Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prosty pomysł na aranżację wzdłuż ogrodzenia ale bez thuj, żywopłotu.

Pokaż wątki Pokaż posty

Prosty pomysł na aranżację wzdłuż ogrodzenia ale bez thuj, żywopłotu.

bolsfanwk 23:09, 10 kwi 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 9
Witam szanowne grono działkowców !

Małżonka mnie atakuje, może i dobrze bo w końcu temat drgnie do przodu...

Chcemy zrobić "łał" wzdłuż widocznego ogrodzenia, około 25mb nasadzeń różnych roślin, zimozielonych oraz tych zwykłych rozkwitających co roku.

Wcześniej rosły tam cyprysy, także thuj itp. nie chcemy. Sąsiad jest zaraz za ogrodzeniem, ale nie ma potrzeby zasłonięcia się.
Zawsze możemy kupić coś na ogrodzenie, jakieś bambusowe nakładki i zamontować zasłaniając brzydkie metalowe.

Chcieliśmy wydać około 1000 zł na rośliny... ale co tam posadzić, w jakich odstępach... jak to zaplanować...
1. Myślę że chcemy zrobić pasek wzdłuż ogrodzenia szeroki na 1m lub 120 cm ... ?
2. Kostką brukową wkopaną w ziemię składającą się z dwóch rzędów odgrodzę część trawiastą od roślinnej...
3. W pasku wzdłuż ogrodzenia kupię i rozwinę folię lub agrowłókninę chroniącą przed wyrastaniem chwastów. Wytniemy otwory na rośliny i zaczniemy wsadzać... i tutaj proszę szanownych Was o rozpisanie co i w jakich odstępach aby było urozmaicone... myślę że lepiej wykluczyć rośliny o które trzeba nadmiernie dbać, pryskać. Nie wiem czy to odniesienie jest do tego ale styl roślin bardziej nowoczesny niż angielski... heh
Gardenarium 08:33, 11 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tyczki bambusowe - zły pomysł, będzie wzrok leciał na te tyczki które z czasem zrobią się okropnie brzydkie, zły pomysł.

Raczej pnącza na płot, niektóre zimozielone a niektóre kwitnące - to będzie znacznie lepszy efekt.

Rozwinięcie szmaty p. chwastom - kolejny błąd, nie zaczynaj uprawy ogrodu od rozkładania plastiku i wycinania w nim dziur. To wbrew sztuce ogrodniczej.
Ja w każdym razie rozkładam ręce na taki pomysł

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bolsfanwk 09:13, 11 kwi 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 9
Dobre rady od osób zaawansowanych w tym temacie zawsze są pomocne.

To może sprecyzujmy:
1. proszę o podanie może czterech różnych roślin które można posadzić przy ogrodzeniu, a które będą się chcieć pnąć po metalu. Takie sadzonki co jaką odległość powinny być posadzone? aby efekt zasłonięcia ogrodzenia był widoczny
2. Na jaką szerokość zrobić pasek wzdłuż ogrodzenia ? 1 metr wystarczy czy może 1.3 metra ?
3. Ziemię w przygotowanym pasku wzdłuż ogrodzenia mogę potraktować glebogryzarką, użyźnić jakimś nawozem, a posadzone rośliny obsypać np. korą a zrezygnować definitywnie ze szmat przeciw-chwastowych ?
bolsfanwk 08:23, 05 lis 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 9
Walka z ogrodem trwa, mamy posadzone trochę roślinek, wyrównany teren i posianą trawę dnia 30.10.2021.

Szanowni Państwo, z Waszego doświadczenia, wzejdzie czy nie wzejdzie trawa ?
W ciągu dnia mamy 14-18 stopni, z rana 4-6 , jak na listopad to i tak ciepło..

Gotek który przywoził ziemię doradzić aby przykryć nasionka włókniną.
Oczywiście po posianiu zostały pograbione, lekko przykryte glebą a na końcu śmigane było walcem.



ewalm 14:40, 09 lis 2021


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Hej,
jak na listopad ciepło ale dla trawy trochę za zimno w nocy, ale masz szansę że po prostu wzejdzie wiosną
____________________
Ogródek na trzy lata
bolsfanwk 18:50, 12 lis 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 9
dziękuję za odpowiedź.
Proszę jeszcze powiedzieć czy jest duże ryzyko że ziarenka po prostu zgniją, zepsują się leżąc w ziemi ? Najwyżej będę siał od nowa na wiosnę..
Gardenarium 19:30, 12 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wystarczy kilka dni ciepłych i zazieleni się, nam kiedyś wzeszła trawa w grudniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bolsfanwk 20:48, 20 lis 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 9
Szanowni Państwo,

muszę się pochwalić, tam gdzie jest włóknina trawa wzeszła.
Wiatr wczoraj mocniej hulał więc dziś poszedłem poprawić włókninę i miłe zaskoczenie.
Generalnie 2/3 ogródka mam przykryte, natomiast pozostała część nie przykryta - nie wzeszło ani jedno nasionko.
Włóknina najcieńsza z najcieńszych robi robotę )

Chciałem zapytać czy zostawić na całą zimę czy zwinąć aby nie przygniatała źdźbeł ?
Gardenarium 19:10, 23 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odwinąć i zdjąć, nie ma potrzeby aby była nadal.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bolsfanwk 20:08, 23 lis 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 9
ślicznie szanownej Pani dziękuję, jutro akcja zwijania

Pozdrawiam serdecznie !
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies