Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » OgrodoveLove

Pokaż wątki Pokaż posty

OgrodoveLove

AlinaP 20:03, 20 lut 2022


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Dzastina napisał(a)
Dziękuję za radę. Ale właśnie z racji tego, że słońca jest tam mało właśnie na tej rabacie rododendrony chciałabym zostawić. Rosną tam już 5 lat i myślę że to najwyższy czas jeżeli chciałabym zmienić ich ułożenie. Ale jednak żeby zostały. Nie wiem tylko czy przekopywać je za hortensje czy nie, i w jakim ułożeniu byłoby ok.

Twoje "help!" mnie przekonało do zabrania głosu
Jak Ci rosną miskanty na tym miejscu?
Zaproponowałabym taki układ:
M M M M M -miskant,

R R R R R -rododendron

H H H H H -hortensja

* * * * * * * -hakonechloa lub żurawki, skłaniam się w kierunku hakone
Zwróć uwagę, że rododendrony kwitną w maju. Zastosowanie hortensji z przodu, kiedy tniesz je odpowiednio nisko, zapewnia atrakcyjność rabaty do jesieni. Przyznam, że przed moimi rododendronami posadziłam pasek Polar Bear, czegoś mi brakowało tam po sezonie rododendronów. Po kilku latach na to wpadłam
Ważne jest przygotowanie gleby na początku.
Pozdrawiam


____________________
Ala
Dzastina 10:45, 07 mar 2022

Dołączył: 19 lut 2022
Posty: 11
Ala, Twoja propozycja najlepiej mi się na razie podoba sadzac rododendrony razem z hortensjami właśnie o tym myślałam że jedne kwitną wcześnie drugie późno. Ale właśnie stwierdziłam że chyba powinny być na odwrót bo hortensje się ścina a wtedy kwitną rododendrony. Będę myślała co zrobić, bo ostatecznej decyzji nie podjęłam.
Dzastina 10:53, 07 mar 2022

Dołączył: 19 lut 2022
Posty: 11
Chciałabym zapytać o moją kolejną rabatę - tym razem w słońcu cały dzień, też glina. I w sumie taka 'ważna', bo przy ogrodzeniu frontowym.
Z tyłu wsadziłam trzcinnika karl foerster (po 2 na przęsło). Przed słupkami rosną koniki (czyli odległość 3, 5m). W linii z konikami chcę dosadzic Śliwę wiśniowa pisari (3 szt w odległości od siebie 3, 5m). I moje pytanie czym uzupełnić to?
Z przodu na obwódkę co niskiego? Mogłaby być sesleria jesienna? I czy coś jeszcze pośredniego? Dołączam mój szkic.
Dzastina 10:54, 07 mar 2022

Dołączył: 19 lut 2022
Posty: 11
Gardenarium 21:16, 07 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Narysowłam tobie propozycję ale masz dziwne rozszerzenie tego pliku jakiś JFIF no i doopka, nici z podpowiedzi. Zamieszczaj proszę normalne zdjęcia a Fify. Mam te propozycję na pulpicie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:19, 07 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musiałam nakombinować



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dzastina 12:42, 09 mar 2022

Dołączył: 19 lut 2022
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)
Narysowłam tobie propozycję ale masz dziwne rozszerzenie tego pliku jakiś Jfif no i doopka, nici z podpowiedzi. Zamieszczaj proszę normalne zdjęcia a Fify. Mam te propozycję na pulpicie.


Kurcze, zrobiłam po prostu zdjęcie w tel i wstawiłam, nie wiedziałam że to jakiś dziwny format dziękuję za info srawdze ten format.
Pani propozycja z hortensjami mi się podoba bo brałam je tu pod uwagę
Myślałam też o jeżówkach i stipie Pony Tails w tym miejscu ale czy w ogóle w moim ogrodzie (glina) Mogę myslec o stipie?
Miałam ją w jedym miejscu i po ścięciu wiosną ślicznie odbijała i stała sztywno. A później (przy kwitnieniu) się pokładała i leżała. Rok później wyczesałam ją po kwitnieniu i nie pomogło też leżała. Na zdjęciach wszędzie taka piękna stojąca a u mnie była okropna. Wykopałam ją a że rozrosla mi się porobiłam kilkanaście sadzonek są w donicach i nie wiem czy ją gdzieś wsadzać, bo się obawiam że znowu będzie się pokładać albo jak przygotować dla niej miejsce?

Pani Danusiu, jest mi bardzo miło że zajrzała Pani na mój wątek czy widziała Pani mój pierwszy wpis i mogłaby coś mi poradzić w temacie rododendronów/hortensji? Bo czarna dziura dalej w głowie nie wiem co robić czy się faktycznie ich pozbyć z tej rabaty? Wyobrażałam sobie rabatę tak jak na szkicu, a teraz mam problem.
Gardenarium 16:55, 09 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Stipa i jeżówki potrzebują słońca, może po prostu za ciemno jest i dlatego się pokłada?
Glina nienajlepsza dla Stipy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dzastina 14:20, 13 kwi 2022

Dołączył: 19 lut 2022
Posty: 11
Dziękuję za wszystkie porady, będę realizowała rabaty.

Pogoda coraz ładniejsza więc zaczynam działać- od małej kwadratowej rabaty. Na środku rośnie parę lat magnolia. Usunęłam darń będę robiła obrzeże i sypała torf i kore. Chciałam coś wsadzić pod magnolie. Myślę o wrzosach. Myślicie że to dobry pomysł?
Dzastina 20:38, 13 kwi 2022

Dołączył: 19 lut 2022
Posty: 11


Tak wygląda mój skrzyp zimowy po zimie. Ogólnie nie podoba mi się i chciałam się go pozbyć. Całe zeszłe lato się pokładał. Teraz jakby trochę odżył jest bardziej pionowy. Czy wiecie dlaczego nie rośnie pionowo, pokłada się i robi się żółty? Nie jest też jakiś wysoki i zywozielony jak na zdjęciach z różnych aranżacji. Czyżby za sucho? I czy można go ciąć? W sensie to żółte usunąć?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies