Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Nalewka z pigwowca

Pokaż wątki Pokaż posty

Nalewka z pigwowca

pestka56 15:25, 10 gru 2016


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Przepisów na pigwówkę tylu ile smakoszy nalewkowych i fajnie, bo każda coś w sobie ma.

PIGWÓWKA mojej BABUNI (+ rum):
Przepis jest przeliczony, bo wszystko w babcinej książce kucharskiej jest w koszach, mendlach, kwartach i innych niedzisiejszych miarach.
• 1 kg owoców pigwowca (bez pestek);
• 1 kg cukru;
• spirytus ile potrzeba;
• biały rum;
• sok z owoców dzikiej róży.
Pokrojone jak najdrobniej i odpestkowane owoce pigwowca zasypać cukrem. Odstawić aż dobrze puszczą sok, czyli na jakieś 2 tygodnie. Potem sok odcedzić.
Owoce zalać wódką zrobioną ze spirytusu (dzięki temu można uzyskać taką moc jaką się lubi) – taką ilością, żeby przykryła owoce. Na każde 1/2 l wódki dolać 1/4 litra białego rumu i 4-5 łyżek soku z owoców dzikiej róży.
Musi stać co najmniej 2 miesiące. Zlać i resztę przefiltrować.
Dolać odcedzony sok (przefiltrowany).
Jestem pazerna jeśli chodzi o pigwówkę, więc owoce po odcedzeniu przepuszczam przez wyciskarkę do owoców – świetnie sobie z nimi radzi wiciskarka Botti. To co wyciśnie odcedzam-filtruję przez lnianą ściereczkę i dolewam do nalewki.
Rozlać do butelek. Odstawić na co najmniej miesiąc.


Czasem robię trochę inaczej. Wtedy wychodzi mocna jak śliwowica:
Owoce zalać spirytusem, taką ilością, żeby przykryła owoce. Na każde 1/2 l spirytusu dolać 1/4 litra białego rumu i dolać 4-5 łyżek soku z owoców dzikiej róży.
____________________
Kasia
barbara_kraj... 20:06, 12 lis 2017


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
A ja owoce rozparowałam i przetarłam przez sito. Ponownie przesmażyłam, dodałam cukru do smaku i gorące włożyłam do słoików. Mam fajną marmoladkę np. do naleśników, ale nie tylko.
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 20:10, 12 lis 2017


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
W tym roku mialam dużo owoców pigwowca. Starczyło na nalewkę, a z reszty zrobiłam galaretkę i marmoladę.





____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Kornel 22:31, 05 lis 2018

Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 39
Witam. Potrzebuję pomocy.3 tygodnie temu zasypiałem pigwę cukrem.wczoraj po otwarciu słoika czuć że skisła.czy da się coś jeszcze z tego zrobić?
____________________
renatta5 13:56, 16 lis 2018

Dołączył: 16 lis 2018
Posty: 10
Super przepis na nalewkę !
____________________
Dajcie mi Boga, a zrobię z niego eksperyment
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies