Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ziemia gliniasta w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ziemia gliniasta w ogrodzie

katerock 09:43, 10 mar 2022

Dołączył: 10 mar 2022
Posty: 2
Cześć, proszę o poradę dot. ziemi gliniastej. Czytam różne opinie i już sama nie wiem co robić żeby z terenu gliniastego zrobić ogródek głównie dla iglaków.

Jedni proponują nawieźć piasku, wymieszać go z torfem/kompostem/czy też ziemią z pieczarek, potraktować glebogryzarką. I można siać trawkę.

Drudzy radzą żeby po skończeniu powyższego nawieźć jeszcze czarnej ziemi na wierzch i wtedy siać trawkę.

Trzeci z kolei twierdzą, że wystarczy sam piasek potraktować glebogryzarką, bez torfu czy kompostu i na to nawieźć czarnej żyznej ziemi.

Kogo posłuchać?
Gardenarium 18:43, 10 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W zasadzie trzeba każdy rodzaj dosypywanej ziemi, torfu czegokolwiek mieszać z tym co pod spodem, ale najważniejsze jest zrobienie odpowiednich spadków, żeby woda nie stała, bo wszystko będzie gniło (korzenie). Nie syp na wierzch czarnej ziemi celem jej pozostawienia, trzeba ją połaczyć mieszając z tym co pod spodem.

Piasek rozluźni glinę ale nie spowoduje że ziemia będzie nadawała się do uprawy, bo jej zyznośc się zmniejszy. Także pytanie, co to za glina, może to martwica glebowa gdzieś z wykopów? Taka ziemia jest martwa i nic na niej nie urośnie. Czy została nawieziona, czy jest po prostu tutaj taka ziemia?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katerock 11:34, 11 mar 2022

Dołączył: 10 mar 2022
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
W zasadzie trzeba każdy rodzaj dosypywanej ziemi, torfu czegokolwiek mieszać z tym co pod spodem, ale najważniejsze jest zrobienie odpowiednich spadków, żeby woda nie stała, bo wszystko będzie gniło (korzenie). Nie syp na wierzch czarnej ziemi celem jej pozostawienia, trzeba ją połaczyć mieszając z tym co pod spodem.

Piasek rozluźni glinę ale nie spowoduje że ziemia będzie nadawała się do uprawy, bo jej zyznośc się zmniejszy. Także pytanie, co to za glina, może to martwica glebowa gdzieś z wykopów? Taka ziemia jest martwa i nic na niej nie urośnie. Czy została nawieziona, czy jest po prostu tutaj taka ziemia?


Dziękuję za odpowiedź. Jest tutaj taka ziemia po prostu, zanim ściągnęliśmy humus to rosły trawy i chwasty, było zielono, a po deszczu były głębsze kałuże. Gdy dłużej nie padało to z kolei ziemia była bardzo sucha. Czyli w takiej sytuacji wymieszać tę ziemię z piaskiem i dodać jeszcze np torfu? a na wierzch już nic?
Rafaelito 16:39, 12 mar 2022

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 21
Moim zdaniem każdy dodatek do ziemi bym wymieszał z glina. Ja zrobiłem tak że na glinę wysypałem 10 cm piachu i to wymieszałem. Następnie był poplon zostawiony na zimę, a później łubin żółty. Oczywiscie za każdym razem orane glebogryzarka. Dopiero poszła trawa.
Samogrodnik 08:33, 24 sie 2022

Dołączył: 24 sie 2022
Posty: 1
Gardenarium napisał(a)

Piasek rozluźni glinę ale nie spowoduje że ziemia będzie nadawała się do uprawy, bo jej zyznośc się zmniejszy. Także pytanie, co to za glina, może to martwica glebowa gdzieś z wykopów? Taka ziemia jest martwa i nic na niej nie urośnie. Czy została nawieziona, czy jest po prostu tutaj taka ziemia?


Witam,
Proszę uprzejmie o opinię i poradę. Mam sytuację z nawiezioną martwicą (jest nadal w 5ciu hałdach do rozplantowania) na ogródek ROD z gliniastą ziemią na której długo ostaje się woda (teren przy rzece, po zimie bywa, że woda zostaje do maja).
Po przeczytaniu tego wątków na forum (dziękuję za te wszystkie porady i dzielenie się wiedzą!) mogę prosić o weryfikację postępowania?


- W miejscach gdzie nie ma hałd zebrać darń i humus na bok (aby potem podsypać na górę tej martwicy po rozplantowaniu
- Rozplantować hałdy ze spadkiem, wykopać rów i oczko
- Nawieźć piasek na obszar grządek przekopać martwicę, piasek i glebę rodzimą
- Nawieźć obornik koński na obszar grządek i przekopać
- Podwyższone grządki (z materią organiczną drobne gałązki, gałęzie, liście, ziemia (ta już nowo powstała martwica, piasek, gleba rodzima z obornikiem), ziemia ogrodowa)
- Myślę też o przedplonie, który można zastosować odrazu po oborniku - jakieś sugestie?

Niestety trudno będzie się dostać do miejsc pod hałdami aby zedrzeć darń (bywają grube kępy traw) - czy one się rozłożą, czy mogą stanowić problem dla nasadzeń aby się przedrzeć?


Zdjęcia
https://imgur.com/8VF4TNx

https://imgur.com/89Jk6JR
Gardenarium 10:29, 26 gru 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepszym nawozem zielonym jest łubin żółty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies