Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Nawadnianie małego trawnika prośba o pomoc

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawadnianie małego trawnika prośba o pomoc

Barnard33 11:45, 27 kwi 2021

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 3
Dzień dobry
Mam prośbę o pomoc w doborze i rozstawieniu zraszaczy do podlewania trawnika o pow. 74m2. Załączam szkic z propozycją - zraszacze oznaczone Z1, Z2, Z3, Z4.
Źródło wody (rura PE32 z dużym ciśnieniem z wodociągu min 4 atmosfery) jest między Z2 i Z3. Zależy mi, żeby zraszacze umieścić w linii na górze skarpy - linię zasilająco poprowadziłbym na powierzchni.
Wprawdzie trawnika jeszcze nie mam, ale chcę uniknąć konieczności przedmuchiwania instalacji przed zimą.
Czy moja propozycja ma sens? Bardzo proszę o komentarz.
AZERUSogrody 18:53, 25 cze 2021

Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 1
Witam.
Generalnie najlepiej byłoby, gdyby zraszacze były na przemian góra-dół.
Jeśli jednak chce Pan wszystkie na górze to zastanowiłbym się nad zraszaczami rotacyjnymi no RainBird 5004+ (Z1, Z2) oraz RainBird 3500 (Z3, Z4). Owe zraszacze maja wymienne dysze o różnych średnicach co pozwala na zmniejszenie lub zwiększenie ciśnienia wyjściowego a co za tym idzie - zasięg zraszania.
Zraszacze RB są o tyle proste w obsłudze że wystarczy śrubokręt aby zmienić kąt zraszania (od 5-360 stopni) oraz zasięg zraszania. Maksymalny zasięg dla RB5004 to r=11mb - przy maksymalnym strumieniu. Regulacja pozwala nam na zmniejszenie zasięgu poprzez dokręcenie śrubki i zamiast strumienia mamy piękną mgiełkę o znacznie mniejszym zasięgu. Jedyny mankament (w Pana przypadku) to koniczność wkopania zraszaczy do ziemi bo są to zraszacze wynurzane.

Pozdrawiam.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies