Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Cyklamen perski - pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Cyklamen perski - pielęgnacja

Maryan 20:45, 07 wrz 2021


Dołączył: 07 wrz 2021
Posty: 4
Witam serdecznie wszystkich użytkowników!
To mój pierwszy post więc proszę delikatnie.

W tym roku postanowiłem wziąć się za kwiaty w ogrodzie a dla ścisłości po prostu zagospodarować nimi ogród bo nie było ich wcale

Tak więc kupiłem 12 szt Cyklamena perskiego i posadziłem je w dużych donicach wokół niewielkiej roślinki którą kiedyś kupiła żona a i nie było na niej żadnej informacji. Próbowaliśmy identyfikować aplikacją ale wychodzi ze to petunia ogrodowa a nie jest to petunia z całą pewnością.

Donica w której wszystko rośnie ma na dnie 1/3 donicy keramzytu i reszta ziemi/kompostu uniwersalnego.
Wszystkie rośliny są u góry obłożone kamyszkami dla utrzymania wilgoci i dla wygody żeby podczas podlewania nie ziemia nie wylewała się na zewnątrz donicy wraz z wodą.

Cyklamena podlewałem regularnie ale chyba za często bo codziennie.
Ale do rzeczy, do tej pory podlewałem z konewki wodą odstaną ale ponieważ zakupiłem lancę do podlewania postanowiłem z niej skorzystać i polałem rośliny z wierzchu po liściach i kwiatach. Oczywiście jak się domyślacie rośliny opadły zrzuciły kwiaty i część z nich wygląda jakby więdła.
Nie wiem czy to też wina twardej wody bezpośrednio z kranu ale z pewnością polania roślin po kwiatach.

I teraz pytanie jak odratować moje cyklameny? Wyjąć z donic i przesuszyć bulwy i ponownie zasadzić? Czy mogą być one w ogóle tak uprawiane? Bo z tego co czytam to podlewa się do spodka ale przecież jeśli mam je wsadzone w dużej donicy to raczej nie naciągną wody z 30cm wysokości.

Będę wdzięczny za wszystkie porady...
Dodam jeszcze zaraz zdjęcie jak to wygląda.
Pozdrawiam!
Maryan 20:57, 07 wrz 2021


Dołączył: 07 wrz 2021
Posty: 4
A to zdjęcia donic w których cyklameny padły, jeden lub dwa nadal są twarde widać że przetrwały całą akcję.
Jedno ze zdjęć pokazuje z góry ten kwiatek którego nie potrafimy zidentyfikować, może wy będziecie w stanie rozwiązać tą zagadkę.
Dodam że zarażono przesadzeniu podlałem je nawozem uniwersalnym, to było jakiś tydzień temu i dwa dni temu jak zobaczyłem, że coś się dzieje podlałem raz jeszcze nawozu ;(


Gardenarium 21:39, 07 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten różowy kwiatek to bugenwilla, roślina śródziemnomorska, która z cyklamenami zupełnie nie pasuje, mają odmienne wymagania.
Cyklamen lubi chłód, a bugenwilla to roślina na upalne tarasy - rośnie w Grecji, Egipcie itd... a cyklamen lubi chłód. Zapewne zalałeś cyklamena czyli spaliłeś tym nawozem. Nawóz nie jest lekiem na całe zło.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/1483-bugenwilla-bougainvillea
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maryan 23:33, 07 wrz 2021


Dołączył: 07 wrz 2021
Posty: 4
Super! Tak to jest dokładnie ta roślina i pasuje perfekcyjnie do Pani opisu.
Czyli ona powinna raczej rosnąć sama skoro to roślina pnąca się?

Wracając do cyklamen czy można je jakoś jeszcze podratować?
Zastanawiam mnie jednak jedna rzecz ponieważ nawozu dałem naprawdę mało czyli zgodnie z instrukcją korek jakieś 20ml na 10l konewkę wody i tym podlałem je zaraz po zakupie. Rosły ładnie przez około 2 tygodni może 1.5 i dopiero po podlaniu tą kranówką z lancy i po kwiatach wszystkie padły dosłownie na drugi dzień.

Tak więc gdyby od nawozu to padły by wcześniej tak mi się wydaje. Druga dawka była dana dopiero jak zorientowałem się, że zrobiłem im krzywdę...
Wcześniej nie podlewałem po kwiatach bo miałem zbyt mocny pistolet, zaś ta lanca ma bardzo delikatny prysznic wodny i chciałem je odświeżyć, nie mając wtedy pojęcia że nie podlewa się ich bezpośrednio a po prostu z brzegu donicy.

Czyli wiadomo że trzeba je przesadzić. Jeśli nie da się ich uratować kupię nowe bo chce mieć je w swoim ogrodzie. Skoro lubią chłodniejsze miejsca mam takie miejsce pod żywopłotem tam chciałem zrobić taką dużą drewnianą donicę. Przez większość dnia jest tam cień. Słońce dochodzi tam tylko w godzinach porannych tak do godziny 11-12.
Czy to będzie dobre miejsce na cyklameny na dworze?
Czy mogą być nasadzane wokół iglaków takich jak np cypryski?

Przepraszam za dużą ilość pytań i ślicznie dziękuję za dotychczasową pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
Maryan 21:29, 12 wrz 2021


Dołączył: 07 wrz 2021
Posty: 4
Świetne forum , świetna pomoc użytkowników i zainteresowanie Aż złapałem wiatr w żagle by usunąć konto

edit: jak się okazuje strona jest tak kiepska, że nawet możliwości usunięcia własnego konta nie ma. Proszę więc usuńcie moje konto i tego posta. Z góry dzięki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies