Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe przebudzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe przebudzenie

Madziakmadziak 00:08, 26 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Rabata pod oknem kuchennym. Słońce operuje tu głównie rano i potem zagląda z boku w południe

Teraz rośnie na niej brzózka i dwie hortensje + tulipany. Wcześniej oprócz tego wsadzałam różne rojniki, które słabo tam wyglądały, hebe w kilku odmianach, które wymarzło częściowo, coś co widać na pierwszym zdjęciu poniżej, co myślałam, że jest wieloletnie jakie było moje zdziwienie jak zniknęło po zimie W zeszłym roku wsadziłam przed hortensje rozchodniki okazałe i bardzo mi się ten zestaw spodobał, ale nadal jest pusto.

Przy okazji, czy ktoś wie jakie to są odmiany hortensji? Wydaje mi się, że ta z prawej strony to Limelight, ale pewności nie mam. Przyznam szczerze, że wsadzając je 3 lata temu nie przywiązywałam do tego większej wagi - dostałam je i po prostu posadziłam Wiem, że obie są bukietowe i tak je tnę, ale teraz myślę, że fajnie byłoby wiedzieć jakie to odmiany.






Plan na tę rabatę mam taki: brzoza i dwie hortensje zostają, przed nimi chciałam wsadzić 3 różowe hortensje ogrodowe, które mam na tej dużej rabacie w słońcu. Przed nimi rozchodniki i kocimiętki na obwódce.



Nie wiem czy nie przesadziłam z ilością roślin Czy połączenie hortensji bukietowych i ogrodowych jest ok? Liczę na Waszą pomoc
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Agatorek 00:37, 26 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Wydaje mi się, że masz tam za mało miejsca, jak na tyle dobra .
Same limki rozrastają się dość szeroko - między nimi powinien być co najmniej metr odstępu. I tyle samo od ściany budynku.

Niestety nie potrafię rozpoznać tej drugiej. Zresztą, nawet ta "limka" może nie być limką. Na limonkowo przebarwia się również mojito. I little lime Jane (niska limka )

Jeśli chcesz tam hortensje, to wybrałabym jedną odmianę, ale może być Ci ciężko dobrać, to tych bukietowych. Chyba że jesteś pewna, że to limka

Tam masz cień, że chciałabyś umieścić hortensje ogrodowe? Bo jeśli tak, to raczej nie z rozchodnikami (lubią słoneczko ).

A może same hortensje ogrodowe? plus coś zimozielonego? (bo zimą trochę łyso by było z samymi hortensjami i bylinami ).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Madziakmadziak 09:21, 26 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Właśnie też myślałam nad przesadzeniem tych 2 hortensji bukietowych i zamianie na ogrodowe. Pod oknem jest dużo mniej słońca niż na rabacie, na której ogrodowe rosły cały zeszły sezon - a nawet tam radziły sobie świetnie, ale wiem, że pod oknem będzie im lepiej.

Aga a co zimozielonego polecałabyś w to miejsce?

Rozchodniki też fajnie sobie radziły pod oknem, dlatego pomyślałam, że będzie to zgrany duet z różowymi hortkami ogrodowymi i kocimiętką, ale masz racje, że może być łyso zimą.

____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Agatorek 14:58, 26 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Mało znam się na zimozielonych do cienia, bo nie mam cienia .

Ale może np. cisy wąskokolumnowe?

Tam chyba nie ma jakiegoś głębokiego cienia?
Wtedy mogłabyś dać jakąś trawę pod okno, później hortensje i na obwódce kulki cisowe. Tylko nie wiem, czy wtedy wymagania „ziemne” się nie gryzą, bo hortensje ogrodowe wolą kwaśną ziemię.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Madziakmadziak 19:02, 28 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Agatorek napisał(a)
Mało znam się na zimozielonych do cienia, bo nie mam cienia .

Ale może np. cisy wąskokolumnowe?

Tam chyba nie ma jakiegoś głębokiego cienia?
Wtedy mogłabyś dać jakąś trawę pod okno, później hortensje i na obwódce kulki cisowe. Tylko nie wiem, czy wtedy wymagania „ziemne” się nie gryzą, bo hortensje ogrodowe wolą kwaśną ziemię.


W zasadzie w okresie wiosenno-letnim w tym miejscu do około 14 jest słońce, ale głównie takie rozproszone. Nie nazwałabym tego rabatą w cieniu

Co do traw, jako tło dla hortensji - jaką polecasz? Miskant Morning Light czy Gracillimus chyba za wysokie, a innych nie znam
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Agatorek 00:14, 01 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
To zależy do jakiej hortensji, w sensie jak wysokiej docelowo, żeby nie zasłaniała traw.
Też jestem początkująca w trawach .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Madziakmadziak 09:36, 01 mar 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
I tu po raz kolejny nie znam odmiany tych ogrodowych. Kupowane na bazarku bez nazwy..

No dobra przygotuje sobie kilka projektów żeby mniej więcej zobaczyć jak to może wyglądać, a może w międzyczasie ktoś jeszcze dodałby jakąś swoją propozycje?
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
LIDKA 09:51, 01 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7062
Rabatka podokienna fajnie sie zapowiada. Tylko bardzo blisko muru masz brzoze. Wiem że ona nie duża bo szczepiona ale i tak za blisko. Ja bym dala bliżej brzegu rabaty.

Posadż tam te 2 hortki bardziej centralnie i daj wypełnienie z niskiej trawki. Plus te tulipki co masz i ozdobią wiosną.
I starczy.
W prostocie piękno.

Ogrodówki ciężkie w uprawie i rzadko kto ma piękne kwitnienie.
Bukietowe na rabacie przy wejsciu a wiec moco widocznej są super bo są niezawodne.

Widze że idziesz dobrym torem .
Podoba mi się.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 12:23, 01 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Lidka, ale u Madzi te hortensje ogrodowe ładnie kwitną, więc mogłaby tu je przesadzić.
A te dwie bukietowe są różne, a moim zdaniem powinny być jednakowe, jeśli już.

Madzia, ile lat mają te ogrodowe?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 12:27, 01 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Jeśli te hortensje ogrodowe nie są za wysokie, to posadziłabym za nimi np. Trzcinniki krótkowłose i cisy kolumnowe (coś zimozielonego ). Nie zasłonią Ci okna za bardzo te trawy.
Ewentualnie zamiast cisów kolumnowych - cisy-kulki przed hortensjami.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies