Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » 10m rabata przed tarasem pod świerkami

Pokaż wątki Pokaż posty

10m rabata przed tarasem pod świerkami

niltram 15:53, 07 kwi 2021

Dołączył: 05 kwi 2021
Posty: 2
Cześć!
Mam na imię Mateusz i jako jedyny z całej rodziny chce rozwijać swoje pasje w ogrodzie. W domku, który remontuje od roku mieszka mój dziadek który "kocha kwiaty ale nie lubi przy nich pracować" i z pomocą nadchodzę ja.

Podjąłem się wyzwania zaprojektowania rabaty, która jest przed tarasem w najbardziej wystawnym miejscu. Jest tutaj cień tworzony przez młode świerki i jodły (posadzone przez dziadka), na których też nam zależy ponieważ rzucają cień i osłaniają przed wzrokiem sąsiadów. To jest strona południowa domu a więc za świerkami jest tutaj praktycznie cały czas słońce.

Tutaj zdjęcia opisywanego miejsca:




A tutaj rzut:


Bardzo proszę o komentarze i merytoryczne wsparcie co do mojej rabatki, bo nie jestem do niej przekonany </3
Na ten moment mam posadzone: czerwoną twardziczkę(escallonia) przy studni (widać ją na zdjęciu) i trzy hortensje anabelle (przy pierwszym świerku po lewej stronie, widać je na zdjeciach z gardenPuzzle). Oto co udało mi się wykombinować:



wiosna:

lato:

jesień

zima:


Co myślicie o moim projekcie? Nie jestem przekonany do roślin które na zimę tracą liście, ponieważ wtedy bedzie tutaj bardzo pusto. Jak np. ten klon przed wejściem.

Tutaj lista roślin:
Tawułka japońska Deutschland 5
Laurowiśnia wschodnia "Otto Luyken" 3
Brunera wielkolistna "Variegata" 4
Azalia "Golden Sunset" 2
Klon palmowy "Garnet" 1
Hortensja drzewiasta "Anabelle" 3
Eskalonia "Red Elf" 3
Magnolia "Betty" 1
Paprotnik zbrojny 1
Jeżówka "Big Sky Sundown" 2
Berberys Thunberga "Aurea" 1
Pieris japoński "Red Mill" 2
Ostrokrzew Meservy "Blue Princess" 1
Konwalnik pośredni "Argenteomarginatus" 4
Azalia "Irene Koster" 1
Bergenia sercowata 3
Paprotnik sierpowaty 1
Azalia "Doloroso" 1
Różanecznik "Lumina" 1
Begonia stale kwitnąca 2
Funkia babkolistna "Grandiflora" 2
Niecierpek nowogwinejski 2
Modrzewnica polifolia "Compacta" 5
Ketmia syryjska 1
Gardenarium 15:56, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Myślę że za dużo gatunków i za dużo roślin, pod świerkami się to nie zmieści, ale łądnie wygląda, kolorowo. Nie sadź po 1 sztuce, to pierwszy podstawowy błąd w proejktowaniu. Tylko solitery mogą być 1 sztuka, reszta to grupy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niltram 19:05, 11 kwi 2021

Dołączył: 05 kwi 2021
Posty: 2
Właśnie jestem troche przerażony wielkością tej rabaty!

Ilość gatunków wzięła się chyba z próby doprowadzenia do tego żeby w każdej porze roku coś zakwitło. Czy ma Pani propozycje z których roślin zrezygnować a których zwiększyć ilość?

Zastanawiam się czy jest sens robić obwódkę (najniższe rośliny z przodu) z np. żurawków czy jednak zrezygnować z obwódki i w jakiś inny sposób oddzielić to miejsce od trawnika ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies