Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Dużo gliny w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dużo gliny w ogrodzie

dave8881 21:10, 18 lut 2022

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Witam.Czy na tym terenie musze zrobic drenaz? czy wystarczy wymieszac to z piaskiem i kompostem>?
Jesli jednak drenaz to jak gleboko i co ile cm kazda rura?
Gardenarium 06:20, 05 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz zrobić drenaż, najpierw trzeba wypoziomować teren aby ustalić spadki terenu w miejsce najniżej położone, a potem jeśli jest gdzie odprowadzić wodę, to tam zrobić odpływ rury drenarskiej. A jesli nie ma gdzie to trzeba wiercić studnie chłonne aż do warstwy piasku.
Jesliu to się nie uda to ogród ma małe szanse na powodzenie.

Ja tutaj widzę taki wał i myślę, że jesteś bardzo nisko ze swoim ogrodem.

Sam pisaek to pestka, tutaj trzeba mnóstwo materii organicznej aby ożywić tę glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dave8881 07:16, 06 mar 2022

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Dobrze, rozumiem. Bede robił to sam. Przed wypoziomowanie terenu nawieźć piasku i kompostu i to wszystko wymieszać a potem dopiero kopac doły na rury drenarskie? Czy może os razu kopac rowy na rury?
dave8881 11:13, 06 mar 2022

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
I jeszcze 3 szybkei pytanka
1. Co ile m kłaść rure i jak głęboko?
2. Chce tę wode poprowadzic do oczka wodnego? Co kupic aby woda nie zieleniała?
Gardenarium 18:57, 08 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw wypoziomuj teren po całości (wypożycz geodetę z niwelatorem najlepiej), zrób spadek po całej płaszczyźnie w jeden najniższy bok i tam połóż rurę, na granicy rabaty i trawnika. Woda będzie płynęła po trawniku w najniższe miejsce a rura zbierze nadmiar do studni chłonnych lub jednej studni. Nie wiem ile tam potrzeba tych studni...
Nie znam terenu.

Rur nie kładzie się co ileś, kładzie się tam gdzie najniżej, owija włókniną i zasypuje kamieniami.

Może te moje zdjęcia coś Ci wyjaśnią.

https://www.gardenarium.pl/oferta/instalacje-odwadniajace
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dave8881 14:09, 09 mar 2022

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
A mogę te wode do oczka wodnego odprowadzić czy to nie ma sensu? Narasie na studnie chlonną mnie nie stać.
Gardenarium 18:45, 10 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli oczko wodne jest położone niżej (sztuczne czy naturalne? ) to oczywiście że można tam odprowadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dave8881 14:40, 11 mar 2022

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Sztuczne. Wpadlem jeszcze na jeden pomysł... jeśli bym 4 zbiorniki na wode po 500l zakopał w ziemi(zbiorniki bez dna) i polaczyl je systemem drenazu to czy po takim czymś zaplsypanym na ogródku mozna by bylo chodzic?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies