Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Projekt rabaty kwietnej z iglakami

Pokaż wątki Pokaż posty

Projekt rabaty kwietnej z iglakami

stefek143 23:35, 06 wrz 2021

Dołączył: 06 wrz 2021
Posty: 5
Cześć,
Z żona jesteśmy na etapie tworzenia rabaty przed domen. W zasadzie to żona jest tutaj osobą decyzyjną jednak próbuję przekonać ją że to co chce nie będzie do końca współgrało szczególnie przy niewielkiej rabacie.

Dla żony priorytetem jest aby rabata posiadała ładne kwiaty, kolorowe, pachnące np. piwonie, daglezje, maciejki, bratki, aksamitki,
ale dodatkowo po środku musi być iglak na którego zimą będzie można zawiesić lampki.

Według mnie taka kompozycja z iglakami nie za bardzo się sprawdzi dlatego zacząłem tworzyć projekt w paintcie.
Sądzę że jeśli są iglaki na rabacie to raczej powinno się utrzymać ten standard i posadzić obok również jakieś iglaki, może z połączeniem nie za wysokich traw albo bylin np. żurawki.

Na rysunku to co widać to :
iglak po środku( pewnie to będzie swierk serbski nana ponieważ rabata nie jest dużej wielkości ). Zaraz jak się kończy kostka jakieś 80cm kamienia ozdobnego a na nim zielone "danice" w odstępach 3 metry. Za świerkiem widać piwonię i aksamitki. Na tym pomysły mi sie kończą ponieważ co nie dodam to mam wrażenie że kwiaty zaczynają przytłaczać iglaki.

Prosiłbym o Waszą opinię czy koncepcja z kwiatami jest do przyjęcia? jeśli tak to jak byście to widzieli, co tam można takiego dodać aby to nie wyglądało na chaotycznie upchane i kolorystycznie dopasowane?

Bardzo dużo szukałem jakiś koncepcji w internecie ale mało jest projektów/zdjęć gdzie właśnie iglaki byłyby blisko kwiatów.


Kasya 06:01, 07 wrz 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41694
Z bylinami lepiej sprawdza się cisy, mogą być kule, stożki albo wąskie kolumny jsk przecinki
Jesli chcesz świerka pomysl o świerku kaukaskim aureospicata, który ma drobne igły i ich nie gubi
Tuje zarośnięte przez byliny mogą łapać grzyba
Z bylinami ładnie będą komponować się trawy np rozplenice
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 08:02, 07 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zestaw żony jest nie do przyjęcia, masz rację, to zupełny misz-masz, ponieważ łączy
- kwiaty niepasujące kolorami
- kwiaty wieloletnie i jednoroczne
- kwiaty śmieciowato wyglądające (maciejka) z kwiatami eleganckimi (piwonie).
Aksamitki pomijam milczeniem, polecam, są bardzo ładne i pożyteczne (odstraszają niecienie), ale pasują do warzywnika, ogródków w stylu wiejskim (rustykalnym) nie na front ogrodu, gdzie powinny być rośliny łądnie wyglądające przec cały rok.

Tutaj jedna aksamitka w rogu plus piwonia - za mało i nie ten zestaw.

Jako iglak można wybrać świerk serbski, ale odmiana Nana, która tworzy zwarty kształt i pasuje do tuj Danica, o których wspomniałeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:07, 07 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
4 kraczki na twoim projekcie to za mało, trzeba sadzić plamami, a nie po jednej sztuce.

Ważna rada - ogród planuje się po całości, a nie wycinkami, bo ze zdjęcia nawet nie wynika jak się ta rabata ma do domu, wejścia, wjazdu itd...
Narysowałam na czuja, a wcale to nie musi pasować, bo nie wiem tego co powyżej. Ale przyznasz, że tak lepiej wygląda?



Także ogród powinien być spójny, ustalona kolorystyka, lub podział terenu na sektory o różnej kolorystyce lub nawet stylu, ale to ma być zaplanowane a nie "strzelanie" jedno tu, drugie tu, nie zbiór roślin, które się podobają, ale kompozycja pasujących do siebie elementów, uzupełnionych w elementy architektury ogrodowej (tarasy, altana, warzywnik, plac zabaw itp) lub detali (poidełko, rzeźba, waza itp.)

W planowaniu ogrodu polecam książkę https://www.lasksiazek.pl/pl/p/Jak-zaprojektowac-ogrod-marzen/1252

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stefek143 09:26, 07 wrz 2021

Dołączył: 06 wrz 2021
Posty: 5
Masz rację Danusiu, trudno coś zaproponować fajnego z tak małego wycinka. Wrzucam podgląd z większego obszaru który na pewno zmienia pogląd na całość i ułatwi zaproponowanie coś współgrającego ze sobą. Przy okazji pochwalę się mniejszą rabatą

sylwia_slomc... 19:58, 07 wrz 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81604
Jak mam być szczera to tą drugą rabatę ciężko mi nazwać rabatą.....roślinki malutkie, wiem przerabiałam ten etap....ale jedyne co bym na niej zostawiła to te trzy zielone kulki, a kamień aut.
Bez rozpisania kierunków świata, warunków wodnych i jakości gleby ciężko podpowiadać cokolwiek. Żona chce kwitnąco, można zrobić kwitnąco, ale z bardziej szlachetnych bylin. Jednoroczne trzeba by co roku sadzić od nowa i nie do końca pasują do tego typu ogrodzenia i kostki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 21:47, 07 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nigdy nie kładę białego kamienia, bije po oczach
Za mało roślin, znowu po jednej roślince można powiedzieć i w dodatku duża roślina to wierzba Hakuro Nishiki - mówię każdemu - "roślina dla ubogich" (bez urazy) - ale za kilka lat wywalisz... tania (każdy kupueje bo tania), ale krótkowieczna i kłopotliwa.
No i właśnie - co tu podpowidać, jak nasze gusty zypełnie się różnią. Ja nie dam rady pomóc, bo mnie się co innego podoba

No i oczywiście, że brak spójności, z tym co już zrobiłeś, jak dla mnie nie ma tu kompozycji ani pomysłu na cały ogród.
Zacznij od planu całości, a nie od wyrwanych rabatek... wyjdzie niedobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stefek143 22:05, 07 wrz 2021

Dołączył: 06 wrz 2021
Posty: 5
Kierunki świata patrząc z wejścia od domu na furkę to płn-zach. W dzień jest kilka godzin słonecznie. Imperata Red Baron obok furtki ładnie rośnie dlatego uważam że słońca tam nie brakuje. Jakość gleby rodzimej - przeciętna aczkolwiek nie wiem czy ma to znaczenie ponieważ pod każde drzewko czy krzak, trawę itd. mieszam odpowiednią ziemię ogrodniczą.
Może zamiast kwiatów to dać iglaki, wrzosy, trawy i jakieś odmiany bylin? Na pewno też można z tego skomponować coś fajnego co by się ładnie wkomponowało w otoczenie.

PS. a co zamiast hakuro? koncepcje miałem taką aby robić z niej kulę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies