Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mur oporowy blisko ogrodzenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Mur oporowy blisko ogrodzenia

Karola111 23:25, 03 maj 2021

Dołączył: 03 maj 2021
Posty: 5
Cześć,

Dopiero zaczynam przygodę z moim ogródkiem Mam dylemat co posadzić wzdłuż ogrodzenia nad murem oporowy, długość ok 20m a szerokość to tylko 1m, strona południowa. Chciałabym jakieś może krzewy iglaste i ozdobne liściaste tak by nie było jednolitej ściany zieleni. Dodam, że to to jest nasz widok z jadalni. Mur oporowy mam nadzieję niebawem zostanie zasłonięty przez bluszcz.


Bedzie wdzięczna za Wasze porady

Pozdrawiam,
Gardenarium 22:51, 04 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Porada nr 1 - wyrzuć plastik na dole, bo bluszcz się ugotuje (jego korzenie) w czarnej macie.
Raczej widzę tutaj na górze rośliny, żeby zwisały niż po gładkim betonie miałby się wspinać bluszcz.

Zimozielona trzmielina - irga Mooncreeper, może biało obrzezona.
Z iglastych jałowce - jakieś ładne odmiany, niebieskie.
Jako żywopłot cis Fastigiata Aurea.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karola111 11:07, 05 maj 2021

Dołączył: 03 maj 2021
Posty: 5
Bardzo dziękuje za odpowiedź Bardzo mi się podoba koncepcja, ale jako niedoświadczony ogrodnik mam pytanie czy wszystkie te rośliny jednocześnie posadzić, czy nie jest za wąsko? Czy posadzić żywopłot z cisa przy ogrodzeniu i co np. 1m jałowiec przed nim, a przy murze irga lub trzmielina dołem? Irgę z trzmieliną sadzić po 1m każdego typu?

Faktycznie matę na dole wyrzucę, bluszcz nie chcę się chwytać właśnie tego muru.. chociaż z w szkółce zapewniano mnie że się chwyci...

katarzyna_kru 17:30, 05 maj 2021

Dołączył: 14 mar 2021
Posty: 16
Jałowce są bardzo wytrzymałe i ładnie wyglądają w takich miejscach - mój tata kiedyś hodował jałowca w starym, plastikowym hoboku i pięknie wyglądał. Po latach jednak pojemnik się rozpadł, ale jałowiec do dziś zdobi działkę - teraz już jednak w ziemi.
Trzeba tylko uważać, żeby bluszcz nie zarósł jałowca i go nie "zadusił".
Karola111 20:21, 05 maj 2021

Dołączył: 03 maj 2021
Posty: 5
Ale myślicie o jałowcu okrywkowym, za nim cis a przy murze irga lub trzmielima? Podoba mi sie to bardzo ale czy nie bedzie im za ciasno?
Gardenarium 21:02, 05 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cis podałam Fastigiata czyli cieniutki, zajmie pół metra. Przy płocie jako ekran złocisty.
Irga lub trzmielina na brzegu i co jakiś czas niebieski jałowiec zwisający.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karola111 22:01, 05 maj 2021

Dołączył: 03 maj 2021
Posty: 5
Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Cisy Fastigata należy sadzić co 40 cm czy 50cm? Nie jest to tani żywopłot ale piękny...
Gardenarium 07:00, 06 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przede wszystkim jest wąski a to tutaj chodzi, że jest mało miejsca. Taniej będzie obsadzić płot bluszczem po 6,50. Zarośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karola111 11:15, 06 maj 2021

Dołączył: 03 maj 2021
Posty: 5
Co ile należy sądzić cis Fastigata by utworzył ekran?
Gardenarium 23:16, 06 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Postaw obok siebie w szkółce na metrze i zobacz co ile. Ja nie sadzę na centymetry więc nie wiem ile ci powiedzieć. Szczelny ekran to taki że się stykają ze sobą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies