Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród świeżaka

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród świeżaka

seawolf83 07:23, 18 mar 2022

Dołączył: 16 mar 2022
Posty: 3
Dzień dobry,
Mam na imię Robert i chciałbym się przywitać.
Ogrodnik ze mnie na razie taki na pół gwizdka, ale plany są ambitne .
Chciałbym Państwa poprosić o pomoc w poniższej kwestii.
Sytuacja: działka i dom rozlokowane jak na poniższym obrazku. Czerwoną strzałką zaznaczyłem kierunek południowy. Do zagospodarowania są lewa i prawa granica (górna jest zagospodarowana, ale nie zaznaczałem na rysunku), skupmy się na lewej. Cała granica pusta, teren nasłoneczniony w zasadzie cały czas i do tego baaardzo wietrzny (brak sąsiadów). Ziemia dość żyzna, gruba warstwa humusu (40-50cm), niżej piaski z niewielką domieszką gliny (symboliczną), grunt przepuszczalny, płaski.

Chciałbym mieć:
1. u góry po lewej kilka wyższych drzew/krzewów (niebieskie kółka), które zasłonią najbardziej wietrzną część. Docelowo coś o wysokości ok. 8-10m. Myślałem np. o żywotniku Gelderland, może jakieś świerki lub inne żywotniki? Coś zimozielonego, mogą być różne gatunki.

2. niżej (zielony, długi prostokąt) żywopłot ok. 2,5m wysokości. Ściana szczelna, jednorodna (nie np. szmaragdy, które nie tworzą jednorodnej ściany), najlepiej nie szerzej niż 80cm. Może być formowany, może być liściasty (ale nie musi). Myślałem tutaj o grabie, ale chciałbym żeby też dobrze się ten niższy komponował z tymi wyższymi drzewkami, a nie wiem czy liściasty grab dobrze będzie wyglądał w zestawieniu z np. żywotnikiem. Może rozdzielić je jakąś "przekładką", która zgra oba gatunki?
Myślałem też o tuji Aureospicata ładnie ciętej.

Czy pomogą mi Państwo i potwierdzą lub zaprzeczą założeniom?

Ps. czy ktoś może powiedzieć gdzie w okolicach Poznania (lub Wlkp.) znajdę Aureospicatę wysokości ok. 120cm? Znalazłem w jednej szkółce tylko maleństwa 50cm.

Pozdrawiam serdecznie.

sylwia_slomc... 21:20, 18 mar 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Na iglasty żywopłot daj świerki serbskie, a żywopłot może być z grabu lub z buka, a zimozielony np z ciętego brabanta. Brabant regularnie cięty jest bardzo ładną zieloną ścianą.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
seawolf83 09:45, 21 mar 2022

Dołączył: 16 mar 2022
Posty: 3
Witam,
myślałem o serbach, problemem jest to, że będą wyższe niż zakładane 8-10m.

Brabant też jest opcją, choć mam złe doświadczenia z nim, bardzo mi kiedyś szyszkował (fakt, że nie był cięty).
Znalazłem Aureospicatę 100-120cm, muszę podjechać obejrzeć i może padnie na nią .

Pozdrawiam,
antracyt 09:50, 21 mar 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Tuje najbardziej szyszkują z powodu braku wody. Przy utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności gleby i częstym cięciu nie powinien to być problem.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
seawolf83 07:36, 24 mar 2022

Dołączył: 16 mar 2022
Posty: 3
No to będzie trzeba lać wodę .

A gdybym zdecydował się na grab, to czy posadzenie w jednym rzędzie wystarczy dla stworzenia gęstej ściany, czy lepiej w dwóch?

Pozdrawiam,
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies