Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Wysoki żywopłot przy ruchliwej drodze

Pokaż wątki Pokaż posty

Wysoki żywopłot przy ruchliwej drodze

Wachol 22:42, 26 gru 2021

Dołączył: 26 gru 2021
Posty: 5
Witam,
Czytałem rożne posty na forum i nie mogę w sumie znaleźć odpowiedzi na mój mały problem.
Chciałbym odciąć się wysokim i gęstym żywopłotem od ruchliwej drogi
Jednak droga jest umiejscowiona 5m nad poziomem gruntu działki,
I teraz mam taki plan żeby posadzić rząd drzew liściastych 2-3 metry od granicy a następnie kolejny rząd świerków serbskich żeby i w zimie przesłaniały drogę.
Działka ma długość 45m i 40 szerokości więc nie jest problem poświęcić nawet 20m terenu od drogi.

Drzewa liściaste jakie chciałbym posadzić to :
Oxytree lub jakaś odmianę brzozy (to byłby pierwszy rząd lub nawet 2 od drogi)
Następnie świerki serbskie oraz świerki serbskie od bocznej granicy
(W odległości 1.5m od siebie)

Nie wiem czy jest to dobry pomysł czy też nie, nie mam pojęcia na temat prowadzenia ogrodów.

Woda do podlewania nie jest problemem (jest na głębokości 3m), ziemia to piach 5 klasy jeszcze w zaszłym roku rosła tam kukurydza.
Doradzcie mi co mógłbym posadzić i czy może choć po części dobrze myślę.
Jakie odległości zachować od siebie, jak gęsto sadzić i ile od granicy
Pozdrawiam Grzegorz
Gardenarium 10:30, 27 gru 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Brzozy są zbyt prześwitujące, mają drobne liście, raczej idź w stronę drzew o dużych liściach np. klony, platany, tulipanowce. Ale zanim je posadzisz sprawdź czy tak nisko na działce nie stoi woda wiosną.

Jak gęsto sadzić, to zalezy jakie drzewa wybierzesz, skoro ma przesłąniać to tak, żeby korony zachodziły na siebie. Może wybierz graby albo buki, wtedy można je także przycinać aby zagęszczały się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wachol 14:04, 27 gru 2021

Dołączył: 26 gru 2021
Posty: 5
Woda jest na 3 metrach bo na działce jest staw, nawet przy wysokiej wodzie to dobija max do 2m od rzędnych działki.
A świerki serbskie w jednym lub w 2 rzędach nie będą zbyt przeszkadzały drzewa liściastym?
Wachol 14:19, 27 gru 2021

Dołączył: 26 gru 2021
Posty: 5
Tak wygląda działka, droga jest jakieś 4-5m nad poziomem działki a staw aktualnie 3m przy wysokiej wodzie 2m i jest ostra skarpa która w późniejszym czasie też muszę jakość zagospodarować.

Jeśli chodzi o drzewa liściaste to buk z tego co czytałem to rośnie dość wolno
Wachol 18:22, 27 gru 2021

Dołączył: 26 gru 2021
Posty: 5
Dziękuję Pani bardzo
No i wybrałem Buka
na pierwszy ogień poszedł by buk Dawyck Gold oraz purpurowa na przemian co kilka egzemplarzy, odległość i teraz bo na żywopłot to sadzi się gęsto jednak jako wysokie drzewa może co 2m wystarczy, według opisów korony sięgają szerokości 3m,
Od nich w drugim rzędzie 3m dalej świerki serbskie (chyba że zamienić kolejność i świerki przy granicy a Buki żeby były widoczne w lato - ładniejszy widok niż iglaki)
Gardenarium 18:57, 28 gru 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może lepiej nie mieszaj na przemian tych buków i posadź jeden kolor?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wachol 20:03, 28 gru 2021

Dołączył: 26 gru 2021
Posty: 5
To w takim wypadku jedynie odmianę gold,
A odległość może być np 2m czy lepiej zwiększyć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies