Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » CZARCI TORT

Pokaż wątki Pokaż posty

CZARCI TORT

Basiaw 08:43, 02 lis 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
CZARCI TORT (wg. Nigelli Lawson)

Na ciasto:
50 g ciemnego kakao
100 g ciemnego cukru muscovado
250 ml wrzątku
125 g miękkiego masła
150 g cukru białego
250 g mąki
1/2 łyżeczki sody
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka
1 cukier waniliowy

Na krem:
125 ml wody (lub na pół ze słodką śmietanką)
2-3 łyżki ciemnego cukru muscovado
175 g masła
30 dag gorzkiej czekolady (np. Wedel jest dobry)


Przygotować ciasto:
1. Do miski wsypać 100 g ciemnego cukru, kakao, wymieszać, zalać 250 ml wrzątku, roztrzepać trzepaczką, odstawić do przestygnięcia.
2. Miękkie masło utrzeć z białym cukrem, dodac cukier waniliowy.
3. Do masy maślanej dodac jedno jajko, łyżkę mąki, znowu jajko, potem proszek i sodę. Gdy składniki się połączą dodać resztę mąki i zawiesinę z ciemnego cukru i kakao.
4. Masa, która powstanie będzie dośc rzadka, ale to nic, taka ma być.
Ciasto należy upiec w dwóch foremkach o średnicy 20 cm, ale ja nie mam dwóch takich małych tortownic, więc piekę je w tortownicy 24 cm i po wystudzeniu przekrawam na pół.

Ciasto po wlaniu do tortownicy piecze się w temperaturze 180 stopni, przepis mówi o 30 minutach, ale ja piekę prawie godzinę.

Ciasto się piecze a my robimy krem.
Do garnka nalezy wlac wodę, dodać masło i ciemny cukier. Gdy mieszanina zawrze, należy ją odstawić na bok, wsypac połamaną czekoladę i chwilę odczekać, co jakiś czas lekko kręcąc garnkiem a potem to ztrzepac trzepaczka na lśniący krem.
Odstawić do przestygnięcia, można co jakiś czas zamieszać.

Gdy upieczone ciasto ostygnie i krem również, wówczas ostatnia praca, przełożenie tortu masą.
W przypadku tego tortu nie bawię się w dekoracje, po przecięciu wkładam do tortownicy spód, wykładam połowe kremu, druga część ciasta, krem ma wierzch i w gęstniejacej masie porobione łyżką takie mazajowate fale, to nawet widac na zdjęciu.
Do lodówki w tortownicy i dopiero przed podaniem szerokim nożem zsuwam na paterę.

Tort jest obłędnie czekoladowy, krem robi się bardzo szybko, nie grozi, że się zważy przy ucieraniu masła z masa budyniową, same plusy.



____________________
Nasz mały, zielony świat
hanka_andrus 08:56, 02 lis 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Same plusy + dodatkowe te w biodrach!
Ale wykorzystać trzeba!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Basiaw 11:08, 02 lis 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Haniu, pal sześć biodra Jak ktoś lubi czekoladę, to ten tort jest prawdziwą poezją, tylko koniecznie trzeba użyć ciemny cukier trzcinowy, najlepiej taki skawalony, z dużą ilością melasy. Nie ma go w tym cieście dużo, ale znacząco wpływa na smak.
Ja pokochałam ten tort za jego prostotę, ciasto jest wilgotne, nie trzeba niczym nasączać, krem robi się w kilka chwil i nie może się nie udać, same plusy

Tak w temacie słodkości, to szukam przepisu na pierniki katarzynki, takie, jakie można było kupić 20-30 lat temu, prostokątne jak herbatniki, grube i miękkie. Szukam tego smaku, chciałabym go odtworzyć, może ktoś ma taki przepis?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Ewa 21:17, 02 lis 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 6417
A torcik wygląda bardzo, bardzo apetycznie
____________________
Moja pierwsza hortensja w ogródku
justi 22:27, 02 lis 2011


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Wow, ale czarnuszek. Ostatnio robiłam rodzynkowca z czekoladą , bardzo słodki. Mam gdzieś przepis na piernik, który koło tygodnia dojrzewa a dopiero potem się go piecze. Jak znajdę wstawię. Jednak nie robiłam.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies