta geowłókniną i jest nasypane 10 cm ziemi z trawą - tak by ukryć tę kratkę, chciałbym żeby ta kratka była pod powierzchnią trawy, to chyba nie będzie problem?

Czyli stworzyć coś takiego:



No i trzecia część - aranżacja.
Ogródek jest na południe. W sezonie bezpośrednie słońce jest do 14, później chowa się za blokiem i jest cień, blok ma 5 pięter.
'zasięg' słońca w kwietniu/lipcu/wrześniu





Przy tujkach jest praktycznie cały czas cień i nie za bardzo chce tam rosnąc trawa, trzeba robić ciągle dosiewki żeby to w miarę wyglądało. Więc pomyślałem żeby przed nimi zasadzić hortensje z hostami, tawułkami i żurawkami. Planuje wydzielić przed tujami pas 1-1,2m i długości 7m i nasadzić 3-4 hortensje Annabelle otoczone tawułkami i hostami i z przodu żurawki.
Coś na kształt:




Czyli z "aranżacją" wyglądało by to tak:



Tuje, pas krzewów/bylin i ok 16m2 trawnika, czy to ma sens?

Jeśli dotarliście do końca to dziękuję za uwagę i jeśli macie jakieś uwagi/rady to z góry dziękuję za pomoc




Och faktycznie max 4 zdjęcia, nie doczytałem, bede się stosował.
Podpis równiez dodany.

Ta ziemia z worków to jest właśnie mieszanka kompostu/kory sosnowej/torfu/piasku - nie mam za bardzo możliwości zwiezienia wszytskiego oddzielnie - bo jest to blok i trzeba wszystko przenosić przez mieszkanie, nie za bardzo jest gdzie zrzucić to z przyczepki plus stosunkowo mała ilość (całosć 2,5m3) dlatego ziemia z worków wydaje mi się najbardziej optymalnym rozwiazaniem, aczkolwiek się nie upieram przy tym rozwiazaniu.

Rabata przed tujami podyktowana jest jedynie tym, ze nie chce tam rosnąc trawa, bo jest za dużo cienia, ale moze faktycznie lepeiej to bedzie wygladało z bocznymi rabatami.

Dziękuję za uwagi.

____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Mary 23:52, 04 kwi 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Firma którą wymieniłeś sprzedaje też kompost w workach.
Obornik także można kupić w workach, tylko przenoszenie go przez dom może być mało sympatyczne.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
pan_natan 21:47, 05 kwi 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Ta firma ma też w ofercie podłoże "BIO ziemia uniwersalna" która jest mieszanką kompostu zielonego i przekompostowanej kory - kupiłem testowo i ma bardzo fajną strukturę frakcja 0-40mm i jest bez torfu.

Dodatkowo na allegro można kupić przekompostowany obornik bydlęcy w workach 40 L - i ma bardzo dobre opinie.

na 20m2 planuje zdjąć 10 cm obecnego podłoża to da 2m3 ziemi.

Następnie wysypać
20 worków wspomnianego podłoża "BIO ziemia uniwersalna" (kompost + przekompostowana kora) 0-40mm
20 worków ziemi do trawników (torf + piasek + kompost) 0-20mm
80 l przekompostowanego obornika bydlęcego
Następnie całość przekopać ze 3 razy na głębokość szpadla wyrównać, ubić i na to pójdzie trawa z rolki z folii.

Zrezygnowałem z rabaty na wprost, będą dwie po bokach - faktycznie będzie to lepiej wyglądało.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
HannaR 19:31, 06 kwi 2021


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
No i gitara.
Pod tujami podsyp trochę przekompostowanego obornika i posyp korą. Możesz o kilka cm poszerzyć rabatę z tujami. Lepiej wygląda kora niż marna trawa. Równo zakończony (w kancik) trawnik też dodaje elegancji.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
pan_natan 20:33, 06 kwi 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Dokładnie tak chce zrobić, poszerzę ją i pewnie wsadzę jakieś prebiśniegi/krokusy/konwalie - zawsze to jakieś urozmaicenie.

na oddzielenie trawy od kory chce dać eko board - te plastiowe obrzeża - aurat je mam a szkoda wyrzucać.

może głupie pytanie, ale ta trawa z rolki ma 2-3 cm podłoża - czy mam zrobić lekkie zagłębienie na powierzchni na której ma być trawa, czy po prostu wyrównać całość i ją położyć? wtedy będzie tak jakby wyżej.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies