Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój leśny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój leśny ogród

AnkaAnula 09:57, 25 maj 2021

Dołączył: 25 maj 2021
Posty: 6
Cześć Kochani!
Od 1,5r jestem posiadaczką domu z działką, udało mi się pozbyć krzaczorów, w miarę wyrównać teren, zasiać trawę i posadzić szmaragdy.... które zniszczył nasz pies
Od roku z zachwytem obserwuję Wasze ogrody, to jak się wspieracie dobrym słowem i postanowiłam się zarejestrować w końcu i prosić o rady.
Chciałabym dopasować mój ogród do warunków i otoczenia. Mieszkam pod lasem, ziemia to 25m w głąb gliny, kilka cm piachu i 20cm ciemnej, nawiezionej ziemi. Jest mokro, woda długo stoi, kiedyś zrobimy odwodnienia, nawodnienia etc, ale na razie chcialabym, zeby cos juz zaczelo rosnac.
Mam z prawej strony (zdjecie) rog dzialki, ktory chciałabym zagospodarowac. Lawka stanie pomiedzy drzewami, pod drzewami cos bym zasadzila, ale co?
W samym rogu wyrosla olsza czarna - niech sobie tam dalej rosnie. Zasadzilam przy siatce grujecznika, ale co dalej?
Bardzo mi się podobał brzozowy zakątek- ktory znalazlam na ogrodowisku.
Moze jakies sosny? Chyba trzeba tez bedzie zasypac wszystko kora, bo nie chce tam rosnac trawa.

Chcialabym ogrod naturalny, zeby sie poczuc jak w parku, raczej zasloniety, zeby to byl moj azyl spokoju i odpoczynku.
Muszę też wziac poprawkę na to, ze mam psa, wielkosci malego kucyka i jak sie rozpedzi to wszystko mi stratuje.
Pomożecie?
____________________
Ania - mój leśny ogród
sylwia_slomc... 10:13, 25 maj 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Witaj Przeglądnij sobie wątki:
" Młkowo" ( jest kilka sezonów)
" Tajemniczy ogród"
" Ogród Bogdzi" Choc na Twojej glinie ciężko będzie coś podobnego zrobić
" Ogród Złudzeń i niespodzianek"
Tak na szybko to są ogrody o leśnym charakterze
może podpatrzysz sobie rośliny jakie Ci się podobają.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:15, 25 maj 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Jeśli Byś potrzebowała pomocy bardziej praktycznej to trzeba watek przenieść do działu projektowanie ogrodów, tam z dziewczynami robimy burze mózgów i każdy podsuwa swoje propozycje i pomysły, a nie rzadko projekt własnoręcznie narysowany
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AnkaAnula 10:17, 25 maj 2021

Dołączył: 25 maj 2021
Posty: 6
O super zaraz popatrzę sobie na ogrody i spróbuję przenieść wątek
____________________
Ania - mój leśny ogród
sylwia_slomc... 14:09, 25 maj 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Jeszcze " April podbija las" W troszkę innym stylu równie pięknie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ElzbietaFranka 14:46, 25 maj 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Jeżeli jest tak mokro to koniecznie trzeba zrobić melioracje wewnętrzna że studzienka (chłonna) spustowa na 4 kręgi.
Jeżeli działka jest przy drodze to przy drodze jest rów z tej studzienki będziesz mogła odprowadzać wodę co jakiś czas.
Dobrze by było aby było też dobre wietrzenie działki, a widzę na parkanie jakaś folia oslonowa. 1 przęsło bez osłony robi dużo i po drugiej stronie też. Zastanów się nad tym.

Nie koniecznie musisz sądzić na płaskim terenie rośliny możesz zrobić rabaty na podwyższeniu np 30 cm od właściwego poziomu gruntu. Dla krzaków 50 cm dobrego przepuszczalnego gruntu wystarczy. Mam na myśli 20 cm gruntu właściwego plus 30 nawiezione go.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Agatorek 10:12, 26 maj 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Hej Aniu

A jakiego masz psiaka?
Ja mam 4 sztuki, w tym tylko jeden jest „średni”, reszta to olbrzymy .
Każdy specjalizuje się w czymś innym (kopanie, podgryzanie gałązek, wykopywanie trawek itp. ).
Staraj się po prostu nie przywiązywać zbytnio do roślin .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
AnkaAnula 10:24, 26 maj 2021

Dołączył: 25 maj 2021
Posty: 6
Dzięki poczytam o melioracji.
Czyli co, myślicie, żeby zacząć najpierw od kwestii technicznych i poczekać z roślinami?
Chyba racja, ale marzy mi się już taka pięknie zarośnięta działka
Ale wróćmy jeszcze do roślin, żebym już sobie zrobiła plan działania.
Zakładamy, że bedzie już kwestia drenaży załatwiona, dosypię jeszcze ziemi z 10cm, a rabaty moze faktycznie obrzezem wyzszym wyloze i ziemi wysypię, to pies nie powinien się wtedy tam pchać.
Mysle caly czas o brzozach doorenbos, pod nimi lawenda lub szalwia i trawa pony tails, pod drzewami obok lawki hortensje ogrodowe. Myslicie, ze to dobry kierunek?
Grujecznika przesadzic gdzieś indziej.
Ile doorenbosow na taką powierzchnię? Żeby wyszedł taki brzozowy zakątek jak Danusia robiła.

Jeszcze rok temu nie rozróżniałam gatunkow roslin, teraz uczę się pilnie, nie zasuszam już zamiokulkasów ( tak da się ‍♀️‍♀️) storczyki mi bez przerwy kwitną, ale jeszcze długa droga przede mną i z pokorą przyjmę wszystkie rady i będę wdzięczna za każdą pomoc. Sama mogę służyć natomiast pomocą w aranżacji wnętrz
____________________
Ania - mój leśny ogród
AnkaAnula 10:30, 26 maj 2021

Dołączył: 25 maj 2021
Posty: 6
Agatorek napisał(a)
Hej Aniu

A jakiego masz psiaka?
Ja mam 4 sztuki, w tym tylko jeden jest „średni”, reszta to olbrzymy .
Każdy specjalizuje się w czymś innym (kopanie, podgryzanie gałązek, wykopywanie trawek itp. ).
Staraj się po prostu nie przywiązywać zbytnio do roślin .


Cześć wow to masz ekipę
Mam golden retrievera który powinien w wyścigach brać udział, jak się rozpędzi, to stratuje wszystko a ulubionym jego przysmakiem są młode pędy.... także z moich mikro lilaków posadzonych przy furtce zostały korzenie

Teraz jeszcze wzięlam Jack Russel Teriera, ten znowu mistrz w kopaniu ale są też plusy - zjada pająki
____________________
Ania - mój leśny ogród
Agatorek 19:06, 26 maj 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
AnkaAnula napisał(a)


Cześć wow to masz ekipę
Mam golden retrievera który powinien w wyścigach brać udział, jak się rozpędzi, to stratuje wszystko a ulubionym jego przysmakiem są młode pędy.... także z moich mikro lilaków posadzonych przy furtce zostały korzenie

Teraz jeszcze wzięlam Jack Russel Teriera, ten znowu mistrz w kopaniu ale są też plusy - zjada pająki


Twój Golden jest wielkości mniej więcej mojego najmniejszego psa (owczarek australijski, suczka, ale wyrośnięta i wazy ponad 30 kg). Pozostałe to leonberger (60 kg) owczarek Podhalański (60 kg) i landseer (suczka, jest młodziutka jeszcze, ale będzie duuuuża, uwielbia stipy ...wykopywać )

Pająki akurat nie są szkodliwe, naucz swojego teriera, żeby łapał komary
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies